„Charlie Hebdo“: naujausias numeris išparduotas, o teroristai prisiėmė atsakomybę

Turkijos dienraštis išspausdino karikatūras

Populiarus Turkijos dienraštis trečiadienį išspausdino ištraukas iš Prancūzijos satyrinio dienraščio „Charlie Hebdo“ naujausio numerio, išėjusio praėjus savaitei po 12 žmonių gyvybių nusinešusios islamistų atakos prieš jo redakciją, nepabūgęs musulmonų pasaulyje didėjančio pasipiktinimo dėl to leidinio.

Dienraštis „Cumhuriyet“, griežtai kritikuojantis prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą (Redžepą Tajipą Erdohaną), tapo vieninteliu leidiniu Turkijoje, kurioje dauguma gyventojų yra musulmonai, perspausdinusiu naujojo „Charlie Hebdo“ numerio specialią karikatūrų ir straipsnių skiltį.

Be „Charlie Hebdo“ redakcinės skilties, kurioje leidinio redakcija tvirtina nebūsianti įbauginta atakų, „Cumhuriyet“ išspausdino karikatūras, pašiepiančias Nigerijos islamistų grupuotę „Boko Haram“ ir džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS).

„Cumhuriyet“ vyriausiasis redaktorius Utku Cakirozeras (Utkus Čakirezeras) nurodė, kad keturis „Charlie Hebdo“ puslapius laikraštis perspausdino „demonstruodamas solidarumą“ su Prancūzijos savaitraščiu.

„Cumhuriyet“ toliau aktyviai gins žodžio laisvę, kaip visad darydavo anksčiau“, – sakoma redaktoriaus pranešime.

Trys Turkijos pagrindiniai satyriniai leidiniai – „Leman“, „Penguen“ ir „Uykusuz“ – pademonstravo retą solidarumą, išleidę numerius identiškais juodos spalvos viršeliais su šūkiu „Je Suis Charlie“ (Aš esu „Charlie“).

„Cumhuriyet“ nurodė, kad policija naktį patikrino jo naujausio numerio turinį per reidą spaustuvėje, bet kai šis tyrimas buvo perduotas prokuratūrai, laikraštį buvo leista platinti.

Turkijos laikraščio išspausdintame priede nebuvo prieštaringos „Charlie Hebdo“ viršelyje išspausdintos karikatūros, kurioje pavaizduotas verkiantis pranašas Muhammadas (Muhamadas).

„Po ilgų svarstymų nusprendėme neįtraukti savaitraščio pirmojo puslapio į šį priedą“, – sakė U.Cakirozeras.

Tačiau mažesnė tos karikatūros versija, kurioje pranašas pavaizduotas laikantis užrašą „Je suis Charlie“, buvo išspausdinta paties „Cumhuriyet“ 5-ajame puslapyje – laikraščio apžvalgininko Hikmeto Cetinkayos (Chikmeto Četinkajos) straipsnyje.

„Cumhuriyet“, įkurtas 1924 metais šiuolaikinės Turkijos valstybės tėvo Mustafos Kemalio Ataturko (Mustafos Kemalio Atatiurko) nurodymu, laiko save ištikimu to lyderio propaguotų sekuliarių vertybių gynėju.

Karikatūros pakurstys neapykantą

Egipte įsikūręs pagrindinis sunitų dvasinės minties centras „al Azhar“ antradienį įspėjo, kad naujos karikatūros, išspausdintos satyriniame savaitraštyje „Charlie Hebdo“, tik „pakurstys neapykantą“.

Šie piešiniai „neprisideda prie taikaus žmonių sambūvio ir trukdo musulmonų integracijai į Europos ir Vakarų visuomenes“, savo pareiškime pažymėjo Kaire veikiantis centras.

Naujausiame „Charlie Hebdo“ numeryje, kuris pasirodė trečiadienį, išspausdinta musulmonų pranašo Muhammado (Muhamado) karikatūra ir pašiepiami džihadistai, kurie praėjusią savaitę šio leidinio redakcijoje išžudė daug jos darbuotojų.

„Al Azhar“ buvo vienas pirmųjų tarp daugybės musulmonų organizacijų, pasmerkusių praėjusio trečiadienio ataką „Charlie Hebdo“ redakcijoje, per kurią du broliai islamistai nušovė 12 žmonių, tarp jų penkis garsius karikatūrininkus.

Centras šį išpuolį pavadino „nusikalstama ataka“ ir pažymėjo, kad „islamas smerkia bet kokias smurto apraiškas“.

Tuo tarpu Egipto valstybės finansuojamas islamiškojo mokymo centras „Dar al-Ifta“ kiek anksčiau antradienį pasmerkė naujas „Charlie Hebdo“ karikatūras, pavadinęs jas provokacija.

„Šis veiksmas yra nepateisinama provokacija, nukreipta prieš 1,5 mlrd. musulmonų jausmus“, - pažymėjo „Dar al-Ifta“.

„Šis (savaitraščio) numeris sukels naują neapykantos bangą prancūzų ir Vakarų visuomenėje. Tai, ką daro šis leidinys, neprisideda prie žmonių sambūvio ir dialogo tarp kultūrų, kurio trokšta musulmonai", - priduriama centro pareiškime.

Sulaukė grasinimų mirtimi

Prancūzijos didžiausias satyrinis savaitraštis „Le Canard Enchaine“ pranešė gavęs šiurpių grasinimų mirtimi.

„Le Canard Enchaine“ savo trečiadienio numeryje rašo, kad sausio 8 dieną elektroniniu paštu gautoje žinutėje buvo įspėjama, kad dabar „atėjo jūsų eilė“, ir grasinama „kirviu“ į gabalus sukapoti leidinio žurnalistus.

„Atsižvelgiant į situaciją buvo sustiprintas stebėjimas“, o policija pradėjo tyrimą, rašo savaitraštis.

„Le Canard Enchaine“ yra populiariausias satyrinis savaitraštis Prancūzijoje, leidžiamas beveik pusės milijono kopijų tiražu. „Charlie Hebdo“ įprastai leidžiamas 60 tūkst. egzempliorių tiražu.

1915-aisiais pradėtas leisti „Le Canard Enchaine“ garsėja savo tiriamaisiais straipsniais ir dažnai skelbia šaltinių šalies vyriausybėje, aukščiausiuose politikos ir verslo sluoksniuose nutekintą informaciją, tačiau taip pat publikuoja karikatūras bei kandžius sąmojus.

Iranas smerkia „įžeidžiamą“ viršelį

Iran as trečiadienį pasmerkė naujos, „įžeidžiamos“ ir „provokuojamos“, pranašo Muhammado (Muhamado) karikatūros publikavimą prancūzų satyriniame žurnale „Charlie Hebdo”.

Tas žurnalo viršelis „kursto musulmonų emocijas ir užgauna jų jausmus visame pasaulyje, ir galėtų įpūsti užburto ekstremizmo rato liepsną“, sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marzieh Afkham (Marzija Afcham).

„Islamo valstybė“: tai itin kvailas dalykas

Grupuotės „Islamo valstybė“ radijas trečiadienį „itin kvailu“ dalyku pavadino naujos pranašo Muhammado (Muhamado) karikatūros publikavimą prancūzų satyriniame žurnale „Charlie Hebdo”.

“ Charlie Hebdo” vėl publikavo karikatūras, kuriomis įžeidžiamas pranašas, ir tai yra itin kvailas aktas“, – sakoma pareiškime, kuris buvo perskaitytas per radiją „al Bayan”, transliuojantį džihadistų kontroliuojamuose rajonuose Sirijoje ir Irake.



NAUJAUSI KOMENTARAI

negaminkit

negaminkit portretas
ginklų,dėl Dievo meilės,dėl nekaltų mūsų mažųjų pilliečių.Negaliu suprast,kaip gali ta šalis,kurioje stovi bažnyčios,stovėti ir ginklų fabrikai.

tos karikatūros yra tik

tos karikatūros yra tik portretas
pretekstas veikti.Kare yra dvi pusės puolanti ir užpultoji.Terorizmas yra baisios neapykantos išraiška.Elkimės taip,kad mus ne tik gerbtų,bet ir mylėtų.Pradėkime nuo savęs.

nesutinku

nesutinku portretas
su pareikštomis nuomonėmis, nes tie musulmonai, kurie atvyko ir iki šiol vyksta į Prancūziją puikiai žinojo jos principus, mažą ar visai nerodomą dėmesį visoms religijoms ir tradicinę visiškai nevaržomą žodžio ir plunksnos laisvę (kai kurių išimčių yra), taigi, jei nepatinka ta šalis, į kurią atvykai, nenori laikytis ir taikytis su jos valdymo formomis ir laisvėmis, kas trukdo ją palikti?
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių