Istorinė diena Danijoje: karalienė Margrethe II paliko sostą, jos sūnus tapo karaliumi Frederiku X

Danija sekmadienį atvertė naują savo istorijos puslapį: karalienė Margrethe II (Margretė) oficialiai paliko sostą, o jos sūnus tapo karaliumi Frederiku X.

Stebėti šio beprecedenčio įvykio vienoje seniausių pasaulio monarchijų į Danijos sostinę susirinko tūkstančiai žmonių.

Tiesioginės transliacijos vaizdai rodo didžiulę žmonių jūrą priešais Kopenhagos Kristiansborgo rūmus. Kaip pranešama, jų ten susirinko daugiau nei 100 tūkstančių.

Kiek po 14 val. vietos (15 val. Lietuvos) laiku 83-ejų karalienė Margrethe per susitikimą su Danijos ministrų kabinetu pasirašė savo abdikacijos deklaraciją, kuria užbaigė 52 metus trukusį savo valdymą, paskelbė nacionalinis Danijos transliuotojas DR.

Jo paskelbtame įraše matyti, kaip monarchė pasirašo dokumentą, o jai iš dešinės sėdi sūnus Frederikas.

Tai tik antras kartas, kai sostą palieka Danijos monarchas: Erikas III tokį žingsnį žengė prieš devynis šimtmečius, 1146 metais.

Jos 55 metų sūnus Frederikas, taip pat dalyvavęs Valstybės tarybos posėdyje kartu su Australijoje gimusia žmona Mary (Meri) ir jųdviejų vyriausiuoju vaiku, 18 metų princu Christianu (Kristijanu), automatiškai tapo karaliumi ir valstybės vadovu.

Maždaug 15 val. vietos (16 val. Lietuvos) laiku 55-erių Frederikas bus paskelbtas karaliumi Danijos sostinės širdyje esančių Kristiansborgo rūmų balkone.

Artėjant šiai akimirkai, Margrethe išvyko iš savo rezidencijos į Kristiansborgo rūmus arklių traukiama karieta, kurį lydėjo husarų pulko nariai.

Frederikas su žmona ir sūnumi išvyko į rūmus limuzinu. Vėliau karališkoji vėliava nuleista prie Margrethe namų ir iškelta ant pastato, kuriame gyvena Frederikas ir Mary.

Sostinėje, papuoštoje raudonai baltomis vėliavomis, budėjo gausios policijos pajėgos.

Pasak Kopenhagos policijos atstovo Peterio Dahlo, policijos pastiprinimas buvo pakviestas į Kopenhagą iš visos šalies.

„Tautos siela“

Karalienei savo kasmetinėje Naujųjų metų išvakarėse per televiziją transliuojamoje kalboje paskelbus apie savo abdikaciją, buvo išgraibstyti traukinių ir lėktuvų bilietai, rezervuotos visos vietos Kopenhagos viešbučiuose.

27 metų sostinės gyventojas Aske Julius (Askė Julius) šeštadienį sakė, kad tikisi užsiimti gerą vietą ir pamatyti, kas vyks.

„Daugiau nei pusė Danijos gyventojų niekada nepažino nieko kito, tik šią karalienę, – kalbėjo jis. – Ji iš tikrųjų yra Danijos įsikūnijimas, [...] tautos siela.“

Visoje sostinėje buvo iškabinti portretai ir plakatai, kuriuose karalienei dėkojama už jos ilgametę tarnybą, o metro puošė užrašai „Ačiū už kelionę, Margrethe“.

Ant kitų buvo užrašyta „Tegyvuoja karalius“.

Sekmadienio protokolas iš esmės panašus į ankstesnius atvejus, kai Danijos sostas pereidavo įpėdiniui.

Nebuvo pakviesti jokie užsienio aukšto rango pareigūnai ar karališkieji asmenys, naujasis monarchas nėra karūnuojamas ar sodinamas į sostą.

Margrethe nusprendė atsisakyti sosto praėjus lygiai 52 metams po to, kai perėmė valdžią iš savo tėvo Frederiko IX.

„Ši diena turi daug simbolikos“, – AFP sakė Danijos visuomeninio transliuotojo DR karališkoji korespondentė Cecilie Nielsen (Sesili Nilsen).

Karalienės pranešimas apie sosto atsisakymą pribloškė danus, nes ji ne kartą tvirtino, kad laikysis tradicijų ir valdys iki mirties.

Net jos pačios šeima buvo apie šį sprendimą informuota tik trys dienos iki jį paskelbiant visuomenei.

Savo sprendimą Margrethe paaiškino sveikatos problemomis po praėjusiais metais atliktos sunkios nugaros operacijos.

Visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad daugiau nei 80 proc. danų pritaria jos sprendimui.

Margrethe išsaugos karalienės titulą ir galės kartais atstovauti karališkajai šeimai.

„Kitokio tipo monarchas“

Ekspertai teigia, kad jos sūnui, palaipsniui perėmusiam vis daugiau atsakomybių, dabar bus suteikta laiko suklestėti monarcho vaidmenyje.

„Ji mano, kad sosto įpėdinis yra visiškai pasirengęs perimti sostą. Ir ji nori išvengti tokios situacijos kaip Didžiojoje Britanijoje, kur princas Charlesas tapo karaliumi Karoliu III sulaukęs 70 metų“, – sakė istorikas Larsas Hovbakke Sorensenas (Larsas Hovbakė Siorensenas).

Kaip ir jo motina, Frederikas, kuris yra sosto įpėdinis nuo trejų metų, sulaukia daugiau kaip 80 proc. danų palaikymo.

Tačiau tikimasi, kad jis į monarchiją, kurios ištakos siekia X amžiaus vikingų laikus, įneš savo stilių.

„Karalienė Margrethe II yra savo laikmečio moteris, o Frederikas taip pat gyvena savo epochoje. Jis suprato, kad negali jos kopijuoti, ir sugebėjo nustatyti savo įvaizdį, savo ryšius su Danijos žmonėmis“, – AFP sakė kitas istorikas Bo Lidegaardas (Bo Lidegordas).

„Turėsime kitokio tipo monarchą, daug neformaliau bendraujantį su žmonėmis, kai jis keliauja po šalį“, – pridūrė jo kolega L. Hovbakke Sorensenas.

Jo motina garsėja meile menui ir yra rašytoja bei menininkė, o Frederikas užsiima sportu ir domisi aplinkosauga.

Danijoje monarcho vaidmuo yra daugiausia ceremoninis, tačiau jis pasirašo teisės aktus, oficialiai vadovauja vyriausybės formavimui ir reguliariai susitinka su ministrų kabinetu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
gal laikas baigt su visom monarhijom surinkt visus ir ikurdint eipstyno saloje kartu su sorosais bilgeicais tai tautos suklestetu be siu reptyloidyniu parazitu bet kapitalystines zmoniu smegenys masiskai uzhipnotizuotos kolektyviniu sindromu ko ner pas frankus bei doicius ???

Jadzė

Jadzė portretas
Koks susireikšminimas, pensjijon seniai laikas
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių