D. Trumpo pergalė rinkimuose suteiks jam atokvėpį nuo teisinių bėdų

  • Teksto dydis:

Donaldo Trumpo pergalė rinkimuose ne tik sugrąžins jį į Baltuosius rūmus, bet ir tikriausiai suteiks jam atokvėpį nuo teisinių bėdų.

Būdamas prezidentu, 78 metų D. Trumpas gali padaryti taip, kad jam iškeltos federalinės baudžiamosios bylos išnyktų, o valstijose iškeltos bylos būtų sustabdytos iki tol, kol jis paliks Ovalųjį kabinetą po ketverių metų.

Per rinkimų kampaniją D. Trumpas pažadėjo atleisti jam federalinius kaltinimus pateikusį specialųjį patarėją Jacką Smithą „per dvi sekundes“ nuo tada, kai pradės eiti pareigas.

JAV prezidentas neturi įgaliojimų atleisti specialųjį patarėją, tačiau D. Trumpas galėtų paskirti naują generalinį prokurorą, kuris beveik neabejotinai tai padarytų.

Jis taip pat galėtų tiesiog įsakyti Teisingumo departamentui panaikinti kaltinimus.

J. Smithas, kurį paskyrė Merrickas Garlandas, prezidento Joe Bideno generalinis prokuroras, iškėlė dvi bylas D. Trumpui – dėl sąmokslo siekiant panaikinti 2020 metų rinkimų rezultatus ir dėl netinkamo itin slaptų dokumentų tvarkymo palikus Baltuosius rūmus.

Byla dėl kišimosi į rinkimus nagrinėjama Vašingtone, tačiau teismo posėdžio data nenustatyta, be to, procesą apsunkino liepą JAV Aukščiausiojo Teismo priimtas sprendimas, kad buvęs prezidentas turi platų imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo.

D. Trumpas kaltinamas sąmokslu apgauti Jungtines Valstijas ir sąmokslu trukdyti oficialiai procedūrai – Kongreso sesijai, sušauktai patvirtinti J. Bideno pergalę. Tąkart, 2021 metų sausio 6 dieną, Kongreso šturmą surengė jo šalininkų minia.

Respublikonas taip pat kaltinamas siekiu atimti teises iš JAV rinkėjų dėl savo melagingų teiginių, kad tai jis laimėjo 2020 metų rinkimus.

Jo bylą dėl slaptų dokumentų Floridos federalinis teisėjas, paskirtas D. Trumpo, atmetė, motyvuodamas tuo, kad J. Smithas buvo paskirtas neteisėtai. Specialusis patarėjas apskundė atmetimą, tačiau dabar, kai D. Trumpas laimėjo prezidento rinkimus, abi federalinės bylos atrodo pasmerktos.

Valstijų bylos

D. Trumpui taip pat iškeltos dvi bylos valstijose – Niujorke ir Džordžijoje.

Gegužę Niujorke jis buvo nuteistas dėl 34 kaltinimų klastojus verslo dokumentus, kad nuslėptų 2016 metų rinkimų išvakarėse pornografijos žvaigždei Stormy Daniels sumokėtus pinigus už tai, kad ji neatskleistų informacijos apie įtariamą jų romaną praeityje.

Bausmė D. Trumpui šioje byloje turėjo būti paskelbta liepą, tačiau jo advokatai paprašė, kad nuosprendis būtų panaikintas atsižvelgiant į Aukščiausiojo Teismo sprendimą dėl eksprezidento imuniteto.

Teisėjas Juanas Merchanas sprendimą dėl pastarojo prašymo turi priimti lapkričio 12 dieną, o nuosprendžio paskelbimą, jei jo vis dėlto prireiks, paskyrė lapkričio 26 dienai.

D. Trumpui, pirmajam už nusikaltimą nuteistam buvusiam prezidentui, gresia iki ketverių metų laisvės atėmimo bausmė už kiekvieną kaltinimą. Tačiau manoma, kad jam, kaip pirmą kartą nusikaltusiam asmeniui, kur kas didesnė tikimybė atsipirkti bauda ir lygtine bausme.

„Taip pat būtų galima atidėti bausmės vykdymą, jei ji būtų susijusi su kokia nors laisvės atėmimo bausme“, – aiškino Pensilvanijos universiteto teisės profesorė Claire Finkelstein.

Džordžijos valstijoje D. Trumpui pateikti kaltinimai reketu dėl jo pastangų pakenkti 2020 metų rinkimų rezultatams pietinėje valstijoje, tačiau ši byla greičiausiai bus įšaldyta, kol jis eis savo pareigas. Tai numato federalinė politika, pagal kurią pareigas einantis prezidentas negali būti persekiojamas.

Šią bylą taip pat temdo kaltinimai nederamu elgesiu Fultono apygardos apylinkės prokurorei Fani Willis, kuri palaikė intymius santykius su vyru, pasamdytu į specialiojo prokuroro pareigas.


Šiame straipsnyje: Donaldas Trumpasteismaibylos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių