Egipte pakvipo kariniu perversmu. Šalį valdanti karinė valdžia nutarė skelbti savo įstatymus.
Politinė sumaištis Egipte prasidėjo po to, kai šalies aukščiausiasis teismas nurodė paleisti parlamentą, taip pat leido ginčijamam kandidatui Ahmedui Shafiqui dalyvauti rinkimų antrajame rate.
Egipto aktyvistai ir opozicijos veikėjai tokį režimo sprendimą įvardijo kaip karinį perversmą šalyje.
"Atgal į ten, kur buvote", – savo pirmajame puslapyje didelėmis raudonomis raidėmis skelbė nepriklausomas dienraštis "al Shorouk". "Bomba: Shafiqas lieka, o parlamentas neveiksnus", – jam pritarė liberalios pakraipos dienraštis "Wafd".
Rinkimus į asamblėją prieš keturis mėnesius laimėjo islamistiškos jėgos.
Jos paskelbė, kad buvusiems režimo aukšto rango pareigūnams ir dabar jau paleistos valdančiosios partijos nariams bus draudžiama siekti užimti viešuosius postus dešimt metų.
Tačiau Konstitucinis teismas, kurio teisėjus paskyrė dar Hosni Mubarako vyriausybė, sprendimą pripažino prieštaraujančiu konstitucijai. Taip teismas suteikė plačius įgaliojimus veikti kariuomenei.
Ši vakar paskelbė deklaraciją, kuri suteikė režimui įstatymų leidybos, biudžeto priežiūros funkcijas, taip pat apsaugojo karinę valdžią nuo bet kokios kontrolės, suteikė galias vetuoti karo skelbimą ir įgaliojimus vykdyti suėmimus.
Daugelis nepriklausomų stebėtojų kariškių veiksmus įvertino kaip karinės diktatūros grįžimą.
Kariuomenė argumentavo, kad deklaracija galios tol, kol bus parašyta nauja šalies konstitucija. Tačiau opozicija neabejoja, kad naujojoje konstitucijoje bus įtvirtinta karinės valdžios įtaka ir apribotos prezidento galios.
Prezidento rinkimų antrojo turo rezultatai dar labiau įkaitino padėtį.
Musulmonų brolija paskelbė, kad jos kandidatas Mohammedas Mursi laimėjo istorinius prezidento rinkimus. Pasak Brolijos, M.Mursi surinko 52,5 proc. balsų, o jo varžovas buvęs premjeras A.Shafiqas – 47,5 proc.
Tačiau A.Shafiqo štabas kategoriškai paneigė Musulmonų brolijos pranešimus.
"Mes atmetame tai kategoriškai, – žurnalistams pareiškė A.Shafiqo kampanijos pareigūnas Mahmudas Barakeh. – Esame apstulbinti šio keisto elgesio, kuris prilygsta rinkimų rezultatų pagrobimui."
Mohamedas el Baradei, žinomas Egipto politikas, pripažino, kad kariuomenės veiksmai – "žingsnis atgal nuo demokratijos ir nuo revoliucijos".
Naujausi komentarai