Šių rezervuarų išardymas yra labai svarbus žingsnis Tokijo elektros energijos kompanijai (TEPCO), kuri jau dešimtmečius bando nutraukti avariją patyrusios elektrinės, kurios reaktoriai išsilydė po galingo 2011 metais įvykusio cunamio, eksploatavimą.
„Rezervuaro išmontavimo darbai (...) prasidėjo šiandien 8 val. 5 min. ryto“, – naujienų agentūrai AFP sakė TEPCO atstovas Tatsuya Matoba (Tacuja Matoba).
Po avarijos TEPCO jėgainėje susikaupė apie 1,3 mln. tonų vandens (požeminio, jūros ir lietaus vandens), taip pat vandens, naudojamo reaktoriams aušinti.
Vanduo buvo filtruojamas, kad būtų pašalintos įvairios radioaktyviosios medžiagos, tačiau jo liko daugiau kaip tūkstantyje rezervuarų, užimančių didžiąją dalį atominės elektrinės teritorijos.
Išmontavusi rezervuarus įmonė planuoja pastatyti patalpas, kuriose bus saugomos itin pavojingo išsilydžiusio branduolinio kuro liekanos.
Išmontuoti vandens rezervuarus tapo įmanoma po to, kai 2023 metų rugpjūtį TEPCO pradėjo išleidinėti vandenį į Ramųjį vandenyną.
Japonija tvirtino, kad išvalytas vanduo nekenkia aplinkai, ir šią poziciją palaikė Jungtinių Tautų (JT) atominės energetikos priežiūros institucija – Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA).
Tačiau Kinija pasipiktino Japonijos sprendimu išleidinėti vandenį iš elektrinės. Kinija iš pradžių sustabdė jūros gėrybių importą iš Japonais, tačiau pernai pareiškė, kad prekybą palaipsniui atnaujins.
(be temos)