- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinės Karalystės monarchės Elizabeth II (Elžbietos II) mirtis Škotijai reiškia, kad ši istorinė ir geografinė Didžiosios Britanijos sritis turės naują suvereną, o tai savo ruožtu vėl pakurstė diskusijas apie regiono nepriklausomybę.
Sekmadienį tūkstančiai žmonių kelias valandas lūkuriavo, kad pamatytų, kaip karstas su velionės monarchės palaikais iš Balmoralo dvaro vežamas į Holirudo rūmus Edinburge ir Charlesas III (Karolis III) oficialiai paskelbiamas karaliumi.
Nuo 1952 metų Jungtinę Karalystę valdžiusi Elizabeth II mirė ketvirtadienį Balmorale, eidama 97-uosius.
Škotijoje giliai įsišaknijęs respublikonizmas, todėl procesijai su velionės karalienės karstu važiuojant Edinburgo gatvėmis, palei procesijos maršrutą nusidriekusiose žmonių eilėse buvo galima girdėti pavienių monarchiją smerkiančių šūksnių.
Viena 22 metų moteris buvo sulaikyta už viešosios tvarkos pažeidimą, nes prieš pat naujo suvereno proklamavimą iškėlė plakatą su įžeidžiamu šūkiu, nukreiptu prieš monarchiją. Minioje taip pat buvo girdėti švilpimas.
Kai kurie susirinkusieji sakė, kad jiems velionė Elizabeth II ir jos sūnus karalius Charlesas III simbolizuoja Jungtinės Škotijos, Anglijos, Šiaurės Airijos ir Velso Karalystės stiprybę.
Ji buvo „viena grandžių, laikiusių Jungtinę Karalystę kartu“, sakė 67 metų Archie Nicolas (Arčis Nikolas), anksčiau atidavęs pagarbą velionei monarchei Balmoralo dvare.
Visgi daugelis kitų, reiškusių simpatijas Elizabeth II, nesiejo to su Škotijos siekiu tapti nepriklausoma.
„Karalienė neabejotinai gerbė Škotiją“, – naujienų agentūrai AFP sakė 46 metų pradinių klasių mokytoja Nicola Sandilands (Nikola Sandilands).
Ji paragino karališkąją šeimą tapti „žemiškesne ir šiuolaikiškesne“.
Visgi moteris pripažino, kad po Elizabeth II mirties Škotijai „galbūt bus lengviau tapti respublika“.
„Kai kurie škotai manys, kad ši epochos pabaiga yra natūralus momentas pradėti viską iš naujo“, – laikraštyje „The Times“ rašė škotų žurnalistas Alexas Massie (Aleksas Meisis).
Škotų karalienė
Valdančioji Škotijos nacionalinė partija (SNP), kuri po 2014-ųjų referendumo, kai škotai nedidele balsų persvara pasisakė prieš pasitraukimą iš JK, nori dar vieno plebiscito dėl nepriklausomybės, nereikalauja respublikos.
SNP įkūrėjas Alexas Salmondas (Aleksas Salmondas) sugalvojo terminą „Škotų karalienė“ ir užmezgė glaudžius ryšius su Charlesu.
Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon (Nikola Sterdžen) iš SNP suskubo pareikšti „nuoširdžią užuojautą“ mirus monarchei bei gyrė jos „nepaprastą atsidavimą ir tarnystę“.
Nors Charlesas mokėsi internatinėje mokykloje Škotijoje, turi ten kelias rezidencijas ir mėgsta dėvėti kiltą, jo, kaip naujo monarcho, gyvenančio Anglijoje, įžengimas į sostą gali pabloginti ryšius.
„Dabar, kai jos [Elizabeth II] nebėra, Jungtinei Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystei tikriausiai iškilo dar didesnis pavojus“, – laikraštyje „Daily Mail“ rašė žurnalistas veteranas Andrew Neilas (Endrius Nilas).
„Karalius Charlesas III mylės Škotiją ne mažiau nei karalienė. Tačiau jis paprasčiausiai neturi jos autoriteto“, – pridūrė jis.
Birželį analitinio centro „British Future“ surengta apklausa parodė, kad 45 proc. škotų palaiko monarchiją, o 36 proc. pasisako už respubliką.
Tuo metu 51 proc. respondentų nurodė norintys, kad Škotija liktų Jungtinės Karalystės dalimi.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kovai su klimato kaita – bent 300 mlrd. dolerių: šis dokumentas yra tik optinė iliuzija
Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos. ...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje4
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
V. Putinas pasirašė įstatymą, leidžiantį vykstantiesiems kovoti Ukrainoje nurašyti skolas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pasirašė įstatymą, kuriuo asmenims, nusprendusiems vykti kovoti Ukrainoje, leidžiama nurašyti beveik 100 tūkst. JAV dolerių (96 tūkst. eurų) vertės negrąžintas skolas, pr...
-
V. Zelenskis: yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis mano, kad yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais. ...
-
D. Tusko partija kandidatu į prezidentus 2025-aisiais pasirinko Varšuvos merą
Didžiausia Lenkijos proeuropietiškos koalicinės vyriausybės partija savo kandidatu kitais metais vyksiančiuose prezidento rinkimuose šeštadienį pasirinko Varšuvos merą Rafalą Trzaskowskį (Rafalą Tšaskovskį). ...
-
R. T. Erdoganas sveikina drąsų TBT sprendimą išduoti Izraelio pareigūnų arešto orderius6
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) šeštadienį gyrė drąsų Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) sprendimą išduoti Izraelio premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir jo buvusio gyn...
-
Aljanso atstovė: NATO vadovas Floridoje susitiko su D. Trumpu
NATO vadovas Markas Rutte (Markas Riutė) Floridoje su išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu) kalbėjosi apie „pasaulinio saugumo klausimus, su kuriais susiduria aljansas“, šeštadienį pranešė atstov...
-
Pentagono vadovas: Rusijoje sutelkti Šiaurės Korėjos kareiviai „netrukus“ įsitrauks į karą Ukrainoje
Tūkstančiai Rusijoje sutelktų Šiaurės Korėjos kareivių „netrukus“ bus mesti į kovą su Ukraina, šeštadienį sakė Pentagono vadovas Lloydas Austinas. ...