Pereiti į pagrindinį turinį

Ch. Michelis: Sakartvelo „užsienio įtakos“ įstatymo vetavimas – „akimirka apmąstymams“

2024-05-18 19:28
BNS inf.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis) šeštadienį pareiškė, kad Sakartvelas įgijo „akimirką tolesniems apmąstymams“ po to, kai prezidentė Salomė Zurabišvili daugiausia simboliškai vetavo Briuselio kritikuojamą vadinamąjį užsienio įtakos įstatymą.

Charlesas Michelis
Charlesas Michelis / Scanpix nuotr.

Veto suteikia „galimybę“, kuria įstatymų leidėjai turi pasinaudoti, kad „užtikrintų, jog Sakartvelas toliau laikytųsi europinio kurso, kuriam pritaria gyventojai“, – parašė C. Michelis socialiniame tinkle „X“ (buvusiame „Twitter“).

Sakartvelo prezidentė S. Zurabišvili kiek anksčiau šeštadienį daugiausia simboliškai vetavo „užsienio įtakos“ įstatymą, kuris sukėlė precedento neturinčius protestus ir Briuselio perspėjimus, kad ši priemonė pakenks Tbilisio europiniams siekiams.

Antradienį Sakartvelo parlamentas trečiuoju, galutiniu, svarstymu priėmė prieštaringai vertinamą įstatymą, kuris smerkiamas kaip panašaus represinio teisės akto Rusijoje dėl „užsienio agentų“, kuriuo Maskva slopina kritikus ir siekia užgniaužti nepriklausomą žiniasklaidą, analogas.

Valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ įstatymų leidėjai balsavo už šį teisės aktą, nepaisydami protestuotojų, kurie nerimauja, kad šalis keičia provakarietišką kursą ir atsisuka į Rusiją.

Buvusioje sovietinėje respublikoje, kurioje dauguma gyventojų nori įstoti į ES ir NATO bei yra griežtai nusiteikę prieš Kremlių, šis valdančiųjų žingsnis skaldo visuomenę, rodo viešosios nuomonės apklausos.

Prasidėjo antivyriausybiniai protestai, o parlamente tarp opozicijos įstatymų leidėjų ir valdančiosios partijos narių net kilo muštynės.

„Šiandien uždėjau veto... įstatymui, kuris savo esme yra rusiškas ir kuris prieštarauja mūsų Konstitucijai“, – pažymėjo S. Zurabišvili per televiziją transliuotame pareiškime, kalbėdama apie įstatymo projektą, kurį kritikai apibūdina kaip panašų į Rusijos teisės aktus, naudojamus disidentams nutildyti.

Briuselis pareiškė, kad šis įstatymas yra „nesuderinamas“ su Sakartvelo siekiu tapti ES nariu, kuris įtvirtintas šalies konstitucijoje.

„Sakartvelo svajonė“ parlamente turi pakankamai įstatymų leidėjų, kad galėtų atmesti prezidentės veto.

Įstatymui įsigaliojus, visos nepriklausomos nevyriausybinės ir žiniasklaidos organizacijos, gaunančios daugiau kaip 20 proc. savo lėšų iš užsienio, turės užsiregistruoti kaip „organizacija, veikianti pagal užsienio valstybės interesus“.

„Sakartvelo svajone“ tvirtina, kad yra pasiryžusi prisijungti prie ES, ir aiškina, kad įstatymo projektu siekiama padidinti pilietinių grupių finansavimo iš užsienio skaidrumą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų