Prasidedant susitikimui Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Antonio Costa akcentavo prekybą ir ragino padaryti konkrečią pažangą sprendžiant didelį Europos prekybos su Kinija deficitą.
„Didėjant mūsų bendradarbiavimui, didėjo ir disbalansas. Pasiekėme lūžio tašką. Būtina iš naujo subalansuoti mūsų dvišalius santykius. Nes tam, kad būtų tvarūs, santykiai turi būti abipusiai naudingi“, – sakė U. von der Leyen.
„Tai, kaip Kinija ir toliau daugiau bendraus su (Vladimiru) Putinu, bus lemiamas veiksnys mūsų santykiams ateityje“, – sakė U. von der Leyen, turėdama omenyje Rusijos prezidentą.
Didelių lūkesčių prieš šias derybas nebuvo. Iš pradžių planuota, kad jos truks dvi dienas, bet vėliau jos buvo sutrumpintos iki vienos dienos.
Derybos surengtos visame pasaulyje tvyrant finansiniam netikrumui, vykstant karams Artimuosiuose Rytuose ir Ukrainoje, iškilus JAV muitų grėsmei. Nei ES, nei Kinija tikriausiai nenusileis svarbiais klausimais, dėl kurių nesutaria.
A. Costa paragino Kiniją pasinaudoti savo įtaka Rusijai ir padėti užbaigti karą Ukrainoje, tačiau mažai tikėtina, kad Pekinas atsižvelgs į šį seną europiečių prašymą.
Ketvirtadienį Kinija ir ES taip pat pažadėjo paspartinti veiksmus, kuriais siekiama spręsti klimato kaitos problemą, teigiama bendrame pareiškime.
Kinijos ir Europos vadovai „pakartoja, kad šiandieninėje nepastovioje ir neramioje tarptautinėje situacijoje labai svarbu, kad visos šalys (...) dėtų daugiau pastangų klimato kaitai spręsti“, sakoma pareiškime.
Xi Jinpingas ragino Kiniją ir Europą labiau bendradarbiauti, taip užtikrinant stabilumą vis sudėtingesniame pasaulyje. Abi šalys galėtų atidėti nesutarimus ir siekti bendro pagrindo, sakė jis.
Xi Jinpingo teigimu, Kinija nori stiprinti koordinavimą dėl klimato ir labiau prisidėti sprendžiant klimato kaitos problemą.
Jis taip pat išreiškė nepritarimą ES taikomiems suvaržymams Kinijos eksportui.
„Tikimės, kad ES išlaikys savo prekybos ir investicijų rinkas atviras, susilaikys nuo varžomųjų ekonominių ir prekybinių įrankių naudojimo ir sudarys gerą verslo aplinką kinų kompanijoms investuoti ir augti Europoje“, – sakė Xi Jinpingas. Jo žodžius internete citavo valstybinis transliuotojas CCTV.
JAV grasinimų muitais poveikis
Be prekybos ir karo Ukrainoje klausimų U. von der Leyen ir A. Costa turi išreikšti susirūpinimą dėl kinų kibernetinių atakų ir šnipinėjimo, suvaržymų retųjų elementų eksportui, žmogaus teisių padėties Tibete, Honkonge ir Sindziange.
ES šiuo metu nerimauja dėl laukiančio prekybos mūšio su Jungtinėmis Valstijomis.
„Europa labai stengiasi nesukelti dar priešiškesnės (JAV) prezidento (Donaldo) Trumpo reakcijos ir neatrodyti kaip galbūt per daug artima Kinijai, tad visa tai viršūnių susitikimo nepalengvina“, – sakė Fabianas Zuleegas, Europos politikos centro Briuselyje vyriausiasis ekonomistas.
„Bus labai sunku pasiekti kokių nors konkrečių dalykų“, – sakė jis.
Kinijos pozicija ES atžvilgiu yra sugriežtėjusi, nepaisant kelių ištiestų alyvmedžio šakelių, pavyzdžiui, sankcijų Europos įstatymų leidėjams, kurie kritikavo žmogaus teisių padėtį Sindziange, sustabdymo.
Kinija mano, kad užėmusi agresyvią pozą sėkmingai atlaikė JAV muitų audrą, sakė analizės bendrovės „Rhodium Group“ analitikas Noah Barkinas (Noa Barkinas).
Jo teigimu, Pekinas galvoja, kad drąsi taktika, veikusi bendraujant su Vašingtonu, turėtų veikti ir kitų Vakarų galybių atžvilgiu.
„Kinija po savo prekybos konfrontacijos su Trumpu yra drąsesnė. Tai mažina jos norą daryti nuolaidų ES, – sakė jis. – Dabar, kai Trumpas nusileido, Kinija nemato tokio didelio poreikio vilioti Europą.“
Prekybos ginčai
Kaip ir JAV, 27 narių ES turi didžiulį prekybos su Kinija deficitą – pernai jis buvo maždaug 300 mlrd. eurų. Blokui labai svarbūs tam tikri elementai ir iš jų gaminami magnetai iš Kinijos. Kinams dėl D. Trumpo muitų suvaržius šių dalykų eksportą, pasipiktino Europos automobilių gamintojai.
ES įvedė muitus Kinijos elektromobiliams, kad atsvertų dideles Pekino subsidijas automobiliams ir taip paremtų savo automobilių gamintojus. Kinija norėtų, kad šie muitai būtų atšaukti.
Spartus Kinijos rinkos dalies Europoje augimas išprovokavo susirūpinimą, kad kinų automobiliai galiausiai ims kelti grėsmę ES galimybėms kurti savo žaliąsias technologijas. Verslo grupės ir profesinės sąjungos taip pat nuogąstauja, kad gali kilti pavojus 2,5 mln. darbo vietų automobilių pramonėje ir dar maždaug 10,3 mln. darbo vietų, netiesiogiai susijusių su elektromobilių gamyba.
Kinija yra pradėjusi tyrimą dėl europietiškų kiaulienos ir pieno produktų, įvedė muitus prancūziškiems konjakui ir armanjakui. Pekinas kritikavo naujas ES taisykles dėl medicininės įrangos pardavimo ir baiminasi būsimo įstatymo, galbūt dar labiau nukreipto prieš Kinijos pramonę, sakė Alicia García-Herrero iš analitinio centro „Bruegel“.
ES turi svertą, nes Kinijai reikia parduoti savo prekes blokui, sakė A. García-Herrero. „ES išlieka didžiausia Kinijos eksporto rinka, tad Kinija labai nori išlaikyti tokią padėtį, ypač atsižvelgdama į spaudimą iš JAV“, – pabrėžė ji.
Kinijai nepatinka ES sankcijos dėl Rusijos karo prieš Ukrainą. Į naujausią sankcijų paketą yra įtraukti du Kinijos bankai, kuriuos blokas kaltina sąsajomis su Rusijos karo pramone.
Kinijos prekybos ministerija dėl to protestavo ir žadėjo atsakyti „būtinomis priemonėmis, kad ryžtingai apsaugotų Kinijos įmonių bei finansinių institucijų teisėtas teises bei interesus“.
ES žvelgia toliau
Atsidūrusi tarp kovingai nusiteikusio Vašingtono ir griežtą poziciją užėmusio Pekino, ES atviriau siekia naujų aljansų kitur. Blokas pasirašė prekybos paktą su Indonezija ir rengia prekybos susitarimus su Pietų Amerika bei Meksika.
A. Costa ir U. von der Leyen dieną prieš susitikimus Pekine lankėsi Tokijuje ir susitarė su Japonija plėsti ekonominį bendradarbiavimą, ginti laisvąją prekybą ir priešintis nesąžiningoms prekybos praktikoms.
„Ir Europa, ir Japonija mato aplinkinį pasaulį, kur auga protekcionistiniai instinktai, silpnybės verčiamos ginklu ir išnaudojama kiekviena priklausomybė“, – sakė U. von der Leyen.
„Tad normalu, jog du panašiai galvojantys partneriai susivienijo, kad sustiprintų vienas kitą“, – pridūrė ji.
(be temos)