D. Trumpas pažadėjo suvienyti susiskaldžiusią Respublikonų partiją Pereiti į pagrindinį turinį

D. Trumpas pažadėjo suvienyti susiskaldžiusią Respublikonų partiją

2016-05-05 07:46
BNS inf.

JAV milijardierius Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ketvirtadienį ėmėsi vienyti susipriešinusius respublikonus, paakintas svarbaus partijos lyderio pareikšto palaikymo ir sutelkdamas dėmesį į kovą dėl Baltųjų rūmų su tikėtina demokratų kandidate Hillary Clinton (Hilari Klinton).

Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / Scanpix nuotr.

Trečiadienio vakarą Senato respublikonų vadovas Mitchas McConnellas (Mičas Makonelas) viešai pritarė D.Trumpo kandidatūrai, kad „išvengtume to, kas būtų trečioji Baracko Obamos (Barako Obamos) kadencija“.

„Kaip numanomas nominantas jis dabar turi galimybę ir pareigą suvienyti partiją, remdamasis mūsų tikslais“, – sakoma M.McConnello pranešime.

D.Trumpui atsivėrė lygus kelias į paskyrimą „Didžiosios senosios partijos“ kandidatu, kai antradienį jis triuškinamai laimėjo pirminius rinkimus Indianoje, išstumdamas iš kovos paskutinius likusius savo varžovus – Teksaso senatorių Tedą Cruzą (Tedą Krusą) ir Ohajo gubernatorių Johną Kasichą (Džoną Keisiką).

Jiems abiem kapituliavus nusileido uždanga vienoje iš labiausiai įtemptų ir chaotiškų lenktynių dėl paskyrimo partijos kandidatu per kelis pastaruosius dešimtmečius. Per pirminių rinkimų sezoną D.Trumpas sutriuškino ne mažiau negu 16 varžovų.

„Dabar mes suvienysime partiją, – 69 metų D.Trumpas sakė televizijai „Fox News“. – Dabar vėl sutelksime žmones kartu.“

Vis dėlto jo neigiamo vertinimo rodikliai yra didesni negu bet kurio šiuolaikinio kandidato į prezidentus; taip pat nerimaujama dėl nepastovaus ir atžaraus šio veikėjo būdo. Dėl to nekilnojamojo turto magnatas ėmė stengtis išsklaidyti susirūpinimą dėl jo tikėtino valdymo.

„Žinau, kad žmonės dabar nėra tikri, koks bus prezidentas Trumpas“, – jis sakė dienraščiui „The New York Times“.

„Tačiau viskas bus gerai. Siekiu prezidento posto ne tam, kad padėtis šalyje taptų nestabili“, – pabrėžė D.Trumpas.

„Būsime sunaikinti ... ir būsime to nusipelnę“

Tačiau net įvykus atomazgai pirminių rinkimų dramoje, keli iškilūs respublikonai atsisako palaikyti D.Trumpą per lapkritį vyksiančius visuotinius rinkimus, nors jis jau tapo faktiniu partijos kandidatu.

Tie atsisakymai pabrėžė išliekančią įtampą Respublikonų partijoje, kurios elitą pribloškė to atžaraus būdo milijardieriaus stulbinamas iškilimas, nors kampanijos pradžioje pernai birželį niekas neprognozavo, kad jis gali laimėti.

„Jeigu paskirsime Trumpą, mes būsime sunaikinti ... ir būsime to nusipelnę“, – savo „Twitter“ žinutėje rašė senatorius Lindsey Grahamas (Lindsis Grejemas), buvęs D.Trumpo varžovas, kurio kampanija subliūško.

Konservatyvių pažiūrų veikėjai demonstravo stulbinamą priešiškumą kampanijos favoritui, nors labiau įprastomis aplinkybėmis tikriausiai jį palaikytų.

Antradienį ir trečiadienį, likus suskaičiuotoms valandoms po bravūriško milijardieriaus triuškinamos pergalės Indianos pirminiuose socialiniuose tinkluose skelbė vaizdo įrašus ir nuotraukas, kuriomis išreiškė savo protestą. Tarp jų buvo konservatyvių pažiūrų rašytojas Lachlanas Markay (Laklanas Markis) ir paprastas rinkėjas Bryanas Akneris (Brajenas Akneris), kurie parodė, kaip sudegina savo rinkėjų pažymėjimus.

Vis dėlto kai kurie konservatyvieji kritikai, tarp jų buvęs kandidatas ir Luizianos eksgubernatorius Bobby Jindalas (Bobis Džindalas), anksčiau vadinęs D.Trumpą pavojingu neišmanėliu, nenoromis ėmė rikiuotis į milijardieriaus šalininkų ratą.

Nuosaikių pažiūrų senatorė Susan Collins (Siuzan Kolins) sakė, kad palaikys D.Trumpą, bet jam reikės „daug ką atitaisyti“ ir nebesisvaidyti „nereikalingais įžeidimais“, žymėjusiais jo kampaniją.

Du buvę prezidentai respublikonai – George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) ir jo tėvas George'as H.W.Bushas (Džordžas H.V.Bušas), kuriuos neabejotinai piktino D.Trumpo užgaulūs išpuoliai prieš buvusį kandidatą Jebą Bushą (Džebą Bušą) – per savo biurus paskelbė nesikišiantys į šių rinkimų eigą.

George'as W.Bushas „neplanuoja dalyvauti arba komentuoti prezidentinės kampanijos“, – jo asmeninis padėjėjas Freddy Fordas (Fredis Fordas) sakė laikraščiui „The Texas Tribune“.

Kiti respublikonai demonstravo esantys nusiteikę žūtbūt priešintis D.Trumpo išrinkimui, net jeigu turėtų balsuoti už H.Clinton.

„Aš ją palaikau“

„GOP („Grand Old Party“, „Didžioji senoji partija“, respublikonai) ketina nominuoti į prezidento postą žmogų, kuris skaito (bulvarinį savaitraštį) „National Enquirer“ ir kurio mąstysena tokio paties lygmens“, – savo „Twitter“ žinutėje rašė Markas Salteras, buvęs 2008 metų respublikonų kandidato Johno McCaino (Džono Makeino) patarėjas, kai D.Trumpas šliūkštelėjo alyvos į ugnį, pakurstytą to leidinio, iškėlusio sąmokslo teoriją, kad T.Cruzo tėvas palaikė ryšius su prezidento Johno F.Kennedy (Džono F.Kenedžio) žudiku.

„Aš ją palaikau“, – pridūrė M.Salteras, atkartodamas H.Clinton kampanijos šūkį.

Savaitraščio „The Washington Examiner“ vyriausiasis redaktorius Philipas Kleinas (Filipas Kleinas) savo ruoštu parašė „oficialiai išsiregistravęs iš respublikonų“.

Pagarbą pelnęs konservatyvių pažiūrų tinklaraštininkas Erickas Ericksonas (Erikas Eriksonas) trečiadienį irgi pliekė D.Trumpą dėl palaikymo „baltiesiems nacionalistams ir rasinių nuoskaudų kurstytojams“, netinkamo elgesio su savo darbuotojais ir mergišiaus praeities.

Tačiau jis taip pat atkreipė dėmesį į partijos nesugebėjimą „nubrėžti linijos“ D.Trumpo fanatizmui ir įžeidimams.

„Kodėl GOP negali pasakyti, jog tai nepriimtina?“ – E.Ericksonas desperatiškai rašė tinklalapyje „The Resurgent“, tvirtindamas, kad „atsisakys padėti šios šalies rinkėjams įvykdyti nacionalinę savižudybę“.

D.Trumpui tapus numanomu partijos kandidatu, respublikonai dabar priversti balansuoti tarp palaikymo savo atstovui ir pastangų nuraminti nusivylusius rinkėjus, susibūrusius į judėjimą „NeverTrump“ („Trumpas – niekada“).

„Esama išties aštrių jausmų“, – pripažino Respublikonų nacionalinio komiteto atstovas Seanas Spiceris (Šonas Spaiseris), duodamas interviu televizijai MSNBC.

„Nematau sau vietos dabartinėje GOP“

Konservatyvieji įstatymų leidėjai, tarp jų senatorius L.Grahamas, senatorius Benas Sasse'as (Benas Sasas) ir Atstovų Rūmų narys Justinas Amashas (Džastonas Emašas), taip pat buvęs 2012 metų respublikonų kandidatas į prezidentus Mittas Romney (Mitas Romnis) yra tarp beveik 100 iškilių respublikonų, pažadėjusių nebalsuoti už D.Trumpą, rašo JAV Kongreso laikraštis „The Hill“.

B.Sasse'as trečiadienį pareiškė esantis pasiruošęs paremti kokį nors trečią kandidatą, o ne D.Trumpą arba H.Clinton, jeigu tas pretendentas būtų konservatyviųjų vertybių šalininkas.

Jeigu D.Trumpas atsiribotų nuo kai kurių savo kurstančių pareiškimų ir pereitų prie labiau prezidentui derančio tono, galbūt jam pavyktų galiausiai palenkti į savo pusę skeptiškus respublikonų rinkėjus.

Vis dėlto kai kurie atrodo galutinai nuo jo nusigręžę.

„Tikriausiai palaikysiu (kandidatą libertarą) Gary Johnsoną (Garį Džonsoną)“, – pareiškė konservatorių strategas Bradas Marstonas (Bredas Marstonas).

„Nematau sau kokios nors vietos dabartinėje GOP“, – pažymėjo jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų