Europos Sąjunga po D. Trumpo pergalės žada tvirtą paramą Ukrainai

  • Teksto dydis:

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) – pirmasis po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pergalės JAV prezidento rinkimuose Kyjive apsilankęs Briuselio aukšto rango pareigūnas – šeštadienį pažadėjo tolesnę tvirtą paramą Ukrainai.

Neprognozuojamu dažnai vadinamo respublikono pergalė Jungtinių Valstijų rinkimuose Ukrainoje ir Europoje sukėlė nerimą, kad D. Trumpas gali nutraukti Vašingtono paramą Kyjivo kovai su Rusijos invazija.

„Aiškus šio vizito tikslas – išreikšti Europos Sąjungos paramą Ukrainai, ši parama išlieka nepajudinama“, – žurnalistams sakė J. Borrellis, kuris kitą mėnesį baigs savo kadenciją.

„Ši parama yra absoliučiai būtina, kad galėtumėte toliau gintis nuo Rusijos agresijos“, – pažymėjo jis.

Kampanijos metu D. Trumpas reiškė abejonių, ar išlaikys didžiulę JAV karinę ir finansinę pagalbą Ukrainai, ir sakė, kad galėtų greitai pasiekti susitarimą dėl karo pabaigos.

„Niekas tiksliai nežino, ką darys naujoji administracija“, – sakė J. Borrellis ir pabrėžė, kad dabartinis prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) vis dar turi du mėnesius sprendimams priimti.

„Turime padaryti daugiau ir greičiau, daugiau karinės paramos, daugiau mokymo pajėgumų, daugiau pinigų, spartesnis tiekimas, taip pat leidimas smogti priešui į jo karinius objektus jo teritorijoje“, – sakė J. Borrellis.

Jis pridūrė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „nenori derėtis ir nesiderės, nebent bus priverstas tai daryti“.

Remiantis Kylio pasaulio ekonomikos instituto duomenimis, nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios 2022 metais Europa paramai Ukrainai kartu išleido apie 125 mlrd. JAV dolerių (116 mlrd. eurų), o vien Jungtinės Valstijos skyrė daugiau nei 90 mlrd. dolerių (83 mlrd. eurų).

Dauguma mano, kad Vašingtono – didžiausio Ukrainos rėmėjo – paramos išlaikymas yra labai svarbus siekiant užtikrinti, kad Kyjivas galėtų toliau duoti atkirtį, ypač tuo metu, kai Vokietijoje ir Prancūzijoje tvyro politinis neapibrėžtumas.

Artėjant trečiosioms visaverčio karo metinėms, nuovargio alinamos Ukrainos pajėgos mūšio lauke stengiasi atremti Rusijos puolimą.

Tokioms šalims, kaip Vengrija, kurios priešinasi karinei paramai Ukrainai, po D. Trumpo pergalės įgijus drąsos, ES gali būti sunku pasiekti sutarimą dėl didesnių veiksmų.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrijus Sybiha pakartotinai pareiškė, jog Kyjivas primygtinai reikalauja, kad jis nebūtų verčiamas daryti nuolaidų Rusijai.

„Visi turi suprasti, kad nuolaidžiavimas agresoriui nepadės“, – sakė jis.

„Mums reikia tikros taikos, o ne nuolaidžiavimo, kuris atneš dar daugiau karo.“

Kyjivo diplomatijos vadovas sakė, kad tokie pokyčiai kaip JAV rinkimai „visada teikia vilties ir galimybių, šansą paspartinti taiką“.

Jis sakė, kad po Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio sveikinimo skambučio buvo užmegzti ryšiai su D. Trumpo komanda ir kad dirbama siekiant surengti galimą naują dviejų lyderių susitikimą.


Šiame straipsnyje: Europos SąjungaDonaldas Trumpaskaras UkrainojeJosepas Borrellis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių