D. Trumpas prisidėjo prie pranešimo apie sūnaus susitikimą su rusais Pereiti į pagrindinį turinį

D. Trumpas prisidėjo prie pranešimo apie sūnaus susitikimą su rusais

2017-08-02 07:26
BNS inf.

Baltieji rūmai antradienį pripažino, kad prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) padėjo parengti pranešimą apie savo sūnaus susitikimą su rusų teisininke, o tai tapo dar vienu smūgiu jau seniai besivystančioje respublikono komandos ryšių su Maskva istorijoje.

Donaldas Trumpas su sūnumi Donaldas Trumpas su sūnumi

Baltųjų rūmų atstovė Sarah Huckabee Sanders (Sara Hakabi Sanders) nurodė, kad D.Trumpas „išsakė savo nuomonę ir teikė pasiūlymų – taip darytų bet kuris tėvas“.

Asmeninis prezidento kišimasis į tą pareiškimą, apie kurį pirmasis pranešė leidinys „The Washington Post“, kelia abejonių, ar D.Trumpas vyresnysis tikrai nieko nežinojo apie minėtą susitikimą, įvykusį per 2016-ųjų rinkimo kampaniją. Dėl galimų prezidento komandos ryšių su Kremliumi prieš kurį laiką buvo pradėtas federalinis tyrimas.

Be kita ko, susidaro įspūdis, kad prezidentas labai gerai supranta skandalo esmę ir yra nusiteikęs jį nutildyti.

Valstybės vadovo sąjungininkai būgštauja, kad tuo atveju, jeigu būtų įrodyta, jog respublikonas milijardierius iš tiesų prisidėjo prie šios istorijos, gali kilti teisinių problemų.

Politiniu atžvilgiu, sustiprės įtarimai, kad Baltieji rūmai stengiasi paslėpti ryšius su užsienio vyriausybe, kaltinama mėginimu pakreipti 2016-ųjų lapkričio rinkimus D.Trumpo naudai.

„Tai buvo...nereikalinga“, – laikraščiui „The Washington Post“ sakė vienas nežinomu norėjęs likti prezidento patarėjas.

„Dabar kas nors gali tvirtinti, kad tai jis bandė suklaidinti. Kas nors gali teigti, jog prezidentas sako nenorintis, kad jūs atskleistumėt visą tiesą“, – pridūrė jis.

D.Trumpo advokatas Jay Sekulowas (Džėjus Sekjulouvas) tvirtino, kad tas žiniasklaidos pranešimas yra „klaidingas“.

D.Trumpas jaunesnysis sudrebino Vašingtoną, kai paskelbė virtinę elektroninių laiškų, kuriuose jam buvo sakoma, kad respublikono rinkimų kampanija iš su Kremliumi susijusių pareigūnų galėtų gauti demokratę Hillary Clinton (Hilari Klinton) kompromituojančios informacijos.

D.Trumpo vyriausias sūnus, prezidento žentas Jaredas Kushneris (Džaredas Kušneris) bei buvęs prezidentinės kampanijos vadovas Paulas Manafortas (Polas Manfortas) pernai birželį buvo susitikę su Rusijos teisininke Natalija Veselnickaja, nekilnojamojo turto kompanijos viceprezidentu Ike Kaveladze bei rusų ir amerikiečių lobistu Rinatu Achmetšinu, galbūt dirbančiu rusų žvalgybai.

Minėtą susitikimą suorganizavo vienas britų viešųjų ryšių specialistas. Respublikono kampanijos atstovai tikėjosi gauti „labai aukšto lygio ir delikačios informacijos“, kuri esanti „Rusijos ir jos vyriausybės paramos p.Trumpui dalis“.

Pranešime, kurį galimai padiktavo iš Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo Hamburge grįžtantis prezidentas, sakoma, kad D.Trumpas jaunesnysis per tą susitikimą „pirmiausiai aptarė programą dėl rusų vaikų įvaikinimo“.

Prezidento teisininkai tvirtino, kad jų klientas nebuvo susijęs nei su tuo susitikimu, nei su jo pasekmėmis, o pats D.Trumpas gynė sūnų kaltindamas žiniasklaidą politine „raganų medžiokle“.

„Man būtų tikrai įdomu sužinoti, ką prezidentas tuo metu žinojo“, – televizijai CNN sakė respublikonų kongresmenas Lee Zeldinas (Li Zeldinas).

Tviteris – „vienintelis būdas skelbti tiesą“

Dėl galimų D.Trumpo kampanijos ir Rusijos ryšių vyksta keli Kongreso tyrimai. Galimus rusų ir prezidento komandos ryšius aiškinasi ir Federalinių tyrimų biuras (FTB). Vadovauti pastarajam tyrimui buvo paskirtas specialusis prokuroras Robertas Muelleris (Robertas Miuleris).

Šis skandalas aptemdė pirmąjį D.Trumpo pusmetį valdžioje ir gali paklaidinti visą jo administraciją teisiniuose labirintuose.

Pastarosiomis savaitėmis Baltuosiuose rūmuose tvyrojo chaosas dėl D.Trumpo personalo vadovo Reince'o Priebuso (Reinso Pribeso), vos 10 dienų poste išsilaikiusio komunikacijos direktoriaus Anthony Scaramucci (Entonio Skaramučio) ir Vašingtono atstovo spaudai Seano Spicerio (Šono Spaiserio) pasitraukimo.

Naujausias pranešimas apie su Rusija susijusį skandalą smarkiai sujaukė naujojo D.Trumpo personalo vadovo Johno Kelly (Džono Kelio) darbo pradžią.

Krašto saugumo sekretorius ir buvęs generolas J.Kelly buvo prisaikdintas pirmadienį. Tikimasi, kad jis suvaldys chaoso apimtą Baltųjų rūmų Vakarų sparną.

Antradienį D.Trumpas daugiausiai dėmesio skyrė JAV ekonomikai – vienai iš nedaugelio sėkmingų sričių gana niūriame politiniame fone.

„Vertybinių popierių rinka šiandien gali (vėl) pasiekti rekordines aukštumas – 22 000 punktų. Prieš šešis mėnesius rinkimų dieną jis buvo tik 18 000. Pagrindinė žiniasklaida retai (tai) mini!“ – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

Vėliau tądien prezidentas dalyvavo Baltųjų rūmų renginyje smulkiesiems verslininkams, per kurį jis pakartojo savo komentarus apie Volstritą.

Vis dėlto jeigu kas nors ir manė, kad J.Kelly gali įtikinti D.Trumpą susilaikyti nuo kategoriško tono tviterio pranešimų, prezidentas pasistengė tokias iliuzijas išsklaidyti.

„Tik melagingų naujienų žiniasklaida ir D.Trumpo priešai nori, kad nustočiau naudotis socialiniais tinklais (110 milijonų vartotojų). Tai vienintelis būdas man skelbti tiesą!“ – tviteryje antradienį parašė D.Trumpas.

Per savo susitikimą su smulkiojo verslo lyderiais D.Trumpas juokais pasiskundė, kad J.Kelly nespaudė žurnalistų paminėti prezidento nuopelnus už jau kelerius metus stebimą JAV ekonomikos atsigavimą.

„Vis sakydavau generolui Kelly: „Generole, susiimkite, juk jūs esate personalo vadovas“, – juokais pareiškė D.Trumpas.

J.Kushneris neigia slaptus ryšius

JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) žentas Jaredas Kushneris (Džaredas Kušneris) pirmadienį pareiškė, kad jo uošvio rinkimų kampanija nebūtų galėjusi jokio slapto susitarimo su Rusija, nes buvo pernelyg pakrikusi ir neveiksni, kad galėtų koordinuoti veiksmus su kokia nors užsienio vyriausybe.

Šiuo metu atsakingas prezidento patarėjo pareigas einantis J.Kushneris šiuo komentarus išsakė per susitikimą su grupe Kongreso darbuotojų. Taip jis atsakė į klausimą apie specialiojo prokuroro Roberto Muellerio (Roberto Miulerio) atliekamą tyrimą, ar D.Trumpo kampanija buvo susimokiusi su Maskva dėti pastangas 2016-ųjų prezidento rinkimus pakreipti respublikonų kandidato naudai.

Šie J.Kusherio komentarai turėjo likti konfidencialūs, bet juos pirmasis paskelbė tinklalapis ForeignPolicy.com

„Jie manė, kad buvome susimokę, bet mes nesugebėdavome susitarti netgi su savo vietos biurais“, – portalas citavo J.Kushnerį.

Vienas Kongreso nario demokrato padėjėjas, turintis informacijos apie šį susitikimą, bet pageidavęs neviešinti jo vardo, patvirtino, kad J.Kushnerio ir kitų dalyvių pasisakymai „ ForeignPolicy“ pranešime cituojami tiksliai.

J.Kushneris taip pat sakė, kad Baltieji rūmai nežino, kuria kryptimi juda R.Muellerio tyrimas. Jis tvirtino neplanavęs karjeros vyriausybėje ir politikoje po D.Trumpo pergalės rinkimuose, todėl nelabai domėjęsis jo kontaktais su užsienio pareigūnais. Asmuo, turintis tokių duomenų, privalo juos deklaruoti prašydamas leidimo dirbti su konfidencialia informacija.

J.Kushnerio susitikimas su Kongreso darbuotojais buvo dalis kasmet organizuojamų tokio pobūdžio renginių. Jo organizatoriai iš pradžių prašė darbuotojus užrašyti klausimus ant popieriaus lapelių, o J.Kushneris turėjo atsitiktinai pasirinkti, į kuriuos atsakys. Tačiau minėtas kongresmeno padėjėjas sakė, kad prezidento žentas paragino jį klausinėti tiesiogiai ir nedelsdamas atsakydavo.

Praeitą savaitę J.Kushneris Kapitolijuje buvo privačiai susitikęs su Senato ir Atstovų Rūmų žvalgybos komitetų nariais. Jis pripažino per D.Trumpo rinkimų kampaniją ir jai pasibaigus dalyvavęs keturiuose susitikimuose su Rusijos pareigūnais. Prezidento žentas tvirtino „neturįs ką slėpti“.

„Visi mano veiksmai buvo tinkami“, – teigė jis.

Likus kelioms valandoms iki susitikimo su šių komitetų nariais J.Kushneris paskelbė 11 puslapių pareiškimą ir atskleidė detalių apie susitikimus su rusais. Pasak jo, kiekvienas iš tų keturių susitikimų buvo nereikšmingas arba įprasto pobūdžio.

Be to, jis pripažino, kad šie ir keli kiti susitikimai nebuvo paminėti anketoje, pateiktoje su prašymu išduoti leidimą dirbti su slapta informacija. J.Kushneris teigė, kad taip nutiko dėl vieno padėjėjo klaidos.

J.Kushneris stengėsi vaizduoti save kaip politikos naujoką, kuris per įtemptą prezidento rinkimų kampaniją dar tik mokėsi tvarkytis su „tūkstančiais susitikimų ir kontaktų“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų