JAV pasitraukė iš „Atviro dangaus“ stebėjimo sutarties

Vašingtonas sekmadienį patvirtino, kad Jungtinės Valstijos pasitraukė iš „Atviro dangaus“ stebėjimo sutarties.

„Šiandien sukanka šešis mėnesiai nuo tos akimirkos, kad Jungtinės Valstijos informavo apie savo pasitraukimą iš „Atviro dangaus“ sutarties. Dabar mes nesame šios sutarties, kurią Rusia šiukščiai pažeidinėjo daug metų, dalyviai“, – nurodoma JAV nacionalinės saugumo tarybos tviteryje išplatintame pareiškime.

Tarybos vadovas Robertas O'Brienas (Robertas O-Brajenas) pažymėjo, kad „JAV prezidentas niekada nenustojo teikti pirmenybę Amerikai traukiantis iš atgyvenusių sutarčių ir susitarimų, kurie buvo naudingi mūsų priešininkams mūsų nacionalinio saugumo sąskaita“.

Prieš pusmetį JAV pranešė tarptautiniams partneriams, kad traukiasi iš sutarties, leidžiančios daugiau nei 30 valstybių stebėjimo tikslais vykdyti neginkluotų orlaivių skrydžius virš viena kitos teritorijos.

Tokiais prieš kelis dešimtmečius inicijuotais perskridimais per kitos šalies teritoriją siekiama skatinti pasitikėjimą ir padėti išvengti konfliktų.

Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracija tuomet pareiškė norinti pasitraukti iš pakto, nes Rusija esą jį pažeidžia, o tokių skrydžių metu renkamus vaizdus galima greičiau ir pigiau įsigyti iš JAV ir komercinių palydovų.

Prezidentas Dwightas Eisenhoweris (Dvaitas Eizenhaueris) pirmasis 1955 metais pasiūlė, kad Jungtinės Valstijos ir Sovietų Sąjunga leistų rengti žvalgybos skrydžius virš viena kitos teritorijos. Iš pradžių Maskva atmetė šią idėją, bet amerikiečių prezidentas George'as H. W. Bushas (Džordžas H. V. Bušas) ją atgaivino 1989 metais, o 2002-aisiais įsigaliojo atitinkama sutartis. Lig šiol dokumentą pasirašė 34 valstybės; Kirgizija ją parafavo, bet dar neratifikavo.

Pagal šį susitarimą buvo atlikta daugiau kaip 1 500 skrydžių, kuriais siekiama skatinti karinės veiklos skaidrumą ir padėti stebėti ginklų kontrolę bei kitų paktų įgyvendinimą. Kiekviena „Atviro dangaus“ šalis turi sutikti leisti rengti žvalgybos skrydžius visoje savo teritorijoje, tačiau Rusija apribojo prieigą prie tam tikrų savo rajonų.

Vokietija apgailestauja

Vokietija apgailestauja dėl JAV pasitraukimo iš „Atviro dangaus“ sutarties, pranešė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas (Heikas Masas).

„Šiandien įsigaliojo skelbtas JAV pasitraukimas iš vadinamosios „Atviro dangaus“ sutarties. Mums labai gaila, kad Jungtinės Valstijos ryžosi tam. Mūsų pozicija dėl šios sutarties lieka nepakitusi: mes manome, kad tai yra svarbi pasitikėjimo kūrimo proceso dalis“, – H. Massą cituoja Vokietijos URM spaudos tarnyba.

Vokietijos diplomatijos vadovas pabrėžė, jog jo šalis ir toliau laikysis šios sutarties.

Gegužės 21-ąją JAV prezidentas D. Trumpas (Donaldas Trampas) paskelbė, kad jo šalis traukiasi iš kelis dešimtmečius galiojančios „Atviro dangaus“ sutarties, leidžiančios daugiau nei 30 valstybių stebėjimo tikslais vykdyti neginkluotų orlaivių skrydžius virš viena kitos teritorijos.

Vašingtono administracija prieš pusmetį teigė norinti pasitraukti iš šio pakto, nes Rusija esą jį pažeidžia, o tokių skrydžių metu renkamus vaizdus galima greičiau ir pigiau įsigyti iš JAV bei komercinių palydovų.

Prezidentas Dwightas Eisenhoweris (Dvaitas Eizenhaueris) pirmasis 1955 metais pasiūlė, kad Jungtinės Valstijos ir Sovietų Sąjunga leistų rengti žvalgybos skrydžius virš viena kitos teritorijos. Iš pradžių Sovietų Sąjunga šią idėją atmetė, bet JAV prezidentas George'as H. W. Bushas (Džordžas H. V. Bušas) ją atgaivino 1989 metais, o 2002-aisiais įsigaliojo atitinkama sutartis. Šį tarptautinį yra pasirašusios 34 valstybės.NAUJAUSI KOMENTARAI

Skaitytojas

Skaitytojas portretas
Teisingai, nėr čia ko leisti maskoliams šnipinėt!
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių