Egipto armija nuvertė ir suėmė prezidentą Mursi

Egipto armija trečiadienį vėlai vakare nuvertė ir suėmė islamiškių pažiūrų prezidentą Mohamedą Mursi (Mohamedą Mursį) po savaitę trukusių kruvinų susirėmimų ir masinių protestų, per kuriuos šalies vadovas, dirbęs šiame poste vienerius metus, buvo raginamas atsistatydinti.

Gynybos ministras ir ginkluotųjų pajėgų vadas generolas Abdel Fattahas al Sisi (Abdel Fatahas Sisis) per valstybinę televiziją paskelbė apie M.Mursi nušalinimą, o policija pradėjo suiminėti svarbius prezidento padėjėjus ir Musulmonų brolijos lyderius.

Buvo išduoti orderiai iš viso 300 Musulmonų brolijos pareigūnų areštui, nurodė valstybinė žiniasklaida.

Tūkstančiai protestuotojų, jau kelias dienas įsikūrusių Kairo gatvėse, audringai džiūgavo sužinoję apie M.Mursi nuvertimą, leisdami fejerverkus ir spausdami automobilių garso signalus.

Tačiau bent septyni M.Mursi šalininkai žuvo per susirėmimus su saugumo pajėgomis Aleksandrijoje ir rytiniame Marsa Matruho uostamiestyje, nurodė saugumo pareigūnai.

Valstybinė naujienų agentūra MENA taip pat pranešė, jog trys žmonės žuvo pietinėje Minjos provincijoje, kur M.Mursi šalininkai atakavo prezidento priešininkus.

Per savaitę iki M.Mursi nuvertimo mažiausiai 50 žmonių žuvo per susirėmimus tarp islamiškų jėgų palaikomo lyderio šalininko ir jo oponentų.

M.Mursi ir jo aukšti padėjėjai laikomi „namų arešte“ viename kariniame komplekse, vienas aukštas Musulmonų brolijos narys sakė naujienų agentūrai AFP.

Nuverstas prezidentas vėliau buvo išvežtas į gynybos ministeriją, pridūrė AFP pašnekovas Gehadas El Haddadas (Gehadas Hadadas). Jo tėvas, aukšto rango M.Mursi padėjėjas Essamas El Haddadas (Esamas Hadadas), taip pat yra vienas iš sulaikytųjų.

Policija taip pat praėjo suiminėti M.Mursi į valdžią iškėlusios Musulmonų brolijos lyderius, vienas VRM generolas sakė AFP, pridūręs, kad tarp areštuotųjų yra Saadas al Katatni (Saadas Katatnis), M.Mursi Laisvės ir teisingumo partijos vadovas.

Po to, kai A.F.al Sisi paskelbė savo pranešimą, internete buvo paskelbta iš anksto įrašytas M.Mursi kreipimasis į savo šalininkus, kuriame pasiduoti neketinantis prezidentas ragina ginti jo rinkimuose įgytą „legitimumą“.

Tūkstančiai prezidento šalininkų tebėra susirinkę stovykloje šiaurės Kaire, tačiau Egipto televizija liovėsi tiesiogiai transliuoti vaizdą iš M.Mursi palaikančių demonstracijų, kai kariškiai paskelbė apie jo nuvertimą.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pareiškė esantis „giliai susirūpinęs“ dėl M.Mursi nušalinimo ir paragino armiją susilaikyti nuo „šališkų“ M.Mursi bei jo šalininkų areštų.

Gegužę Vašingtonas patvirtino 1,3 mlrd. dolerių karinės pagalbos paketą Egiptui, tačiau dabar tie planai yra peržiūrimi, sakė B.Obama, ragindamas Kairą kuo greičiau grįžti prie demokratinio valdymo.

Savo kalboje A.F.al Sisi išdėstė kelio į politinį pereinamąjį procesą detales.

Islamistų parengta konstitucija bus įšaldyta, taip pat bus surengti pirmalaikiai prezidento rinkimai, sakė jis, neįvardydamas jokių datų.

Ginkluotosios pajėgos, kurios dislokavo karius ir šarvuotąją techniką visoje šalyje, „liks atokiai nuo politikos“, pabrėžė kariuomenės vadas.

Pasklidus šioms naujienoms Kaire iškart prasidėjo šventimas. Dešimtys tūkstančių žmonių išėjo į gatves švęsti: jie kelias valandas sveikino vieni kitus, švilpė, leido pirotechnikos priemones ir spaudė automobilių garsinius signalus.

„Tai naujas istorinis momentas. Atsikratėme Mursi ir Musulmonų brolijos“, - sakė vienas linksmybių dalyvis Omaras Sherifas (Omaras Šerifas).

Mėgėjiškoje filmuotoje medžiagoje, kuri buvo paskelbta internete, M.Mursi pareiškė: „Aš esu išrinktas Egipto prezidentas“. Jis taip pat ragino žmones „ginti šį legitimumą“.

M.Mursi patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Essamas al Haddadas (Esamas Hadadas) „Facebook“ parašė: „Egipto ir istorinio tikslumo labui tai, kas vyksta, vadinkime tikruoju vardu: kariniu perversmu“.

Tačiau opozicinė Amro Mussos (Amro Musos) Kongreso partija tvirtino, kad „tai - ne perversmas“.

„Nuo dabar prasidės konsultacijos, dėl vyriausybės ir susitaikymo“, - sakė A.Mussa, buvęs Arabų lygos vadovas, kuris pernai varžėsi su M.Mursi prezidento rinkimuose.

M.Mursi, pirmasis laisvuose rinkimuose išrinktas Egipto prezidentas, prieš pirmąsias savo valdymo metines praėjusį sekmadienį buvo smarkiai spaudžiamas atsistatydinti.

M.Mursi oponentai kaltina jį išdavus 2011 metų revoliuciją – tuo, kad valdžia buvo sukoncentruota jo Musulmonų brolijos rankose.

Per jo valdymo metus didėjo ekonomikos krizė, trūko degalų ir vyko dažnai kruvini opozicijos protestai.

61 metų prezidentas kaip išeitį iš krizės - didžiausios nuo pat 2011 metų sukilimo, nuvertusio tris dešimtmečius autoritariškai valdžiusį Hosni Mubaraką (Hosnį Mubaraką), - siūlė „konsensuso vyriausybę“.

Tačiau tai nepatenkino jo kritikų ir armija įsikišo.

Laikinuoju Egipto - daugiausiai gyventojų turinčios arabų valstybės pasaulyje - lyderiu ginkluotųjų pajėgų vadas paskyrė Aukščiausiojo Konstitucinio Teismo pirmininką Adly al Mansourą (Adlį Mansurą).

Šis iki šiol nelabai garsus teisėjas turėtų būti prisaikdintas ketvirtadienį.

Opozicijos lyderis, buvęs Jungtinių Tautų (JT) atominės energetikos priežiūros agentūros vadovas Mohamedas ElBaradei (Mohamedas ElBaradėjus) sėdėjo šalia armijos vado Abdel Fattaho al Sisi (Abdel Fataho Sisio), šiam per valstybinę televiziją paskelbiant, kad M.Mursi valdymas baigėsi.

Dalyvavo ir Koptų Bažnyčios bei musulmonų sunitų aukščiausios mokslo įstaigos Al Azharo lyderiai.

Tuo buvo siekiama pademonstruoti plačią piliečių paramą kariškių veiksmams prieš M.Mursi.

Saugumo pajėgos jau nutraukė Musulmonų brolijos televizijos transliaciją, AFP sakė vienas M.Mursi padėjėjas.

„Al Jazeera“ Egipto filialo darbuotojai taip pat buvo areštuoti - po to, kai kanalas parodė nušalintojo prezidento kalbą, pranešė pati televizija.

Kad būtų išvengta neramumų, dešimtys šarvuočių važiavo islamiškų jėgų šalininkų susibūrimų visame Kaire link.

Tačiau Kairo Tahriro aikštėje saugumo pajėgos stebėjo, kaip dešimtys tūkstančių M.Mursi priešininkų šventė, smarkiai nustelbdami M.Mursi šalininkų mitingą Nasro rajone kitoje sostinės pusėje.

Sutemus po karštos dienos, kai policininkai Tahriro aikštėje demonstrantams dalijo vandenį, minia čia dar padidėjo. Ši aikštė buvo ir 2011-ųjų sukilimo epicentras.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių