- Silvija Čibirienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį spaudė Turkiją toliau mažinti įtampą tarp Ankaros ir Bendrijos, siekdami gerinti santykius po praėjusių metų įvykių rytinėje Viduržemio jūros dalyje.
Kovo mėnesį ES pasiūlė Ankarai virtinę stimulų, siekdama įtikinti prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą (Redžepą Tajipą Erdohaną) tesėti pažadus pataisyti sudėtingus santykius.
Vėliau R. T. Erdoganas dėjo pastangas išspręsti senus ginčus su Graikija, bet ES susirūpinimą toliau kelia tai, kad nepavyko atnaujinti taikos derybų dėl Kipro, taip pat žmogaus teisių padėtis Turkijoje.
Pagal savo strategiją ES rengia planą 2021–2024 metais skirti Turkijai 3,5 mlrd. eurų papildomą finansavimą, kad jai būtų lengviau išlaikyti milijonus pabėgėlių iš Sirijos.
Briuselyje susitikę ES lyderiai nurodė Europos Komisijai nedelsiant pateikti oficialų pasiūlymą dėl šių lėšų pagal didesnį 5,7 mlrd. eurų paketą, skirtą Sirijos kaimynėms, sakoma išvadose.
Šiuo metu Turkijoje yra 3,7 mln. pabėgėlių iš Sirijos, ir ES naudojasi šia šalimi kaip barjeru, mažinančiu migrantų srautą į Europą.
Pagal ankstesnį susitarimą Turkija iki šiol gavo 4 mlrd. eurų, kad neleistų migrantams vykti į Europą. Pagal šį 2016 metų susitarimą Turkijai dar turi būti išmokėti 2 mlrd. eurų.
Naujas finansavimo planas yra tarp virtinės paskatų, blokui siekiant išlaikyti R. T. Erdoganą savo pusėje.
Briuselis taip pat vilioja Turkiją galimybe modernizuoti muitų sąjungą ir imasi veiksmų aukšto lygio deryboms įvairiais klausimais, nuo sveikatos apsaugos iki saugumo, atnaujinti.
Tačiau viršūnių susitikimo pareiškime sakoma, kad „įstatymo viršenybė ir pagrindinės teisės Turkijoje išlieka svarbus susirūpinimą keliantis klausimas“.
Jame taip pat rašoma, kad blokas tikisi tolesnio pozityvaus Ankaros indėlio sprendžiant regioninius konfliktus. Turkija aktyviai veikia dėl Libijos, Kalnų Karabacho, Sirijos.
ES taip pat nurodė, kad lieka įsipareigojusi dėl „dviejų bendruomenių, dviejų zonų“ sprendinio Kiprui. Ankaros remiami Kipro turkų lyderiai stūmė dviejų valstybių sprendinį, ir tai trukdė pastangoms atnaujinti taikos derybas.
Kipras yra padalytas nuo 1974 metų, kai Turkija, atsakydama į perversmą, kurio organizatoriai siekė salos prisijungimo prie Graikijos, pasiuntė savo pajėgas ir užėmė salos šiaurinį trečdalį.
Kipro Respublikos, kuri yra ES narė, Ankara nepripažįsta, tačiau, kitaip negu visos kitos šalys, yra pripažinusi suvereniu Šiaurės Kipro turkų paskelbtą darinį.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Liepos 6-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Liepos 6-oji, trečiadienis, 27 savaitė. ...
-
Rusijos parlamentarai ragina denonsuoti Arkties sutartį su Norvegija
Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas antradienį sakė, kad parlamentarai turėtų svarstyti svarbios sutarties su Norvegija dėl sienos Arktyje denonsavimą, tarp abiejų šalių tvyrant didelei įtampai. ...
-
Iš pareigų traukiasi JK sveikatos apsaugos ir finansų sekretoriai1
Dėl Jungtinės Karalystės (JK) premjero Boriso Johnsono vyriausybę kamuojančių skandalų iš pareigų traukiasi šalies sveikatos apsaugos sekretorius Sajidas Javidas ir finansų sekretorius Rishi Sunakas. ...
-
NATO: karinių bazių steigimas Suomijoje ir Švedijoje šiuo metu nenumatomas
NATO šiuo metu nenumato Suomijoje ir Švedijoje dislokuoti savo karius, kai bus baigtas šių šalių priėmimo į Aljansą procesas, antradienį pareiškė NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Mircea Geoana. ...
-
Izraelio premjeras Prancūzijoje aptars ginčą su Libanu dėl dujų telkinio
Naujasis Izraelio premjeras Yairas Lapidas (Jairas Lapidas) antradienį išvyko savo pirmo užsienio vizito į Prancūziją, kur prašys paremti Izraelį ginče su Libanu dėl dujų telkinio. ...
-
V. Zelenskis nemano, kad Baltarusija įsitrauks į karą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nemano, kad kaimyninė Baltarusija įsitrauks į Rusijos pradėtą karą. ...
-
Australija vieneriems metams atšaukė muitus importui iš Ukrainos
Australijos vyriausybė paskelbė vieneriems metams atšaukianti muitus ukrainietiškų prekių importui, siekdama paremti „su niokojančia Rusijos invazija“ kovojančios Ukrainos ekonomiką. ...
-
V. Zelenskis ir B. Johnsonas vėl kalbėjosi telefonu
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas antradienį vėl kalbėjosi telefonu, pranešė pastarojo lyderio atstovė spaudai, kuria remiasi agentūra „Reuters“. ...
-
A. Blinkenas Balyje surengs retas derybas su Kinijos užsienio reikalų ministru2
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) šią savaitę Balyje įvyksiančios regiono konferencijos kuluaruose surengs retą susitikimą su Kinijos užsienio reikalų ministru Wang Yi (Vang I), antradienį pranešė JAV Valst...
-
Šaukiamojo amžiaus vyrams Ukrainoje uždrausta palikti gyvenamąsias vietas
Ukrainos gynybos ministerija uždraudė šaukiamojo amžiaus vyrams palikti savo gyvenamąsias vietas. Kariuomenės Generalinis štabas antradienį feisbuke paprašė supratimo tokiam potvarkiam. ...