- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjungos, Lotynų Amerikos ir Karibų šalių lyderiams antradienį nepavyko susitarti dėl pareiškimo, kuriuo Rusija būtų pasmerkta dėl karo Ukrainoje, ir tai pademonstravo nesutarimus dėl šios krizės.
Po ES ir Lotynų Amerikos ir Karibų jūros regiono valstybių bendrijos (CELAC) viršūnių susitikimo paskelbtame bendrame komunikate reiškiamas didelis susirūpinimas konfliktu, bet Rusija neminima.
„Negalime šio Europos Sąjungos ir CELAC viršūnių susitikimo versti susitikimu dėl Ukrainos“, – baigiamojoje spaudos konferencijoje sakė CELAC pirmininkaujantis Sent Vinsento ir Grenadinų premjeras Ralphas Gonsalvesas (Ralfas Gonsalvesas).
„Tačiau Ukraina neabejotinai yra labai svarbus klausimas Europai ir pasauliui, [kaip] ir kiti konfliktai“, – sakė jis.
Net ir tokią poziciją, priimtą pirmame po aštuonerių metų pertraukos surengtame abiejų blokų viršūnių susitikime, atmetė viena iš maždaug 60 dalyvavusių šalių – kaip manoma, Nikaragva.
Prieš derybas tokie Europos lyderiai kaip Liuksemburgo ministras pirmininkas Xavier Bettelis (Ksavjė Betelis) kalbėjo, jog būtų gėda, jei lyderiai aiškiai nepasakytų, kad dėl kruviniausio pastarųjų dešimtmečių karo Europoje kalta Rusijos agresija.
Viršūnių susitikimo šeimininkas, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis), sakė, kad Europa visuomet kartos esanti pasiryžusi ginti Ukrainą nuo Rusijos agresijos.
„Jei pažvelgtumėte į šią deklaraciją, (...) apie tą situaciją kalba virtinė dalykų“, – sakė jis.
Tačiau žodžio „Rusija“ komunikate nėra.
„Lambada nuogam“
R. Gonsalvesas vaizdingomis formuluotėmis atmetė susirūpinimą tuo, kad nebuvo paminėta Rusija.
„Vėl patvirtinamos pozicijos, padedama varnelė. Tai nereiškia, kad reikia eiti ir nuogam šokti lambadą kaskart, kai iškeliama kokia nors tema. Kalbos apie tai ten yra, nežinau, ką turėtume dar padaryti, – sakė jis. – Neabejotinai esame susirūpinę. Europa susirūpinusi dėl Ukrainos. Mums susirūpinimą dėl Ukrainos, be kitų dalykų, keltų baisios (...) į konfliktą įtrauktų žmonių kančios.“
R. Gonsalvesas pabrėžė, kad šias kančias kelia ne vien karas, bet ir dėl jo Vakarų paskelbtos ekonominės sankcijos.
„Mes atsakingi žmonės, viską užrašome žodžiais. Nereikia visko dramatizuoti“, – pridūrė jis.
Diplomatai sakė, kad Nikaragva, Kuba ir Venesuela nepritarė formuluotėms, kuriomis būtų kritikuojama Rusija, o kai kurios kitos šalys – nors sutiko paremti Ukrainos suverenumą – pabrėžė, kad kitos krizės ir konfliktai taip pat nusipelno pasaulio dėmesio.
Pareiškime reiškiamas didelis susirūpinimas konflikto poveikiu Ukrainai ir pasaulio ekonomikai, patvirtinama „būtinybė gerbti visų šalių suverenumą, politinę nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą“.
Lotynų Amerikos lyderiai į viršūnių susitikimą atvyko tikėdamiesi padaryti pažangą dėl įstrigusio prekybos su ES susitarimo, o Karibų lyderiai norėjo aptarti reparacijų už Europos kolonializmą ir taikytą vergiją klausimą.
Lyderiai pripažino, kad CELAC kėlė reparacijų klausimą, ir sakė, kad „labai apgailestauja dėl neapsakomų kančių, kurias milijonai vyrų, moterų ir vaikų patyrė dėl transatlantinės prekybos vergais, (...) nusikaltimo žmoniškumui“.
Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) po viršūnių susitikimo sakė, jog yra įsitikinusi, kad derybose dėl ES ir MERCOSUR – Argentinos, Brazilijos, Uruguvajaus ir Paragvajaus bloko – susitarimo įgyvendinimo artimiausiais mėnesiais bus pasiekta sėkmė.
Airijos premjeras Leo Varadkaras (Lio Varadkaras) sakė, kad pirmadienį derybos užtruko iki vėlumos ir kad CELAC šalys iškėlė pagrįstų klausimų dėl kitų karų ir krizių, nepatraukusių Briuselio dėmesio taip, kaip Ukraina.
„Tačiau nereikia piktu už pikta atmokėti. Tai, ką Rusija daro Ukrainoje, yra blogai, ir labai svarbu, kad čia tai aiškiai pasakytume“, – pabrėžė jis.
Užmiršti karai?
Pirmadienį prasidedant viršūnių susitikimui R. Gonsalvesas sakė, kad Europos dėmesio taip pat nusipelno krizė Haityje, palestiniečių kova už valstybingumą ir įvairūs karai Afrikoje.
Lyderiams susirinkus Briuselyje, Rusija atsisakė pratęsti susitarimą dėl ukrainietiškų grūdų eksporto Juodąja jūra. Jungtinės Tautos įspėjo, kad už tai mokės milijonai skurdžiausių planetos gyventojų.
Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) kalbėjo tiesiai ir teigė, kad šalys, kažkada kentėjusios dėl Europos kolonializmo, turėtų pripažinti, kad Rusija dabar kelia imperialistinę grėsmę.
„Čia, Europoje, sunku įsivaizduoti, bet Lotynų Amerikoje Rusija vaizduojama kaip taiki šalis, kurią puola NATO“, – sakė jis.
„Aš pasakyčiau, kad savo agresyvia politika Rusija vykdo kolonijinę politiką, tai kolonijinė imperija“, – sakė M. Morawieckis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
M. Zuckerbergas vakarieniavo su D. Trumpu jo valdose Floridoje
„Meta“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Markas Zuckerbergas trečiadienį vakarieniavo su išrinktuoju prezidentu Donaldu Trumpu jo „Mar-a-Lago“ rezidencijoje, Floridoje. ...
-
Po grasinimų muitais D. Trumpas ir C. Sheinbaum aptarė migraciją per Meksiką
Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum trečiadienį sutiko „stabdyti“ į JAV atvykstančius migrantus – šį teiginį ji netrukus viešai patikslino. ...
-
„Hezbollah“ skelbia pergalę prieš Izraelį2
Libano kovotojų grupuotė „Hezbollah“ trečiadienį pareiškė, kad pasiekė pergalę prieš Izraelį ir pridūrė, kad jos kovotojai visada bus pasirengę atremti priešo atakas. ...
-
Lapkričio 28-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 28-oji, ketvirtadienis, 48 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.12 val., leidžiasi 16 val. Dienos ilgumas 7.48 val. Mėnulis (delčia) teka 5.12 val., leidžiasi 14.26 val. Vardadieniai: Egmonas, Gintenis, Jokūbas, Rimgaudas, Rufas, Stepona...
-
D. Trumpo komanda pranešė apie grasinimus susprogdinti kelis jo ministrų kabineto narius
Keli naujosios Donaldo Trumpo administracijos nariai sulaukė grasinimų, įskaitant perspėjimus apie bombas, trečiadienį sakė išrinktojo prezidento atstovė. ...
-
Rumunijos prezidentas šaukia Aukščiausiąją nacionalinės gynybos tarybą
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis šaukia Aukščiausiosios nacionalinės gynybos tarybos (CSAT) posėdį, kuriame numatoma analizuoti galimą kišimąsi į rinkimų procesą. ...
-
Ko tikėtis iš gruodžio 1 dieną darbą pradedančios naujos sudėties EK?1
Strasbūre trečiadienį Europos Parlamentui (EP) patvirtinus Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) vadovaujamą naująją Europos Komisiją (EK), ši savo darbą oficialiai pradės gruodžio 1 dieną. ...
-
Izraelis ketina apskųsti TBT sprendimą dėl B. Netanyahu ir Y. Gallanto arešto orderių
Izraelis trečiadienį informavo Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad ketina apskųsti jo išduotus premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto (Joavo Galanto) arešto orderius. ...
-
Kremlius palankiai vertina Izraelio ir „Hezbollah“ susitarimą dėl paliaubų Libane2
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad palankiai vertina Izraelio ir Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ susitarimą dėl ugnies nutraukimo Libane. ...
-
D. Trumpas paskyrė atsargos generolą K. Kelloggą specialiuoju pasiuntiniu dėl Ukrainos
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį paskelbė, kad į atsargą išėjusį generolą leitenantą Keithą Kelloggą (Kitą Kelogą) skiria specialiuoju Vašingtono pasiuntiniu derybose dėl karo Ukrain...