„Amerikos žmonės laukė beveik šešiasdešimt metų, kad pamatytų visą federalinės vyriausybės tyrimą dėl daktaro Kingo nužudymo, – sakoma Nacionalinės žvalgybos direktorės Tulsi Gabbard pareiškime. – Užtikriname, kad dedame visas pastangas vykdydami savo misiją užtikrinti visišką skaidrumą dėl šio esminio ir tragiško mūsų tautos istorijos įvykio.“
T. Gabbard sakė, kad skelbiama daugiau kaip 230 000 puslapių dokumentų „su minimaliomis redakcijomis privatumo sumetimais“.
Prezidentas D. Trumpas, pradėjęs eiti pareigas, pasirašė vykdomąjį įsaką, kuriuo išslaptino bylas dėl prezidento Johno F. Kennedy, jo brolio Roberto F. Kennedy ir M. L. Kingo jaunesniojo nužudymų septintajame dešimtmetyje.
Nacionalinis archyvas kovo mėnesį paviešino 1963 m. lapkritį įvykdyto Johno F. Kennedy nužudymo dokumentus, o balandį – įrašus, susijusius su 1968 m. birželį įvykdytu Roberto F. Kennedy nužudymu.
M. L. Kingas jaunesnysis buvo nužudytas 1968 m. balandį Memfyje, Tenesio valstijoje. Jamesas Earlas Ray‘us buvo nuteistas dėl nužudymo ir 1998 m. mirė kalėjime, tačiau M. L. Kingo vaikai išreiškė abejonių dėl to, ar tikrai jis buvo žudikas.
Pirmadienį paskelbtame pareiškime du likę gyvi M. L. Kingo jaunesniojo vaikai – Martinas Lutheris Kingas III ir Bernice King – teigė, kad „remia skaidrumą ir istorinę atsakomybę“, tačiau nerimauja, kad įrašai gali būti panaudoti „išpuoliams prieš mūsų tėvo palikimą“.
Būdamas gyvas, pilietinių teisių lyderis buvo tuometinio FTB direktoriaus J. Edgaro Hooverio organizuotos „invazinės, grobuoniškos ir didelį nerimą kėlusios dezinformacijos bei sekimo kampanijos“ taikinys, sakė jie bendrame pareiškime.
FTB kampanijos tikslas buvo „diskredituoti, išardyti ir sunaikinti daktaro Kingo reputaciją ir platesnį Amerikos pilietinių teisių judėjimą, – sakė jie. – Šie veiksmai buvo ne tik įsibrovimas į privatumą, bet ir tyčinis pasikėsinimas į tiesą.“
„Prašome tų, kurie viešina šiuos dokumentus, tai daryti su empatija, santūriai ir su pagarba mūsų šeimos nuolatiniam sielvartui“, – sakė jie.
J. F. Kennedy nužudymą tyrusi Warreno komisija nustatė, kad šaudė buvęs jūrų pėstininkų snaiperis Lee Harvey Oswaldas, veikęs vienas. Tačiau ši oficiali išvada ne itin padėjo nuslopinti spėliones, esą už J. F. Kennedy nužudymo Dalase (Teksaso valstija) slypėjo grėsmingesnis sąmokslas, o lėtas vyriausybės dokumentų viešinimas dar labiau pakurstė įvairias sąmokslo teorijas.
Prezidento J. F. Kennedy jaunesnysis brolis Robertas, buvęs generalinis prokuroras, buvo nužudytas, kai vykdė kampaniją dėl demokratų prezidentinės nominacijos. Už jo nužudymą buvo nuteistas palestiniečių kilmės jordanietis Sirhanas Sirhanas, kuris Kalifornijos kalėjime atlieka bausmę iki gyvos galvos.
Naujausi komentarai