- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Po derybų dėl branduolinio nusiginklavimo Japonijos Hirošimos mieste susirinkę Didžiojo septyneto (G-7) lyderiai penktadienį pareiškė, kad sparčiai didėjantis Kinijos branduolinis arsenalas kelia susirūpinimą dėl pasaulio ir regiono stabilumo.
SIPRI analitinis centras apskaičiavo, kad Kinija turi maždaug 350 branduolinių galvučių atsargas – palyginti su Jungtinėmis Valstijomis ir Rusija, tai nedaug.
Tačiau jos sparčiai didėja, ir iki 2035 metų šalis gali turėti 1 500 kovinių galvučių, teigiama lapkritį paskelbtame Pentagono vertinime.
„Spartėjantis Kinijos branduolinio arsenalo didinimas be jokio aiškumo ir prasmingo dialogo kelia susirūpinimą pasaulio ir regiono stabilumui“, – sakoma G-7 pareiškime.
Nuo pirmojo branduolinio bandymo 1964-aisiais Kinija tenkinasi palyginti kukliu arsenalu ir tvirtina, kad ji niekada pirmoji nepanaudos branduolinių ginklų konflikto metu.
Tačiau pastaraisiais metais, vadovaujant prezidentui Xi Jinpingui (Si Dzinpingui), ji pradėjo didžiulę karinės modernizacijos kampaniją, kuri apima ir branduolinių ginklų atnaujinimą, kad ne tik atgrasytų priešus, bet ir galėtų surengti atsakomąją ataką, jei atgrasymas nepavyktų.
Spartėjantis Kinijos branduolinio arsenalo didinimas be jokio aiškumo ir prasmingo dialogo kelia susirūpinimą pasaulio ir regiono stabilumui.
Balandį G-7 valstybių užsienio reikalų ministrai taip pat perspėjo dėl Kinijos branduolinių pajėgumų plėtros, ragindami „diskutuoti su Vašingtonu dėl strateginės rizikos mažinimo“ ir užtikrinti didesnį skaidrumą iš Pekino pusės.
G-7 lyderiai, kurie anksčiau penktadienį padėjo vainikus prie memorialo, skirto maždaug 140 000 žmonių, žuvusių per Hirošimos branduolinį bombardavimą, taip pat nusitaikė į Rusiją.
Jie sakė, kad Maskvos branduolinė retorika yra neatsakinga, ir ją pasmerkė bei pavadino planą dislokuoti branduolinius ginklus Baltarusijoje pavojingu ir nepriimtinu.
Jie taip pat pasmerkė branduolinio ginklo platinimą, perspėjo Šiaurės Korėją dėl to, kas laikoma provokaciniais veiksmais, taip pat paragino Iraną nutraukti branduolinį eskalavimą.
Tai pirmas kartas, kai G-7 aukščiausiojo lygio susitikime parengtas vadovų pareiškimas, kuriame daugiausia dėmesio skiriama branduoliniam nusiginklavimui; tai Japonijos ministro pirmininko Fumio Kishidos (Fumijo Kišidos), kilusio iš Hirošimos, pastangų atspindys.
Jis siekė, kad šis klausimas būtų įtrauktas į tris dienas truksiančių derybų darbotvarkę, o anksčiau vedžiojo valstybių vadovus po Hirošimos taikos muziejų, kur rodomi 1945 metų rugpjūčio 6 dieną JAV įvykdytos branduolinės atakos sukeltų kančių įrodymai.
Lyderiai pakartojo savo įsipareigojimą siekti, kad pasaulyje neliktų branduolinių ginklų, „užtikrinant nesumažėjusį saugumą visiems“, o tai yra išlyga, kuria užsimenama, kad dabartinėmis pasaulio saugumo sąlygomis sunku pasiekti branduolinio nusiginklavimo pažangos.
„Norint sukurti tokį pasaulį, kokį tikimės matyti, reikia visuotinių pastangų, kad nuo atšiaurios tikrovės pereitume prie idealo, kad ir koks siauras būtų šis kelias“, – sakė vadovai, nepateikdami savo konkrečių įsipareigojimų.
Trys G-7 narės – Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė ir Prancūzija – turi branduolinių ginklų, o likusias šalis saugo JAV „branduolinis skėtis“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į Armėniją atvyko pirmoji pabėgėlių grupė iš Kalnų Karabacho
Į Armėniją sekmadienį atvyko pirmoji pabėgėlių grupė po žaibiško Azerbaidžano karinio puolimo prieš Kalnų Karabachą, pranešė pasienyje dirbanti naujienų agentūros AFP komanda. ...
-
Londone įvyko proeuropietiškų pažiūrų gyventojų eitynės už sugrįžimą į ES1
Šimtai žmonių, mojuojančių Europos Sąjungos vėliavomis, šeštadienį mitingavo Londono centre ir ragino Jungtinę Karalystę vėl prisijungti prie bloko. ...
-
Kremliaus kritikas V. Kara-Murza išvežtas į Sibiro pataisos koloniją
Rusijos opozicijos politikas Vladimiras Kara-Murza, nuteistas kalėti 25 metus dėl kaltinimų išdavyste ir Rusijos kariuomenės menkinimo, atvyko atlikti bausmės į griežto režimo Sibiro kalėjimą, sekmadienį pranešė jo advokatas. ...
-
Rusija: Vakarų valstybės, remdamos Ukrainą, faktiškai kovoja prieš Maskvą
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas šeštadienį pareiškė, kad Vakarų valstybės, remdamos Ukrainą, de facto kovoja prieš Maskvą, Kyjivui pareiškus, kad pasiekė naujų laimėjimų. ...
-
J. Bidenas pasiskiepijo atnaujinta COVID-19 vakcina9
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pasiskiepijo atnaujinta COVID-19 vakcina, taip pat nuo gripo, šeštadienį pranešė jo gydytojas. ...
-
Antrasis nuo Rusijos blokados laivas su ukrainietiškais grūdais pasiekė Stambulą
Jūrų eismą stebinčių svetainių duomenimis, sekmadienį Turkiją per Juodąją jūrą pasiekė antroji ukrainietiškų kviečių siunta, nepaisant Rusijos grasinimų pulti visus laivus, plaukiančius į Ukrainos Juodosios jūros uostus arba i&scaron...
-
Dešimtys tūkstančių žmonių susirinko į popiežiaus aukotas mišias Marselyje1
Dešimtys tūkstančių žmonių šeštadienį susirinko Marselio stadione, kur popiežius Pranciškus aukojo mišias. ...
-
Mirė Italijos eksprezidentas G. Napolitano
Italijos politikai penktadienį pagerbė buvusio šalies prezidento Giorgio Napolitano (Džordžo Napolitano), kuris mirė būdamas 98 metų, atminimą. ...
-
Vakarai jau pavargo remti Ukrainą? (eksperto komentaras)21
Lenkija pastaruosius pusantrų metų piktu žvilgsniu nužiūrėdavo bet kurią Europos šalį, kuri sudvejodavo dėl paramos Ukrainai. Lenkijos parama Ukrainai taip pat yra viena didžiausių, skaičiuojant paramos vertę nuo šalies bendrojo vida...
-
Žiauri realybė slaugos namuose: nugydomiems pacientams gresia ankstyva mirtis30
Danija garsėja išplėtota gerovės valstybe, tačiau ją užgriuvo didžiulė lavina kritikos ir iš inspektorių, ir iš politikų. Per naujausius patikrinimus senelių slaugos ir globos namuose aptikta rimtų pažeidimų – ten senel...