Gėjų šalininkai džiaugiasi istoriniu JAV teismo sprendimu dėl santuokų

Gėjai ir lesbietės Jungtinėse Valstijose trečiadienį pratrūko džiaugsmu, kai Aukščiausiasis Teismas priėmė jiems palankias dvi istorines nutartis dėl tos pačios lyties asmenų santuokų.

„Santuokos apsaugos įstatymas (Defense of Marriage Act, DOMA) prieštarauja konstitucijai, atimdamas lygias teises iš asmenų, saugomas (konstitucijos) 5-osios pataisos“, - sakoma teismo kolegijos daugumos išvadoje, kurią parašė teisėjas Anthony Kennedy (Entonis Kenedis).

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) gyrė šį sprendimą savo pranešime: „Esame žmonės, paskelbę, kad visi esame sukurti lygūs - ir meilė, kurią prisiekiame vienas kitam, taip pat privalo būti lygi.“

Didelės minios vakare susirinko švęsti Niujorko rajone Grinič Vilidže po euforiškos dienos, kai buvo paskelbti aukščiausios JAV teismo institucijos sprendimai, taip pat sukėlę džiaugsmo pliūpsnį sostinėje Vašingtone.

San Fransiske, kurio gėjų ir lesbiečių bendruomenė yra viena didžiausių šalyje, daugiau nei 400 žmonių susirinko prie miesto rotušės, laukdami teismo sprendimo, kuris buvo paskelbtas anksti ryte Vakarų pakrantės laiku.

Ilgą nuotakos suknelę dėvinti Jenni Chang (Dženi Čang) pabučiavo savo partnerę Lisa Dazols (Laizą Dazols), su kuria santykius palaiko jau penkerius metus, kai buvo paskelbtas Aukščiausiojo Teismo pranešimas, taip pat atšaukiantis draudimą tuoktis tos pačios lyties asmenims Kalifornijoje.

„Dabar mes susituoksime. Ketiname (tai padaryti) šiandien. Nuostabus jausmas, kad mūsų vyriausybė mus palaiko“, - pareiškė L.Dazols, dėvinti kelnes, juodą liemenę ir purpurinį kaklaraištį.

Kai buvo paskelbta pirmoji nutartis, atšaukianti 1996 metais priimtą Santuokos apsaugos įstatymą, minios prapliupo džiaugsmingais šūksniais; žmonės trypė kojomis, o poros visos kartu iškeldavo rankas aukštyn.

„Puikus jausmas matyti, kaip meilė triumfuoja prieš neišmanėliškumą ir kad visa tai prasidėjo čia, San Fransiske“, - sakė miesto meras Edas Lee (Edas Li).

Tos pačios lyties santuokų šalininkai, susirinkę saulėtą dieną prie Aukščiausiojo Teismo rūmų Vašingtone, taip pat džiaugsmingai šaukė, išgirdę nutartis.

Vašingtone dirbantis 33 metų teisininkas Alexas Kaplanas (Aleksas Kaplanas) pabučiavo savo 45 metų partnerį prancūzą Olivier Basdevant'ą (Olivjė Badevaną), kai buvo paskelbtas sprendimas dėl DOMA. „Svajonė išsipildė - tai padarys didelį poveikį mūsų šeimai“, - aiškino A.Kaplanas.

Ši pora ypač džiaugėsi, nes naujoji nutartis leis A.Kaplanui siekti, kad O.Basdevant’ui būtų išduota JAV „žalioji korta“, leidžianti visam laikui apsigyventi šalyje.

Tuo tarpu Niujorke 84 metų lesbietė našlė Edie Windsor (Edi Vindsor), kurios teisinis ieškinys išprovokavo trečiadienį paskelbtą nutartį, buvo pasveikinta plojimais bare „Stonewall Inn“, 1969 metais tapusiame didelę įtaką gėjų teisių judėjimui padariusių susirėmimų tarp gėjų ir policijos židiniu.

„Visiems žmonėms - ačiū, ačiū, ačiū“, - E.Windsor sakė miniai, susirinkusiai Grinič Vilidže, mojuojančiai vėliavas su užrašais, tokiais kaip „Bet kokia meilė yra lygi“.

2009 metais E.Windsor buvo įpareigota sumokėti 363 tūkst. dolerių turto paveldėjimo mokestį, mirus jos ilgametei partnerei Theai Spyer (Tėjai Spajer), su kuria ji susituokė Kanadoje. Jungtinėse Valstijose mirus vienam iš skirtingų lyčių asmenų santuokos narių, gyvam likusiam nariui taikomas daug mažesnis paveldėjimo mokestis.

Dabar E.Windsor galės siekti, kad jai būtų grąžinta sumokėta suma, taip pat išmokėta nemaža vyriausybės kompensacija už negautas palūkanas.

Aukščiausiasis Teismas taip pat nutarė, jog 2008 metais Kalifornijoje surengto referendumo dėl vadinamojo 8-ojo pasiūlymo, draudžiančio tos pačios lyties asmenų santuokas daugiausiai gyventojų turinčioje šalies valstijoje, sąlygos nebuvo tinkamai išaiškintos rinkėjams.

Šis sprendimas, priimtas penkių teisėjų balsais prieš keturis, reiškia, kad Kalifornijoje artimiausiu laiku bus atnaujintas gėjų santuokų registravimas. Toks scenarijus taip pat leido teisėjams išvengti opesnio klausimo - ar konstitucija užtikrina teisę tuokti tos pačios lyties asmenims visose Jungtinėse Valstijose.

Kalifornija 2008 metais buvo trumpam leidusi homoseksualias santuokas, kol jos buvo uždraustos priėmus 8-ąjį pasiūlymą.

Kalifornijos gubernatorius Jerry Brownas (Džeris Braunas) nurodė vietos pareigūnams kuo greičiau pasiruošti vėl išrašinėti santuokų licencijas gėjų poroms. Šis procesas gali užtrukti beveik mėnesį.

Tačiau konservatorių stovyklą apėmė įniršis.

„Šiandien yra tragiška diena santuokai ir mūsų valstybei, - pareiškė JAV Katalikų vyskupų konferencija, paraginusi amerikiečius melstis, kad būtų peržiūrėtas “klaidingas" Aukščiausiojo Teismo sprendimas.

„Šiandienos sprendimas yra aiškus pralaimėjimas tradicinėms vertybėms, kurios sudaro mūsų šalies stuburą“, - vyskupams antrino Atstovų Rūmų teisės komiteto pirmininkas respublikonas Bobas Goodlatte'as (Bobas Gudletas).

„Nutartis dėl DOMA dabar padarė neišvengiamu poligamijos, pedofilijos, kraujomaišos ir žvėriško elgesio pripažinimą norma“, - pridūrė Amerikos šeimų asociacijos problemų analizės direktorius Bryanas Fischeris (Brajenas Fišeris).

DOMA draudė susituokusiems gėjams ir lesbietėms taikyti virtinę federalinių lengvatų, kurios yra prieinamos įprastoms sutuoktinių poroms - pradedant mokesčių lengvatomis, baigiant teise lankyti sutuoktinius ligoninėse ir galimybę prašyti išduoti sutuoktiniui ilgalaikę vizą.

Tos pačios lyties asmenų santuokas šiuo metu pripažįsta 12 valstijų ir Kolumbijos apygarda, tačiau apie 30 valstijų yra paskelbusios, kad santuoka gali egzistuoti tik tarp vyro ir moters.NAUJAUSI KOMENTARAI

kaip cia

kaip cia portretas
kaunadiene darosi pe de ras tu ruporu. Juk kenksite delfiui.. Sues jus per sokolada visus.. :) 15 min jau prisizaide su delfiu apie peprylas rasinedami - ju nebeskaitau. Norit ir jus kad taip butu?

www

www portretas
dar vienas /demokratiskas/ pasakyciau debiliskas istatymas nes amerikieciai avigalviai nes neturi nei garbes nei savigarbos tik kitus mulkina ir laiko kvailiais. zinoma su bangladesu ar mozambiku nelyginu bet su europos salim tegul nesilygina ir ne tehnikos lygyje o morales ir bendrazmogisko supratimo stai kodel ir Lietuva tokia tapo nes pavizdys ikvepia ir nebutinai geriems darbams ......

hmm

hmm portretas
nuosirdziausi sveikinimai visiems JAV (ir ne tik) gejams bei lezbietems. Tai ispudinga pergale zmogaus teisiu srity. Visiems vertetu paskaityti daugumos isvada kuria parase JAV Auksciausio Teismo teisejas Anthony Kennedy. Garantuotai tai ieis i jurisprudencijos chrestomatija. Tai tikrai neeilinis istorinis ivykis kuris tures teigiamu pasekmiu viso pasaulio geju ir lezbieciu, tikekimes, kad tame tarpe ir Lietuvos, kovoje uz savo teises.
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių