- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuva yra ypatingai svarbi Jungtinių Amerikos Valstijų sąjungininkė, kuri pavyzdingai laikosi NATO kolektyvinio saugumo ir gynybos įsipareigojimų – taip mūsų šalį visuomet pristato 27-asis JAV gynybos sekretorius Markas Esperis. Pasak jo, Baltijos šalys už Atlanto yra vertinamos dėl savo patikimumo ir pasiryžimo dirbti dėl regiono saugumo užtikrinimo, o tai vis labiau pastebima Rusijos karo Ukrainoje kontekste.
„Remdamos Ukrainą, Lietuva ir kitos Baltijos šalys padarė gerokai daugiau nei iš jų būtų galima tikėtis. Tai siunčia labai svarbų signalą JAV ir kitiems sąjungininkams. Lietuva ir jos kaimynės užtikrintai žygiuoja išvien su NATO siekiant euroatlantinės erdvės saugumo, o tai yra labai svarbu mums visiems“, – sako buvęs JAV gynybos sekretorius, šią savaitę besilankantis Vilniuje.
M. Esperis kovo 23 d. Vilniuje atidarė 2023 metų Baltijos karinę konferenciją, skaitė paskaitą Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnams, susitiko su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku ir kitais šalies vadovais. Prezidentas Gitanas Nausėda įteikė M. Esperiui valstybinį apdovanojimą už asmeninį indėlį į mūsų regiono saugumo užtikrinimą einant JAV gynybos sekretoriaus pareigas 2019-2020 metais.
Krašto apsaugos ministerijos nuotr.
Buvęs Pentagono vadas teigia, kad pasikeitus saugumo situacijai Baltijos šalys privalo turėti sustiprintą JAV paramą, o joms pačioms būtina toliau stiprinti savo gynybinius pajėgumus.
„Lietuva ir kitos Baltijos šalys jau yra parodžiusios mums savo drąsą ir pasiryžimą ginti savo suverenumą, o tai mums yra pats svarbiausias dalykas, dėl kurio visuomet būsime išvien su jumis. Dabar labai svarbu patiems toliau investuoti į savo gynybos pajėgumų vystymą. Tam, kad būtų galima toliau atgrasyti Rusiją“, – tikina M. Esperis.
Pasak jo, Rusijos pradėta didelio masto karinė invazija į Ukrainą parodė, kad dėl savo šalies suverenumo tvirtai apsisprendę yra ir ukrainiečiai, todėl Vakarų demokratijos kovos išvien su jais iki pat pergalės.
Remdamos Ukrainą, Lietuva ir kitos Baltijos šalys padarė gerokai daugiau nei iš jų būtų galima tikėtis.
„Per šį karą sužinojome daug. Sužinojome, kad maži mūsų partneriai, turėdami daug pasiryžimo, drąsos ir gerų įgūdžių, gali kovoti prieš didesnį priešą. Ukrainiečių pasiryžimas ginti savo šalies suverenumą palieka didelį įspūdį. Šis pasiryžimas leidžia Ukrainai talžyti vieną didžiausių pasaulio kariuomenių ir sulaikyti jos agresiją. Mano nuomone, Ukrainos pergalė kare yra tik laiko klausimas“, – sako buvęs JAV gynybos sekretorius.
M. Esperis tvirtina, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pradėdamas karą prieš Ukrainą sugebėjo suvienyti NATO taip, kaip niekas nėra sugebėjęs to padaryti per kelis pastaruosius dešimtmečius: jis ne tik sutelkė Aljansą, bet ir paskatino prisijungti prie jo Suomiją ir Švediją, priartino prie NATO Ukrainą.
„Kita vertus, Putino veiksmai priminė, kad Rusija tikrai yra pavojinga. Rusija nėra tokia gera, kokia daug žmonių ją laikė. Negalime ja pasitikėti, todėl turime atnaujinti NATO atgrasymo laikyseną, ypač Rytų flange. Turime daryti viską, kad čia turėtume pakankamus gynybos pajėgumus“, – teigia daktaro laipsnį turintis saugumo ekspertas.
M. Esperis džiaugiasi tuo, kad JAV neseniai patvirtino ilgalaikį savo karinių pajėgų dislokavimo planą Baltijos šalyse, o tai Lietuvai užtikrino nuolatinį JAV karinį buvimą šalyje. 1986-2007 metais JAV kariuomenėje tarnavęs ir pulkininko leitenanto laipsnį turėjęs karininkas vienu metu pats buvo dislokuotas Europoje, todėl jis gerai supranta JAV lyderystės regione svarbą.
„JAV lyderystė yra labai svarbi. Ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje. Labai svarbu, kad turėtume JAV lyderystę, o tai reiškia ir karinį buvimą. Visada jaučiau, kad JAV pajėgos turi būti dislokuojamos Rytuose iškart po Šaltojo karo, tuo pačiu metu, kai į Rytus link Rusijos plėtėsi Aljansas, nes būtent NATO rytinio pakraščio valstybės yra labiausiai pažeidžiamos dėl Rusijos agresijos.
Aljansas veikia tik tuomet, kai kasdien veiki petys į petį. Labai svarbu, kad JAV tai supranta ir rytiniame NATO pakraštyje demonstruoja užtikrintą lyderystę, kuri yra matoma. Be to, šiame regione turite ir Jungtinės Karalystės, Vokietijos bei kitų šalių karinį buvimą, o tai taip pat padeda atgrasyti nuo bet kokio blogo Rusijos elgesio“, – dėsto M. Esperis.
Buvęs JAV gynybos sekretorius gali patvirtinti, kad amerikiečių ir kitų NATO sąjungininkų įsipareigojimas Baltijos šalių saugumui ir gynybai yra nepajudinamas, o dabar vis labiau turėtų augti ir JAV parama Ukrainai.
„NATO įsipareigojimas Vašingtono sutarties 5-ajam straipsniui yra geležinio tvirtumo. Niekas negali to pakeisti. Esame visada pasiruošę vykdyti savo įsipareigojimus. Taip pat suprantame, kad dabar vyksta ne tik Rusijos karas su Ukraina, bet ir karas tarp demokratijos ir autokratijos. Jei nesustabdysime jo dabar, jis išsiplės, todėl privalome kovoti prieš Rusiją. Privalome išvaryti Rusiją iš Ukrainos siekiant apginti pasaulio demokratijas. Tai yra pats svarbiausias dalykas 21-ajame amžiuje.“
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
R. T. Erdoganas artėja prie pergalės istoriniuose Turkijos rinkimuose4
Turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) sekmadienį priartėjo prie pergalės istoriniuose rinkimuose, kurie tapo tapo sunkiausiu iššūkiu per visą jo du dešimtmečius trukusį valdymą. ...
-
Rusijos URM: sutikdami aprūpinti Ukrainą naikintuvais F-16, Vakarai žaidžia su ugnimi
Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas sekmadienį perspėjo, kad Vakarų šalys žaidžia su ugnimi, sutikdamos aprūpinti Ukrainą JAV pagamintais naikintuvais F-16. ...
-
Ukraina: surengta didžiausia dronų ataka prieš Kyjivą nuo invazijos pradžios
Ukrainos karinė valdžia pranešė, kad naktį iš šeštadienio į sekmadienį Rusija surengė didžiausią paleistų dronų skaičiumi ataką prieš Kyjivą nuo invazijos pradžios. ...
-
Belgrade įvyko dar vienas didelis antivyriausybinis mitingas prieš smurtą1
Serbijos sostinėje dešimtys tūkstančių žmonių šeštadienį jau ketvirtą kartą per mėnesį protestavo prieš vyriausybės tvarkymąsi su krize, kilusia po dviejų anksčiau šį mėnesį Balkanų šalyje įvykusi...
-
JK oro uostuose buvo kilęs chaosas: dėl trikdžių žmonės laukė valandų valandas2
Jungtinės Karalystės oro uostuose šeštadienį buvo kilęs chaosas, nes dėl automatinių pasų kontrolės vartelių sistemos trikdžių į šalį atvykstantiems žmonėms dokumentų patikrinimo teko laukti ištisas valandas. ...
-
„Politico“ skelbia, kodėl stringa naujos ES sankcijos Rusijai
Naujos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai stringa dėl Graikijos ir Vengrijos protestų, šeštadienį rašo „Politico“. ...
-
A. Vučičius traukiasi iš valdančiosios Serbijos partijos lyderio posto1
Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius šeštadienį atsistatydino iš savo partijos vadovo pareigų po daugiau nei dešimtmetį trukusio vadovavimo. ...
-
Lenkijos prezidentas prašo ekspertų nuomonės dėl įstatymo dėl Rusijos įtakos4
Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos (Andžejaus Dudos) patarėjai šeštadienį pareiškė, kad jo ekspertai pradėjo analizuoti prieštaringai vertinamą įstatymą dėl Rusijos įtakos Lenkijoje, prieš valstybės vadovui priim...
-
Dėl karščiavimo laisvą dieną pasiėmęs popiežius grįžta prie darbų3
Popiežius Pranciškus dėl karščiavimo buvo pasiėmęs laisvą dieną, bet šeštadienį grįžo prie darbų, pranešė Vatikanas. ...
-
Lenkijos parlamentas pritarė prieštaringai vertinamam įstatymui dėl Rusijos įtakos1
Lenkijos parlamentarai penktadienį pritarė prieštaringai vertinamam įstatymo projektui dėl Rusijos įtakos šalyje, kuris gali būti nukreiptas prieš opoziciją ir paveikti rudenį įvyksiančių rinkimų rezultatus. ...