Tūkstančiai įniršusių protestuotojų antradienį Gruzijos sostinėje susirinko į centrinę geležinkelio stotį ir pamėgino blokuoti traukinių eismą, opozicijai stengiantis padidinti spaudimą prezidentui Michailui Saakašviliui atsistatydinti.
Demonstrantai apsupo vieną traukinį, susėdo ant geležinkelio bėgių ir lipo ant lokomotyvo, siekdami sutrukdyti jam išvykti iš stoties. Lokomotyvas pajudėjo, tačiau iš karto sustojo, o protestuotojai trankė per jo šonus, šaukė ir švilpė. Policijos pareigūnų nebuvo matyti.
Antradienį surengta akcija rodo, kad opozicija pakeitė savo taktiką, ir liudija protestuotojų susierzinimą po šešias savaites kasdien vykusių protesto mitingų, kurie baigėsi be jokių rezultatų. Po jų buvo surengti debatai tarp opozicijos lyderių, kurių dalis priešinasi bet kokiems griežtesniems veiksmams, bijodami pakurstyti smurto proveržį.
Geležinkelio stoties blokada buvo surengta po didelio mitingo nacionaliniame stadione, į kurį susirinko mažiausiai 60 tūkst. opozicijos šalininkų. Jam pasibaigus protestuotoji nužygiavo prie parlamento pastato, kur reikalavo prezidento atsistatydinimo.
M.Saakašvilis toliau ignoruoja opozicijos reikalavimus ir teigia, kad dirbs prezidento poste iki 2013 m., kai baigsis jo antroji kadencija.
Opozicijos lyderiai antradienį įspėjo, kad protestuotojai taip pat blokuos magistrales ir pagrindinį Tbilisio oro uostą, siekdami priversti M.Saakašvilį atsistatydinti. Vis dėlto nuosaikūs opozicijos lyderiai, tokie kaip buvęs Gruzijos ambasadorius prie JT Iraklijus Alasanija, atsiribojo nuo šių reikalavimų.
Opozicija pasinaudojo Nepriklausomybės diena, siekdama sutelkti protestuotojus, kurie nuo balandžio 9 d. beveik kasdien mitinguoja Tbilisyje.
"Šiandien Gruzijos žmonės parodė pasauliui ir sau, kad jie pasirengę kovoti iki galo", - stadione susirinkusiai daugiatūkstantinei miniai sakė viena įtakingiausių opozicijos politikių Nino Burdžanadzė.
"Mes kovosime už šią šalį, M.Saakašvilis negali likti prezidentu, - sakė buvusi parlamento pirmininkė, kuri dabar yra viena aršiausių M.Saakšvilio politinių oponentų. - Vienintelis dalykas, dėl kurio mes galime diskutuoti su valdžia, yra jos atsistatydinimas."
Kiek vėliau tūkstančiai protestuotojų miesto gatvėmis nužygiavo prie pagrindinės Tbilisio šventovės - Švč.Trejybės katedros.
Įtakingas Gruzijos ortodoksų patriarchas katolikas Elijas II paragino protestuotojus sušvelninti savo poziciją.
"Pirmasis ir antrasis prezidentai buvo priversti atsistatydinti. Žinote, kokių pasekmių mums turėjo šie atsistatydinimai", - per pamokslą katedroje sakė patriarchas.
Demonstrantai kaltina M.Saakašvilį įvėlus šalį į karą su Rusija, kuriame Gruzija neteko dalies savo teritorijos, buvo sutriuškinta jos kariuomenė, subombarduoti jos miestai, o nemažą dalį jos teritorijos buvo laikinai okupavę rusų kariai.
Po šio karinio konflikto Rusija pripažino Gruzijos separatistinių Pietų Osetijos ir Abchazijos regionų nepriklausomybę, nors Tbilisis šias respublikas toliau laiko okupuotomis Rusijos.
Opozicija taip pat kaltina M.Saakašvilį demokratijos suvaržymais.
Tačiau M.Saakašvilį vis dar remia nemažai šios buvusios sovietinės respublikos, kurios ūkis per penkerius jo prezidentavimo metus sparčiai augo, gyventojų.
Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos pirmadienį paskelbė vieną iš retų bendrų kreipimųsi, ragindamos Gruzijos vyriausybę ir opoziciją be jokių išankstinių sąlygų pradėti derybas, kad būtų išspręsta šalį paralyžiavusi politinė krizė.
Per 2007 m. vykusias masines demonstracijas prieš M.Saakšvilį valdžia ėmėsi jėgos veiksmų prieš protestuotojus, o tai suteršė prezidento, kaip reformatoriaus, įvaizdį.
Naujausi komentarai