JAV vyriausybės ataskaitoje Kinija kaltinama manipuliavimu informacija

  • Teksto dydis:

JAV valstybės departamento ketvirtadienį paskelbtoje ataskaitoje perspėjama, kad Kinija išleidžia milijardus dolerių (eurų) dezinformacijai skleisti ir visame pasaulyje gali smarkiai sumažinti žodžio laisvę.

Ataskaitoje teigiama, kad Kinijos „manipuliavimas informacija yra ne tik viešosios diplomatijos klausimas, bet ir iššūkis pasaulinės informacinės erdvės vientisumui“.

Jei Pekino pastangos nebus kontroliuojamos, ateityje Kinijos eksportuojamos technologijos, bendradarbiaujančios vyriausybės ir tiesioginių Pekino atsakomųjų veiksmų baimė gali smarkiai sumažinti raiškos laisvę pasaulyje, priduriama joje.

Valstybės departamento Pasaulinės veiklos centro dokumente nurodoma, kad Pekinas kasmet išleidžia milijardus dolerių (eurų) manipuliavimui užsienio informacija pasitelkdamas propagandą, dezinformaciją ir cenzūrą, tačiau stengiasi skleisti teigiamas naujienas apie Kiniją ir jos valdančiąją Komunistų partiją.

Taip pat teigiama, kad Kinija slopina kritišką informaciją, kuri prieštarauja jos naratyvams ginčytinais klausimais, tokiais kaip Taivanas, žmogaus teisės ir silpstanti šalies ekonomika.

„Kai pažvelgsite į visas dėlionės dalis ir jas sudėsite, pamatysite stulbinantį KLR (Kinijos Liaudies Respublikos) siekį dominuoti informacijos srityje svarbiausiuose pasaulio regionuose“, – žurnalistams sakė centro specialusis pasiuntinys ir koordinatorius Jamesas Rubinas (Džeimsas Rubinas).

„Jei neleisime sustabdyti šio manipuliavimo informacija, demokratinės vertybės bus lėtai ir nuosekliai naikinamos, – teigė jis. – Nenorime, kad mūsų pasaulyje atsirastų orveliškas faktų ir fikcijos mišinys.“

Kaip teigiama ataskaitoje, Kinija manipuliuodama informacija propaguoja „skaitmeninį autoritarizmą“, išnaudoja tarptautines organizacijas ir kontroliuoja žiniasklaidą kinų kalba. Priduriama, kad Pekinas taip pat yra įsigijęs užsienio žiniasklaidos akcijų paketų, remia įtakingus interneto veikėjus ir stengiasi į savo pusę palenkti užsienio politinį elitą bei žurnalistus.

Pavyzdžiui, teigiama, kad Kinija mokėjo už palankią informaciją viename vietos laikraštyje Rytų Afrikoje, nuslėpdama turinio rėmimą, ir siekė įgyti Pakistano žiniasklaidos kontrolę.

Dokumentas nurodo, kad šios pastangos gali padėti Pekinui pakeisti pasaulinę informacinę aplinką.

Jame Kinija kaltinama tuo, kad naudojasi socialinės žiniasklaidos svetaine „WeChat“ skleisdama dezinformaciją, nukreiptą prieš kinų kalba kalbančius asmenis, gyvenančius demokratinėse šalyse, o Kinijos technologijų milžinė „ByteDance“ – „TikTok“ savininkė – tuo, kad siekia užkirsti kelią potencialiems Pekino kritikams naudotis jos platformomis.

Pekinas kol kas nesureagavo į šį pranešimą.

Ataskaita paskelbta po to, kai JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) ketvirtadienį pareiškė, kad Kinija siekia pralenkti Jungtines Valstijas kaip dominuojanti pasaulio galybė – kariniu, ekonominiu ir diplomatiniu požiūriais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

ogi

ogi portretas
ein varzybos kas naglesnis ppz=0
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių