JAV ir britų laivai ir povandeniniai laivai paleido daugiau kaip 110 kruizinių raketų "Tomahawk" į Libijos priešlėktuvinės gynybos objektus, šeštadienį pranešė aukšto rango JAV pareigūnas.
JAV viceadmirolas Billas Gortney (Bilas Gortnis) nurodė, kad "anksčiau šią popietę daugiau kaip 110 kruizinių raketų "Tomahawk", paleistų iš JAV ir britų laivų ir povandeninių laivų, smogė daugiau kaip 20-iai integruotų priešlėktuvinės gynybos sistemų ir kitiems sausumoje esantiems zenitiniams pajėgumams".
Pirmoji raketa buvo paleista 19 val. Grinvičo (21 val. Lietuvos) laiku netrukus po to, kai oro smūgių seriją sudavė prancūzų karo lėktuvai, sakė B.Gortney.
Jis pridūrė, kad prie JAV karo laivų prisijungė vienas britų povandeninis laivas.
"Kadangi jau naktis, praeis kiek laiko, kol turėsime pilną vaizdą, kaip pavyko šie smūgiai", - sakė admirolas.
B.Gortney pažymėjo, kad tai buvo tik pirma karinės operacijos fazė, bet atsisakė nurodyti, kokia bus tolesnė karinė operacijos fazė.
Jis taip pat pažymėjo, kad JAV lėktuvai neskraido virš Libijos ir kad atakuojamos Šiaurės Afrikos šalies teritorijoje nėra amerikiečių karių.
Į klausimą, ar JAV pasiųs naikintuvus į bombardavimo misijas Libijoje, admirolas neatsakė.
B.Gortney sakė, kad JAV ir koalicijos partneriai kol kas dar nesiekia užtikrinti neskraidymo zonos režimo, bet tik "rengia sąlygas pasiekti tai pakopai".
"Mūsų misija dabar yra suformuoti mūšio erdvę taip, kad mūsų partneriai galėtų imtis iniciatyvos", - sakė jis, leisdamas suprasti, kad amerikiečių vaidmuo yra pagalbinis.
B.Gortney pažymėjo, kad dauguma taikinių "yra pakrantėje ar netoli kranto, todėl jų sunaikinimas yra gyvybiškai svarbus užtikrinti neskraidymo zonos režimą, nes, kiek matėme režimo veiksmų ore,...jie daugiausia vyko šioje šalies dalyje".
Tarp taikinių yra raketų "oras žemė" leidimo kompleksai, bet kol kas anksti sakyti, kiek veiksmingi buvo "Tomahawk" smūgiai, sakė jis.
"Kadangi jau naktis, praeis kiek laiko, kol turėsime pilną vaizdą, kaip pavyko šie smūgiai", - sakė admirolas.
JAV operacija, kurios kodinis pavadinimas "Odyssey Dawn" ("Odisėjos aušra") buvo pradėta vykdyti po to, kai prancūzų kariniai lėktuvai sudavė keturis oro smūgius ir sunaikino kelis M.Kadhafi pajėgų šarvuočius.
Šiuo metu du JAV karinių jūrų pajėgų eskadriniai minininkai ir trys povandeniniai laivai užima pozicijas Viduržemio jūroje netoli Libijos krantų. Visi šie laivai ginkluoti raketomis "Tomahawk".
Ataka "reikalinga, teisėta ir teisinga"?
JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį pranešė, kad šalies ginkluotosios pajėgos pradėjo ribotą karinę operaciją prieš pajėgas, lojalias Muammarui Kadhafi (Muamarui Kadafiui), kad apgintų Libijos civilius gyventojus.
"Mūsų sprendimas yra aiškus. Libijos žmonės turi būti apsaugoti", - sakė B.Obama.
Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas patvirtino, kad britų lėktuvai dalyvauja atakose prieš Libiją.
D.Cameronas teigė, kad pradėti karo veiksmus prieš Libiją buvo "reikalinga, teisėta ir teisinga".
JAV gynybos departamentas atskleidė, kad naujajai operacijai suteiktas „Odisėjo aušros“ (angl. Operation Odyssey Dawn) pavadinimas.
Veiksmus koordinuoja JAV
Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir JAV oro smūgių seriją prieš Libiją "koordinuoja" JAV vadavietė Vokietijoje, šeštadienį pranešė vienas prancūzų pareigūnas.
"Tai daugiašalė operacija, kurią koordinuoja JAV pajėgų Europoje vadavietė, įsikūrusi Štutgarte, Vokietijoje", - sakė pareigūnas, pageidavęs likti anonimu.
Amerikiečių vadavietė karinius veiksmus koordinuoja su prancūzų ir britų operacijų centrais, esančiais atitinkamai Lione ir Nortvude.
Pasak jo, dabar "strateginis" koordinavimo vaidmuo tenka Jungtinėms Valstijoms. "Šiuo metu mes kalbame apie koordinavimą", - sakė jis.
Prie koalicijos karinės operacijos su 24 lėktuvais ("Mirage 2000-9" ir F-16) dar prisidės Jungtiniai Arabų Emyratai ir Kataras, kuris skirs nuo keturių iki šešių orlaivių "Mirage 2000-5".
Jis sakė, kad su karine misija virš Libijos daugiausia skraido prancūzų orlaiviai, taip pat "keli britų lėktuvai", tarp jų "Tornados" ir "Eurofighter".
Vėliau prie jų prisijungs JAV "nematomieji" bombonešiai B-2, sakė jis.
Rusija apgailestauja dėl puolimo Libijoje
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigia, kad nepaisant M. Kadhafio veiksmų, Rusija apgailestauja dėl sąjungininkų puolimo Libijoje.
Libija praneša apie civilių aukas
Tuo tarpu Libijos parlamento pirmininkas Abul Qasimas al-Zuai (Abul Kasimas Zvajis) pasmerkė Vakarų oro ir raketų smūgių seriją prieš šalį kaip "barbarišką agresiją".
"Vakarų tautos sudavė oro smūgius kelioms vietoms Tripolyje ir Misratoje, padarydamos didelę žalą civilinės paskirties ir kitokiai infrastruktūrai", - sakė jis spaudos konferencijoje Tripolyje.
"Ši barbariška agresija prieš Libijos žmones buvo pradėta po to, kai mes paskelbėme paliaubas", - sakė Abul Qasimas al-Zuai.
"Dingstį, kad ši agresija yra skirta ginti civilius asmenis, paneigia tai, kas šiąnakt įvyko ant žemės", - sakė jis.
"Daug civilių asmenų, sužeistų per šią agresiją, užpildė ligonines, o greitosios pagalbos ekipažai dar mėgina pasiekti kitus", - sakė jis, bet nenurodė jokių skaičių.
Libijos valstybinė televizija šeštadienį pranešė, kad "priešai kryžeiviai", kaip ji vadina Vakarų pajėgas, bombardavo civilių žmonių gyvenamus rajonus keliuose šalies miestuose, tarp jų sostinėje Tripolyje, Muammaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) gimtajame mieste Sirte ir sukilėlių citadelėje Bengazyje.
"Priešai kryžeiviai šį vakarą tęsia oro ir raketų atakas prieš Zuvarą, Tripolį, Misratą, Sirtą ir Bengazį", - praneša valstybinė televizija.
Reportaže buvo nurodyta, kad per atakas nukentėjo Tripolio priemiestyje esanti ligoninė.
Libijos valstybinė naujienų agentūra praneša, kad Greitosios pagalbos ekipažai skuba vežti "civilius asmenis", nukentėjusius per Vakarų pajėgų surengtą Libijos sostinės Tripolio bombardavimą.
Vakarų pajėgų oro smūgių, suduotų prie Libijos miesto Misrato, taikinys buvo Muammaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) šalininkų karinė oro bazė, šeštadienį pranešė du vietos gyventojai, paneigdami valstybinės televizijos informaciją, kad buvo bombarduoti degalų rezervuarai.
Ši bazė yra už septynių kilometrų nuo šio trečio pagal didį Libijos miesto, kuris buvo paskutinė sukilėlių kontroliuojama citadelė vakarinėje šalies dalyje.
"Tarptautinės pajėgos sudavė smūgius Kadhafi batalionams oro pajėgų kariniame koledže, bet dalis (vyriausybės) pajėgų prieš pat ataką pabėgo", - telefonu "Reuters" sakė vietos gyventojas Abdulbassetas (Abdulbasetas).
Vakarų pajėgos šeštadienį bombardavo Mitigos oro bazę, esančią netoli Libijos sostinės Tripolio centro, pranešė palydovinės televizijos kanalas "Al Jazeera".
Mitigos oro bazė paprastai naudojama civiliniams svarbių asmenų skrydžiams.
Šeštadienio vakarą prie M.Kadhafi būstinės Bab al-Azijoje ir tarptautiniame Tripolio oro uoste renkasi minios žmonių. Šimtai žmonių buriasi tose vietose, kurias žadėjo atakuoti Prancūzija.
Prancūzų lėktuvai šeštadienį sudavė keturis oro smūgius Libijoje ir sunaikino kelis Muammaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) pajėgų šarvuočius, pranešė prancūzų kariškiai.
Libijos valstybinė televizija pranešė, kad šalies pajėgos Ndželos rajone prie sostinės Tripolio numušė prancūzų lėktuvą.
"Libijos oro gynyba numušė prancūzų lėktuvą Ndželos rajone prie Tripolio", - buvo nurodyta reportaže.
Prancūzijos kariškiai paneigė šį pranešimą.
M.Kadhafi grasina kerštu
Libijos lyderis Muammaras Kadhafi (Muamaras Kadafis) pareiškė, kad po šeštadienio Vakarų oro atakų Viduržemio jūros regionas tapo "tikru mūšio lauku" ir jog tam, kad žmonės galėtų ginti savo šalį, jiems buvo atidaryti ginklų sandėliai.
M.Kadhafi, trumpame garsiniame kreipimesi, kurį transliavo šalies valstybinė televizija, pasmerkė Vakarų atakas prieš Libiją kaip "barbarišką, nepateisinamą kryžeivių agresiją".
Jis pažadėjo, kad keršydamas atakuos karinius ir civilinius taikinius Viduržemio jūros regione, ir perspėjo, jog Viduržemio jūros regiono ir Šiaurės Afrikos šalių interesai dabar "yra pavojuje".
"Viduržemio jūros regionas tapo tikru mūšio lauku, - sakė jis. - Ginklų sandėliai buvo atidaryti, ir visi Libijos žmonės bus apginkluoti", kad gintų šalį nuo Vakarų pajėgų.
Naujausi komentarai