Pereiti į pagrindinį turinį

Kinijoje D.Medvedevas giriamas kaip stalinizmo atstovas

Kinijoje D.Medvedevas giriamas kaip stalinizmo atstovas
Kinijoje D.Medvedevas giriamas kaip stalinizmo atstovas / Scanpix nuotr.

Kinijos karo veteranai pagyrė atvykusį Rusijos prezidentą kaip atstovaujantį šaliai, kuri davė pasauliui stalinizmą.

Dmitrijus Medvedevas sako, kad santykiai su Kinija sutvirtinti krauju, bet šiuo metu Pekine mėgina pakeisti nepalankią Maskvai pusiausvyrą, kai Kinija iš Rusijos perka vis daugiau energijos išteklių, o jai parduoda sudėtingesnius gaminius.

Dešimtmečius trukusi dviejų komunistinių režimų konkurencija gal ir nuėjusi į praeitį, ir Rusijos prezidentas deklaruoja, kad ne veltui nusprendė laikyti Kiniją strategine partnere. Bet Maskva ir Pekinas vis vien įtariai žiūri vienas į kitą, konkuruoja dėl įtakos pasaulyje ir nesutaria, pavyzdžiui, ar bausti Iraną.

Dar prieš penkerius metus buvusi didžiausia Rusijos ginklų pirkėja, Kinija ėmė svarbiausius ginklus gaminti pati ir nebepatenka į penketuką.

D. Medvedevui, pasišovusiam modernizuoti Rusiją, vis sunkiau rasti sričių, kur bendradarbiavimas su Kinija gali nešti ilgalaikę naudą, o ne vien pinigus. Pirmadienį Pekine, o rytoj pasaulinėje parodoje Šanchajuje jis vėl kvies Kinijos investuotojus, nes kol kas ši vis labiau į Rusiją žiūri kaip į energetinių išteklių tiekėją.

Trijų dienų vizitą Medvedevas pradėjo Dalianio mieste, kuris ilgai priklausė carinei Rusijai, o po Antrojo pasaulinio karo – ir Sovietų Sąjungai. Per susitikimą su karo veteranais, tarp jų ir su Mao Dzeduno vaikaite, Rusijos lyderis sulaukė netikėto pagyrimo: veteranai sakė, kad lenkiasi vyriausiajam vadui Stalinui, ir nors su juo niekada neturėjo progos susitikti, D. Medvedevą laiko simboliu šalies, kuri pasauliui davė marksizmą ir stalinizmą.

„Turime kartu rūpintis atminti, būsimųjų kartų atmintimi, neleisti jokio istoinių įvykių iškraipymo. Turime ginti to karo įvykių tiesą, juolab kad yra jėga, mėginanti šią istorinę tiesą pakeisti“, – kalbėjo Rusijos prezidentas.

Tai santykiai, sutvirtinti krauju, sakė D. Medvedevas, Kiniją užpernai pasirinkęs pirmajam savo vizitui už buvusios Sovietų Sąjungos ribų. Bet dabar tai santykiai, tvirtinami nafta ir dujomis. Neseniai naftos vamzdynas atidarytas į Kinijos pusę, pernai mainais į ilgalaikę sutartį dėl naftos tiekimo Pekinas paskolino Rusijai 70 milijardų litų, o dabar tiesiami du dujotiekiai ir planuojamos kitos energetikos įmonės.

Bet Kinija, nors jos apetitas vis auga, turi vis daugiau galimybių rinktis energijos tiekėjus, o ir pati rado skalūno dujų atsargų. Todėl net ir per šį vizitą po daugelio metų derybų tikriausiai nepavyks susitarti dėl rusiškų dujų kainos.

Tad nors dvišalė prekyba sparčiai auga ir šiemet turėtų pasiekti ikikrizinį lygį, Rusijai džiaugsmo nedaug: neigiamas saldo didėja, trys ketvirtadaliai to, ką ji tiekia Kinijai, yra gamtos ištekliai, o du trečdaliai to, ką iš jos perka – įranga ir kiti auktesnių technologijų produktai. O juk pats D. Medvedevas Kinijos spaudai priminė Konfucijaus išmintį: „Kai keliai nevienodi, planai drauge nekuriami.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų