„Rusija invaziją į Ukrainą pakėlė į naują lygį. Esame pasiryžę priversti Kremlių sumokėti už šį tolesnį eskalavimą“, – parašė ji socialiniame tinkle „Twitter“.
Tai ji pareiškė Maskvos primestiems pareigūnams paskelbus apie esą pasiektą triuškinančią pergalę išvakarėse pasibaigusiuose pseudoreferendumuose dėl keturių okupuotų Ukrainos regionų prijungimo prie Rusijos.
Ukraina ir jos sąjungininkės Vakaruose balsavimus vadina suklastotais ir laiko juos tik pretekstu aneksuoti okupuotas teritorijas.
Per spaudos konferenciją U. von der Leyen sakė, kad bus parengtas naujas asmenų ir subjektų „juodasis sąrašas“, įvesta naujų prekybos apribojimų, priimtas teisinis pagrindas nustatyti viršutinę naftos kainų ribą bei sustiprintos pastangos užkirsti kelią sankcijų apėjimui.
Pasak EK vadovės, ketinama įvesti naujų rusiškų produktų importo draudimų, „dėl kurių Rusijos ekonomika neteks 7 mlrd. eurų pajamų“, taip pat atsiras „daugiau produktų, kurių negalima eksportuoti į Rusiją, ypač svarbių technologijų, reikalingų jos karo mašinai“.
Be to, U. von der Leyen pabrėžė, kad „Rusija neturėtų naudotis Europos protų galia ir patirtimi“.
„Todėl siūlome papildomus draudimus teikti Europos paslaugas ir draudimą ES piliečiams dalyvauti Rusijos valstybinių įmonių valdymo organų veikloje“, – sakė ji.
Kalbėdama apie siekį priimti teisinį pagrindą naftos kainų viršutinei ribai nustatyti, U. von der Leyen pareiškė: „Kai kurioms besivystančioms šalims vis dar reikia tam tikro rusiškos naftos kiekio mažomis kainomis. Ši viršutinė riba padės sumažinti Rusijos pajamas ir išlaikyti stabilias pasaulines energijos rinkas.“
„Dedame daugiau pastangų, kad užkardytume sankcijų apėjimą. Todėl pridedame naują kategoriją, kad galėtume įtraukti į sąrašą asmenis, jei jie apeina mūsų sankcijas“, – pridūrė ji.
Anksčiau trečiadienį Europos Sąjunga kaip neteisėtus pasmerkė Rusijos surengtus balsavimus keturiuose okupuotuose Ukrainos regionuose, o jų rezultatus pavadino suklastotais.
„ES smerkia neteisėtų „referendumų“ surengimą ir jų suklastotus rezultatus“, – tviteryje parašė bloko užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis).
„Tai dar vienas Ukrainos suverenumo ir teritorinio vientisumo pažeidimas, sistemingai pažeidinėjant žmogaus teises“, – pabrėžė jis.
ES jau yra priėmusi keletą sankcijų paketų Rusijos atžvilgiu nuo tada, kai Kremliaus šeimininkas Vladimiras Putinas pradėjo invaziją į kaimyninę Ukrainą.