Euro zona: pradedama sankcijų Ispanijai ir Portugalijai procedūrą Pereiti į pagrindinį turinį

Euro zona: pradedama sankcijų Ispanijai ir Portugalijai procedūrą

2016-07-12 12:02 kauno.diena.lt inf.

Euro zonos finansų ministrai antradienį sutarė oficialiai pradėti sankcijų procedūrą Ispanijai ir Portugalijai, kurios nepakankamai stengėsi ištaisyti savo perviršinį biudžeto deficitą.

Euro zona: pradedama sankcijų Ispanijai ir Portugalijai procedūrą
Euro zona: pradedama sankcijų Ispanijai ir Portugalijai procedūrą / Scanpix nuotr.

Briuselyje vykusiame posėdyje ministrai „konstatavo, kad Portugalija ir Ispanija nepaisė rekomendacijų dėl priemonių perviršiniam deficitui ištaisyti ir nesiėmė (atitinkamų) veiksmingų priemonių“. Šiuo ministrų sprendimu atveriamas kelias taikyti „sankcijas pagal perviršinio deficito procedūrą“, nurodoma ministrų paskelbtame pranešime.

Dabar Ispanija ir Portugalija turi dešimt dienų, per kurias gali bandyti įtikinti Europos Sąjungą (ES) neskirti baudų. Europos Komisija, kuri dėl sankcijų turi apsispręsti per 20 dienų, atsižvelgs į jų argumentus.

Euro zonos šalims, kurios pakartotinai nepaiso biudžeto taisyklių, Komisija gali skirti baudas, kurios gali sudaryti iki 0,2 proc. jų bendrojo vidaus produkto (BVP). Tačiau iki šiol Komisija šiais savo įgaliojimais nebuvo pasinaudojusi.

Precedento neturintį sprendimą dėl sankcijų ministrai priėmė nepaisydami baimių, kad pernelyg griežtas Briuselio požiūris gali dar paskatinti ES priešiškas populistines nuotaikas.

„Taisyklės yra taisyklės“, – prieš posėdį pareiškė Prancūzijos finansų ministras Michelis Sapinas (Mišelis Sapenas).

Tačiau jis pabrėžė, kad taisyklės turi būti taikomos „protingai“, ir paragino ES atsižvelgti į konkrečią kiekvienos šalies padėtį.

ES perviršinio deficito procedūra nuo skolų krizės euro zonoje gerokai nukentėjusioms Ispanijai ir Portugalijai taikoma nuo 2009 metų.

Ispanijos deficitas pernai sudarė 5,1 proc. BVP ir buvo gerokai didesnis negu Komisijos nustatytas 4,2 proc. tikslas ar ES taikoma 3 proc. riba.

Portugalija savo biudžeto deficitą sumažino nuo beveik 10 proc. BVP 2010 metais iki 4,4 proc. 2015 metais, tačiau ir šis rodiklis viršijo Lisabonai nustatytą tikslą bei ES nustatytą apribojimą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų