- Raimondas Čiuplys<BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai šią savaitę aptars Ukrainos raginimą uždrausti Rusijos turistams lankytis Europoje.
Ši idėja bus svarstoma antradienį Prahoje prasidėsiančiame dviejų dienų susitikime. Kai kurios bloko narės ją uoliai palaiko, o kitos jai nepritaria, baimindamosi, kad bus užvertos durys iš tėvynės bėgantiems rusų disidentams.
Su Rusija besiribojančios Bendrijos narės jau ėmėsi žingsnių uždrausti arba apriboti vizų išdavimą rusams, tačiau ES mastu draudimas dar neįvestas.
Ukraina: tegul rusai lieka namie
Vasarį ES apribojo tam tikrų kategorijų vizų išdavimą su Kremliumi susijusiems rusams, įskaitant pareigūnus, diplomatinių pasų turėtojus ir įmonių vadovus. Tačiau išduoti turistines vizas vis dar leidžiama.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis reikalauja, kad Vakarai uždarytų sienas visiems rusams, įskaitant turistus, pabrėždamas, kad jie turėtų „gyventi savo pasaulyje, kol pakeis savo požiūrį“.
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba savo ruožtu sakė: „Didžioji dalis rusų palaiko karą, džiaugiasi raketų smūgiais Ukrainos miestams ir ukrainiečių žudymui. Tad tegul rusų turistai mėgaujasi Rusija“.
Įsiutęs Kremlius Kyjivo raginimą pavadino „neracionaliu“ ir pažadėjo imtis atsakomųjų veiksmų.
Suomija imasi veiksmų
Ilgiausią Europoje sieną su Rusija turinti Suomija nuo ketvirtadienio sumažins prašymų išduoti turistinę vizą priėmimą iš Rusijos piliečių iki 10 procentų. Paprastai per dieną gaunama apie tūkstantį prašymų. Visiškai liautis priimti prašymus dėl prašytojo pilietybės neįmanoma dėl Suomijoje galiojančių įstatymų.
Ši priemonė turėtų būti paveiki. Dėl ES sankcijų, kuriomis buvo uždaryta Europos oro erdvė skrydžiams iš Rusijos, rusai, norėdami patekti į kitas Europos šalis, masiškai pradėjo keliauti sausuma per Suomiją.
ES narės Lietuva, Latvija ir Lenkija nustojo išduoti naujas turistines vizas rusams, kai Kremliaus pajėgos vasario pabaigoje įsiveržė į Ukrainą.
ES Šengeno vizos
Laisvalaikio kelionėms rusai naudojasi Šengeno erdvės vizomis, galiojančiomis 26-iose ES valstybėse ir asocijuotosiose šalyse, įskaitant Šveicariją ir Norvegiją.
Paprastai tokios vizos leidžia šioje zonoje praleisti iki 90 dienų per 180 dienų laikotarpį.
Pernai šios 26 valstybės sulaukė maždaug 3 mln. prašymų išduoti Šengeno vizas. Didžiausią dalį prašymų – 536 tūkst. – pateikė rusai.
Estija nori, kad ES taisyklės būtų pakeistos ir kad ji galėtų sustabdyti Šengeno vizą turinčius rusus, nepriklausomai, kuri bloko šalis ją išdavė.
Šį pusmetį rotacine tvarka ES pirmininkaujanti Čekija tvirtina, kad „agresijos metu su Rusijos turistais nederėtų elgtis kaip įprasta“.
ES sankcijoms įvesti reikalingas vienbalsis visų 27 valstybių narių pritarimas. Viena šalis – Vengrija – vis dar palaiko draugiškus ryšius su Maskva ir gali vetuoti draudimą išduoti vizas visos ES mastu.
Be to, kelios ES šalys, tarp jų Prancūzija, Vokietija ir Portugalija, primygtinai reikalauja, kad Rusijos žurnalistams ir kitiems civiliams gyventojams, nuogąstaujantiems dėl galimo persekiojamo, ir toliau būtų leidžiama atvykti į Bendriją.
ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis), pirmininkausiantis ES ministrų susitikimui Prahoje, sakė manantis, kad draudimas visiems rusams atvykti į Europą „nėra gera idėja“.
Europos Komisija pabrėžia būtinybę suteikti humanitarinę pagalbą disidentams rusams ir sako, kad prašymai išduoti vizą turėtų būti vertinami individualiai, o ne pagal vieną bendrą taisyklę.
Lietuva yra sakiusi, kad jei nepavyks susitarti dėl vizų draudimo visos ES mastu, ji galėtų siekti „regioninio sprendimo“ dėl turistinių vizų neišdavimo, galbūt įtraukiant Latviją, Estiją, Suomiją ir Lenkiją.
„Vanduo ant Kremliaus propagandos malūno“
Analitinio centro „European Council on Foreign Relations“ ekspertė Marie Dumoulin (Mari Dumulen) sakė, kad raginime uždrausti rusams atvykti į Europą esama „pavojingos analizės klaidos“.
„Mažiau nei 30 proc. rusų turi pasą, o jų pagrindinės kelionių kryptys yra Turkija, Egiptas ir Jungtiniai Arabų Emyratai“, – sakė ji.
„Draudimas turėtų visiškai priešingą poveikį, nei siekiama. Stigmatizuojant rusus būtų pilamas vanduo ant Kremliaus propagandos malūno, Maskvai jau daugelį metų, o ypač per invaziją Ukrainoje, smerkiant tariamą vakariečių „rusofobiją“, – kalbėjo M. Dumoulin.
Pasak jos, ES turėtų palaikyti ryšius su Rusijos pilietine visuomene, užuot „uždariusi ją į režimo visiškai kontroliuojamą gardą“.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prieš pasirodant A. Merkel prisiminimams jos palikimas vis labiau kritikuojamas1
Buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel buvo viena populiariausių politikių pasaulyje, kai 2021 m. išėjo į pensiją, tačiau kritikai vis dažniau abejoja jos palikimu prieš pasirodant jos prisiminimų knygai. ...
-
Graikai pradeda 24 valandų visuotinį streiką dėl infliacijos ir darbo užmokesčio
Ankstų trečiadienio rytą visoje Graikijoje darbuotojai pradėjo 24 valandų streiką, prisijungdami prie masinio profsąjungų organizuojamo protesto prieš vyriausybės ekonominę politiką. ...
-
Europos akcijų indeksai atsitiesia
Europos akcijų indeksai „Stoxx 50” ir „Stoxx 600“ trečiadienį ūgtelėjo po daugiau kaip 0,5 proc. ir, pamažu slūgstant geopolitiniam susirūpinimui dėl Rusijos ir Ukrainos karo, atsitiesia po dieną anksčiau patirtų nuostolių,...
-
D. Trumpas vienu iš JAV sveikatos apsaugos vadovų skiria „Daktarą Ozą“
Donaldas Trumpas antradienį paskelbė, jog vadovauti milžiniškai JAV viešajai sveikatos draudimo programai ketina paskirti Mehmetą Ozą, buvusį chirurgą bei televizijos žvaigždę, publikai žinomą kaip „Daktaras Ozas“. ...
-
Rinkoms vertinant geopolitinę riziką, naftos kainos beveik nekinta
„Brent“ ir WTI rūšių naftos ateities sandorių kainos trečiadienį laikosi virš atitinkamai 73 ir 69 JAV dolerių už barelį kartelių, kol rinkos dalyviai vertina po Rusijos ir Ukrainos karo eskalacijos padidėjusią geopolitin...
-
JAV pripažino Venesuelos opozicijos lyderį E. Gonzálezą išrinktuoju prezidentu1
Toks žingsnis žengtas po liepos mėnesį vykusių rinkimų, kurių nugalėtoju buvo paskelbtas 11 metų valdžioje esantis prezidentas Nicolás Maduro, nors buvo mesti įtarimai dėl plataus masto sukčiavimo. ...
-
ES ir Vengrija teisme aiškinasi dėl įstatymo prieš LGBTIQ
Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) antradienį pradėjo nagrinėti teisinį ES ir Vengrijos ginčą dėl prieš LGBTQI nukreipto įstatymo, kurį bloko teisininkai vadina tiesioginiu Europos vertybių puolimu. ...
-
Latvijos prezidentas pranešė telefonu kalbėjęsis su D. Trumpu
Latvijos prezidentas Edgaras Rinkevičius antradienį telefonu kalbėjosi su išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu ir apie tai pats pranešė platformoje „X“. ...
-
„Meta“ priežiūros valdyba: buvo neteisinga pašalinti įrašus apie išpuolį Pamaskvėje1
„Meta“ priežiūros valdyba antradienį pareiškė, kad socialinis tinklas „Facebook“ suklydo pašalindamas tris įrašus, kuriuose rodomi vaizdai, padaryti per kovą Pamaskvės koncertų salėje įvykdytą mirtiną i&...
-
B. Netanyahu: Izraelis siūlo 5 mln. dolerių atlygį už kiekvieną Gazoje išlaisvintą įkaitą4
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) antradienį pareiškė, kad Izraelis siūlo 5 mln. dolerių (4,73 mln. eurų) atlygį už kiekvieną išlaisvintą įkaitą Gazos Ruože. ...