Kanados premjeras lankosi Kuboje Pereiti į pagrindinį turinį

Kanados premjeras lankosi Kuboje

2016-11-16 09:55
BNS inf.

Kanados premjeras Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) antradienį atvyko į Kubą, norėdamas pagerinti ryšius su šia komunistine sala, nes Havanai iškilo abejonių dėl tolesnių santykių su JAV, išrinkus naująjį prezidentą Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą).

Vos nusileidęs Havanos oro uoste, J.Trudeau iškart nuvyko į žymiąją miesto Revoliucijos aikštę ir padėjo vainiką, nurodė naujienų agentūros AFP fotografas.

Vėliau jis turėtų susitikti su Kubos prezidentu Rauliu Castro (Rauliu Kastro), nurodė pareigūnai.

Dviejų dienų vizitas Kuboje yra pirmoji stotelė dalykinėje Kanados premjero kelionėje. Jis dar vyks į Argentiną bei Peru, kur dalyvaus Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) viršūnių susitikime.

Šis jo vizitas įvyko praėjus 40 metų po to, kai jo tėvas Pierre'as Elliottas Trudeau (Pjeras Eliotas Triudo) per panašų vizitą užmezgė visą jo gyvenimą trukusią draugystę su buvusiu Kubos revoliuciniu prezidentu Fideliu Castro (Fideliu Kastro).

Anot J.Trudeau atstovų, vizito tikslas yra „atnaujinti ir sustiprinti“ dvišalius santykius.

Šis vizitas taip pat sukurs galimybę „artimiau bendradarbiauti tvaraus ekonomikos augimo, integruoto valdymo, apsaugos, klimato kaitos bei lyčių lygybės srityse“, sakoma pranešime.

D. Trumpo faktorius

JAV prezidento rinkimus prieš savaitę laimėjęs D.Trumpas pasiuntė prieštaringų žinučių dėl prasidėjusio JAV ir Kubos santykių atlydžio.

Šis santykių atšilimas prasidėjo prieš dvejus metus dabartinio Jungtinių Valstijų prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) iniciatyva.

Iš pradžių išrinktasis prezidentas į dvišalius santykius reagavo teigiamai, bet be didelio entuziazmo, o vėliau pažadėjo atšaukti naująją politiką, jei R.Castro nepriims demokratinių reformų ir nesilaikys kitų reikalavimų.

Kadangi B.Obama pasinaudojo savo vykdomosios valdžios įgaliojimais, kad dvišaliai santykiai su Kuba atšiltų, D.Trumpas lygiai taip pat galėtų nesunkiai pakeisti kursą ir sugrąžinti finansų, prekybos bei kelionių apribojimus.

Apžvalgininkai pažymi, kad Kuba greičiausiai nebus naujojo prezidento prioritetas, bet lieka neaišku, kaip jis įvertins J.Trudeau ir R.Castro bendrą fotosesiją.

Šis vizitas yra pirmiausia „simbolinis“, AFP sakė Halifakso Dalhauzio universiteto politikos profesorius ir Kubos ekspertas Johnas Kirkas (Džonas Kirkas).

Kanada visus tuos metus išlaikė diplomatinius ryšius su Havana po revoliucijos, „nepaisydama didelio spaudimo iš Vašingtono“, sakė J.Kirkas.

Otava taip pat tvirtai nepritarė Amerikos paskelbtam prekybos embargui Kubai, kurio JAV Kongresas dar neatšaukė.

Susitikimas su Fideliu?

Oficialiai J.Trudeau susitikimo su F.Castro neplanuojama, tačiau „gali būti“, kad jiedu visgi susitiks, Kanados žiniasklaidai sakė Kubos ambasadorius Kanadoje Julio Garmendia Pena (Chulijus Garmendija Penja).

Vėliausias Kuboje apsilankęs Kanados lyderis buvo premjeras Jeanas Chretienas (Žanas Kretjenas), padaręs tai 1998 metais.

Per pastarąjį dešimtmetį dvišaliai valstybių santykiai pasiekė istorines žemumas, nes buvęs konservatorių ministras pirmininkas Stephenas Harperis (Stivenas Harperis) dažnai remdavo Vašingtono pastangas izoliuoti Kubą nuo tarptautinės arenos.

Tačiau 2014 metais jis buvo surengęs ir slaptas derybas tarp JAV ir Kubos pareigūnų, lėmusias valstybių suartėjimą.

Šiuo metu Kuba kasmet sulaukia daug turistų iš Kanados – 1,3 mln. arba apie 40 proc. visų turistų yra kanadiečiai.

Visgi dvišalė prekyba tebėra kukli – jos metinė apyvarta mažesnė kaip milijardas JAV dolerių (apie 906 mln. eurų).

Nors diplomatiniai ryšiai su Kuba ir yra gana šilti, daugelis Kanados kompanijų neinvestuoja šioje saloje, nes baiminasi, kad joms bus užverta JAV rinka.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų