„Esame pasirengę derėtis su Jungtinėmis Valstijomis. Iš tiesų pasiūlėme pramonės prekėms abipusiai taikyti nulinius tarifus, kaip tai sėkmingai padarėme su daugeliu kitų prekybos partnerių, nes Europa visada pasirengusi sudaryti gerą susitarimą“, – sakė ji.
Pasak EK vadovės, toks pasiūlymas buvo pateiktas dar prieš JAV prezidentui Donaldui Trumpui praėjusią savaitę paskelbiant apie naujus didelius tarifus.
„Pasiūlymas buvo pateiktas gerokai anksčiau ir ne kartą, pavyzdžiui, automobilių sektoriuje“, – sakė ji, nepateikdama tikslaus laiko.
Ji pridūrė, kad iš Vašingtono „nesulaukta deramos reakcijos“.
Vėliau EK patikslino, kad šis pasiūlymas yra tebeveykstančių bloko prekybos vadovo Marošo Šefčovičiaus ir JAV derybų dalis.
U. von der Leyen pakartojo Europos grasinimą, kad jei derybos žlugs, EK yra „pasirengusi reaguoti atsakomosiomis priemonėmis ir ginti savo interesus“.
Europos Sąjunga yra pasirengusi panaudoti visas priemones, kad apsisaugotų nuo JAV muitų poveikio, jei derybos nepavyktų, pirmadienį pareiškė bloko prekybos vadovas Marošas Šefčovičius. „Esame pasirengę panaudoti kiekvieną įrankį mūsų prekybos apsaugos arsenale, kad apsaugotume ES bendrąją rinką, ES gamintojus ir ES vartotojus“, – sakė M. Šefčovičius žurnalistams po bloko prekybos ministrų susitikimo Liuksemburge.
Ji taip pat pažadėjo, kad ES apsisaugos nuo pigių prekių srauto į bloką, ypač iš Kinijos, tikėtino netiesioginio D. Trumpo papildomų muitų poveikio.
Milijardierius JAV prezidento patarėjas Elonas Muskas savaitgalį sukėlė sumaištį, kai pareiškė, kad tikisi, jog Europa ir Jungtinės Valstijos susitars dėl laisvosios prekybos zonos. Taip jis kalbėjo praėjus kelioms dienoms po to, kai JAV vadovas paskelbė didelius prekybos muitus daugybei šalių.
Pirmadienį Europos reakcija į E. Musko komentarus buvo nevienareikšmė, o Prancūzijos prekybos ministras Laurent'as Saint-Martinas, prieš pradėdamas derybas su ES kolegomis Liuksemburge, pavadino tai puikia idėja.
Italijos užsienio reikalų ministras Antonio Tajani žengė dar toliau ir pareiškė, kad jo „svajonė yra turėti transatlantinę Europos rinką, kuri būtų bendroji rinka ir kurioje nebūtų muitų“.
Tačiau Vokietija, didžiausia ES ekonomika, šią idėją sukritikavo ir pareiškė, kad E. Muską paskatino baimė, jog prekybos suirutė pakenks jo paties bendrovėms, įskaitant „Tesla“.
„Jei jis turi ką pasakyti, turėtų nueiti pas savo prezidentą ir pasakyti: “Prieš pradėdami kalbėti apie nulinius tarifus, sustabdykime tą nesąmonę, tą netvarką, kurią ką tik sukėlėte per pastarąją savaitę“. Taigi tai yra juokinga“, – sakė Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas.
Naujausi komentarai