Daugelis Rusijos „antrosios sostinės gyventojų" dar atsimenantys bombardavimus ir blokadą per 1941-1944 metų karą, dabar nuoširdžiai sako, kad vėl jaučiasi esantys kaip po bombomis.
Dangoraižis pramintas „dujoraižiu“
Būtent taip jie vertina „Gazprom" planus pastatyti savo 400 metrų dangoraižį ant Nevos pakrantėje - aukščiausią pastatą Sankt Peterburge, kurio „architektūrinę liniją" saugo UNESCO.
Pirmąją mokslo metų dieną „Gazprom" ir jį remiantys miesto pareigūnai surengė „žinių dieną" miestiečiams, sukviestiems į visuomenės svarstymus dėl projekto, kuris mieste jau praminta „dujoraižiu".
Tačiau vietoj pamokos, kur drovūs ir dėkingi peterburgiečiai, kaip mokinukai, turėjo pagarbiai klausytis dosnaus investuotojo, renginys virto mitingu, kurį nutraukinėjo peštynės.
„Aš gesinau sprogdinimo įtaisus universiteto pastogėje 1941 metais, o dabar virš mūsų pakibo nauja bomba. Bokštas - neribotos valdžios apraiška. Pamąstykite, kad yra dar ir grožio jausmas", - sakė blokados dalyvė Jelena Nikolajevna, kurios žodžius palydėjo plojimai.
Trys OMON žiedai
Jai ir kitiems miestiečiams teko einanti į svarstymų salę pereiti tris OMON žiedus, iš kurių dviejuose buvo apieškomi visi dalyviai.
Tokias saugumo priemones organizatoriai aiškino tuo, kad, jų žiniomis, susirinkime rengiamasi pažeisti viešąją tvarką. Siekdama užkirsti kelią pažeidimams apsauga nutarė atimti butelius su vandeniu iš pensininkių, pasirengusių ilgoms diskusijoms. „Tai žema", - sakė J.Nikolajevna.
Lazdos protestų nesustabdė
Tačiau keliasdešimt milicininkų su gubinėmis lazdomis ir aviganiais negalėjo užkirsti kelio opozicijos atstovų kalboms. Pačioje susirinkimo pradžioje Piterio nacionalbolševikų lyderis Andrejus Dmitrijevas metė į orą pluoštą lapelių ir ėmė skanduoti su savo bendražygiais: „Jūsų svarstymai - farsas".
„Nors visa salė verda iš neapykantos, jiems nusispjauti į mūsų nuomonę. Sankt Peterburgas - prieš bokštą!", - spėjo pasakyti jis žurnalistams, kol prie jo ėjo keli omonininkai.
Salėje buvo išskleisti transparantai „Gazprom - išlaikytinis, o ne investuotojas" ir „Gazprom dangoraižis - už įstatymo ribų". „Reuters" korespondentas matė, kaip buvo sulaikyti maždaug dešimt protestuotojų, kai kurie jų buvo velkami grindimis, suplėšiant drabužius.
„Centras statomas jums - jūs, jaunuoli, vedžiosite ten savo vaikus, o už šį jūsų elgesį jums bus gėda", - sakė opozicijai „Gazprom" atstovas Piotras Lučinas triukšmingai šaipantis iš jo salei.
Tuos kalbėtojus, kurie dėkojo „Gazprom" už miesto „socialinių problemų sprendimą", opozicionieriai apkaltino, kad jie išmoko padėkos žodžius repeticijose ir pasako juos ne be atlygio.
„Gazprom“ žadėjo kalnus
Monopolijos atstovai mėgino papasakoti susirinkusiesiems apie planus pastatyti 330 tūkst. kvadratinių metrų kompleksą su 150 tūkst. kvadratinių metrų biurais, kur galės dirbti 8 tūkst. 355 žmonės.
Be biurų, „Gazprom" žada muziejus, vaikų klubus ir koncertų sales, bet pasakoti peterburgiečiams apie projekto gerumą buvo itin sunku - salė keturias valandas iš eilės skandavo „Gėda!", švilpė ir plojo.
Iki krizės apskaičiuota verslo centro „Ochta-centr" kaina sukosi apie 60 mlrd. rublių, ir dar prieš metus miestas žadėjo duoti pusę šių pinigų iš mokesčių, kuriuos moka Sankt Peterburge užregistruota „Gazpromneft".
Valdžia nori „Gazprom“ perduoti savo dalį
Tačiau 2008 metų rudenį, smarkiai mažėjant pajamoms, miesto valdžia pasitraukė iš projekto ir dabar veda sudėtingas derybas su „Gazprom", mėgindama parduoti jam savo dalį „Ochta-centr", kad nors susigrąžintų investuotus 4,5 mlrd. rublių.
Visiškai uždengtas stiklu dangoraižis atspindės dangų ir bus naujas miesto akcentas, pareiškė projekto vyriausiasis architektas Filipas Nikandrovas.
„Turima omenyje pastatyti naują turizmo įžymybę, naują miesto simbolį".
Bus „dujų OPEC“ būstinė?
Tačiau daug kas bijo, kad „Gazprom" dangoraižis bus pirmoji kregždė, ir spaudžiamas aukštų pastatų „Šiaurės Venecijos" grožis žus.
„Tereikia pralaužti užkardą, ir pas mus puls visi su savo dangoraižiais", - pareiškė daugelio žmonių nuomonę pensininkas Jevgenijus Jakovlevas.
Tačiau Vladimiras Gronskis iš „Gazprom" mato čia naudą. „Jeigu pas mus atsiras toks pastatas, pas mus ateis transnacionalinės korporacijos, o tai - mokesčiai. Jeigu šis pastatas jau būtų pastatytas, jis galėtų būti pasirinktas „dujų OPEC" būstine.
Teisiniu požiūriu viskas labai paprasta: toks objektas šioje vietoje negali būti pastatytas, įsitikinęs Rusijos istorijos ir kultūros paminklų apsaugos draugijos Sankt Peterburgo skyriaus vadovo pavaduotojas Aleksandras Kononovas.
„Dangoraižis bus matomas didžiojoje dalyje tų istorinių panoramų, kurias saugo įstatymai: ir iš Vasilijaus salos, ir nuo Trejybės tilto, ir iš Marso lauko, ir iš Rūmų aikštės. Visos įžymios vietos, krantinės ir tiltai bus sugadinti. Tai visiškas įstatymų pažeidimas! Pagal įstatymą, naujo akcento pasirodymas neįmanomas", - piktinosi jis.
Beje, kol nėra ekspertizės teigiamos išvados, kad būtent čia galima statyti 400 metrų bokštą, projektas negali būti įgyvendinamas, sakė agentūrai „Reuters" A.Kononovas.
Visuomenės svarstymai yra tik „šviečiamojo" pobūdžio: dabar vietos valdžia turi galutinai nuspręsti, bus ar nebus dangoraižis.
Naujausi komentarai