Pereiti į pagrindinį turinį

D. Trumpas valstybės sekretoriumi ketina skirti M. Rubio

2024-11-12 09:05
BNS inf.

JAV išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas valstybės sekretoriumi greičiausiai paskirs senatorių iš Floridos Marco Rubio, pirmadienio vakarą pranešė leidinys „The New York Times“.

Donaldas Trumpas ir Marco Rubio
Donaldas Trumpas ir Marco Rubio / Scanpix nuotr.

Laikraštis citavo tris asmenis, teigusius, kad sprendimas nėra galutinis, tačiau panašu, kad D. Trumpas apsistojo ties lojalaus M. Rubio kandidatūra, kurią buvo atmetęs, kai rinkosi viceprezidentą.

Pastarąją savaitę M. Rubio ir kandusis buvęs ambasadorius Vokietijoje Ricas Grenellas nuolat minimi kaip vieni iš pagrindinių pretendentų į valstybės sekretoriaus postą.

M. Rubio taptų svarbiu D. Trumpo antrosios kadencijos užsienio politikos „pirmiausia Amerika“ kūrėju, išrinktajam prezidentui pažadėjus nutraukti karus Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose, ir vengti prisiimti daugiau Amerikos karinių įsipainiojimų užsienyje.

Kitas senatorius iš Floridos Rickas Scottas socialiniame tinkle „X“ sveikino M. Rubio, teigdamas, kad „jis atkurs Amerikos lyderystę visame pasaulyje, ypač Lotynų Amerikoje, oriai ir drąsiai atstovaudamas Jungtinėms Valstijoms!“

Imigrantų iš Kubos šeimoje gimusio, konservatyvių pažiūrų M. Rubio paskyrimas į šį postą reikštų nepaprastą jo santykių su D. Trumpu posūkį.

2016 metais, kai jie varžėsi dėl Respublikonų partijos kandidato į prezidentus vardo, M. Rubio vadino D. Trumpą aferistu ir „vulgariausiu žmogumi, kada nors siekusiu prezidento posto“.

D. Trumpas savo ruožtu jį praminė „mažuoju Marco“ ir šaipėsi iš jo, kad jis prakaituoja ir pernelyg gausiai grimuojasi prieš pasirodymus televizijoje.

Nusiteikęs prieš Kiniją

Užsienio politikos srityje M. Rubio pirmiausia išgarsėjo kaip aršus Kubos ir jos kairiųjų sąjungininkų Lotynų Amerikoje, ypač Venesueloje, priešininkas.

Vėliau jis tapo vienu iš labiausiai prieš Pekiną nusiteikusių senatorių ir mano, kad ši Azijos valstybė kelia didelę grėsmę JAV interesams.

Jis siekė apsunkinti Kinijos įmonių veiklą Jungtinėse Valstijose ir vadovavo Kongreso pastangoms nubausti Pekiną už žmogaus teisių pažeidimus ir represijas prieš musulmonišką uigūrų mažumą.

Palyginti su D. Trumpu, jis siūlo labiau tradicinį JAV požiūrį į užsienio politiką.

Po to, kai D. Trumpas per savo kampaniją pareiškė, kad Taivanas turėtų mokėti Vašingtonui už gynybą, M. Rubio išreiškė paramą šiai savivaldžiai demokratijai ir prognozavo, kad antroji D. Trumpo administracija rems jos gynybą nuo Kinijos.

Majamyje gimęs M. Rubio 1993 metais baigė politikos mokslų studijas Floridos universitete.

2010 metais jis buvo išrinktas į JAV Senatą, o jo kampaniją rėmė ultrakonservatyvus respublikonų „Arbatėlės“ sparnas, susibūręs po Baracko Obamos išrinkimo prezidentu.

D. Trumpas pažadėjo užtikrinti stabilumą pasaulyje pasitelkdamas Amerikos stiprybę, tačiau jo planai, kaip jis ketina užbaigti karą Ukrainoje, dar nėra apibrėžti, o sąjungininkai Europoje ir Ukraina nerimauja dėl vienašališkų JAV veiksmų.

Remiantis pirmadienio pranešimais, D. Trumpas ketina paskirti buvusį kariuomenės specialiųjų pajėgų veteraną Michaelą Waltzą (Maiklą Valcą), kuris laikosi griežtų pažiūrų Kinijos atžvilgiu, į itin svarbų patarėjo nacionalinio saugumo klausimais postą Baltuosiuose rūmuose.

M. Waltzas, kuris atstovauja Floridai Atstovų Rūmuose, savo neseniai išleistoje knygoje rašė, kad Jungtinės Valstijos kovoja „egzistencinę kovą“ su Kinijos komunistų partija.

Praėjusį mėnesį kalbėdamas Ronaldo Reagano prezidentiniame fonde jis išreiškė susirūpinimą dėl, jo žodžiais, praėjusio amžiaus 4-ojo dešimtmečio nacistinės Vokietijos stiliaus kariuomenės kūrimo Kinijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų