Baltieji rūmai antradienį pranešė, kad JAV prezidentas Barackas Obama susitiks su Dalai Lama vėliau šiais metais, paneigdami, kad jis keliaklupsčiauja Kinijai, vengdamas susitikti per Tibeto dvasinio lyderio dabartinį vizitą.
Vengia erzinti Kiniją?
Dalai Lama antradienį susitiko su aukštai Kongreso lyderiais, kurie pareiškė ryžtingai jį remiantys. Tačiau budistų dvasininkas pirmą kartą nuo 1991 metų viešėdamas Vašingtone nesusitiks su prezidentu.
Baltųjų rūmų atstovas Robertas Gibbsas neigė, kad B.Obama vengia erzinti Kiniją prieš pirmąjį savo vizitą Pekine, kuris įvyks lapkritį.
"Diskusijose su Dalai Lama ir jo darbuotojais, tiesiog susitarėme kad susitikimas įvyks vėliau šiais metais", - R.Gibbsas sakė žurnalistams.
"Esam susirūpinę dėl žmonių (padėties) Tibete, tačiau taip pat rūpinamės kiniečiais", - pridūrė jis.
Primygtinai neprašė
Atstovas pabrėžė, jog Dalai Lamos vyriausiasis derybininkas Lodi Gyari pirmadienį sakė suprantantis B.Obamos poziciją. R.Gibsas nurodė, kad tibetiečiai primygtinai neprašė susitikimo su B.Obama prieš jo vizitą Pekine.
"Jie supranta, kad mūsų tvirtesni ryšiai su Kinija naudingi Tibeto žmonėms", - aiškino R.Gibbsas.
Kinija, kuri pasiuntė savo pajėgas į Tibetą 1950 metais, anksčiau antradienį pakartojo griežtai nepritarianti kitų šalių kontaktams su Dalai Lama.
Pekinas kaltina Tibeto dvasinį lyderį separatizmu, tačiau šis pabrėžia tesiekiantis daugiau teisių savo tautiečiams, kurių dauguma yra budistais, tačiau nereikalaujantis visiškos nepriklausomybės nuo Kinijos.
Žiniasklaida peikia B.Obamą
Kinijos URM atstovas Ma Zhaoxu sakė, kad Pekinas yra "griežtai nusistatęs prieš Dalai dalyvavimą veikloje, kuria siekiama suskaldyti Kiniją bet kokiu mastu, bet kokiu vardu ir bet kokioje šalyje."
Kritikai pasipiktino B.Obamos sprendimu, baimindamiesi, kad Kinija šį žingsnį gali palaikyti leidimu malšinti Himalajų regione bet kokias nepaklusnumo apraiškas.
Respublikonas Kongreso narys Frankas Wolfas, kad jam prieš akis iškyla iš tibetiečių kalinių besityčiojančių Kinijos sargybinių vizija, jeigu Jungtinės Valstijos nuleis rankas.
Dienraščio "The Wall Street Journal" vedamajame B.Obama taip pat peikiamas, jog ryžosi supykdyti Kiniją pakeldamas muitus importuojamoms padangoms, tačiau nenori susitikti su pacifistu budistų vienuoliu, kuris Vašingtoną vertina labai palankiai.
Dalai Lama, kuriam Kapitolijuje buvo įteiktas apdovanojimas, susilaikė nuo B.Obamos kritikos ir gyrė Jungtinių Valstijų pastangas skleisti demokratiją.
"Manau, kad kai kurie žmonės rimtai vertina Amerikos ginklus, karinę galią", - sakė jis.
Įstatymų leidėjai entuziastingai apsveikino Tibeto dvasinį lyderį, kuriam buvo įteikta pirmoji premija už pasiekimus žmogaus teisių srityje, pavadinta pernai mirusio Kongreso nario Tomo Lantoso vardu. Šis politikas organizavo pirmąjį tibetiečių delegacijos vizitą JAV Kongrese 1987 metais.
"JAV prezidentus, Kongreso narius ir Amerikos žmones iki šio įkvepia Jo Šventenybės siunčiama taikos, smurto atsisakymo, žmogaus teisių ir abipusio supratimo žinia", - sakė Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.
Ji pavadino Tibetą "iššūkiu pasaulio sąžinei" ir paragino Kiniją užmegzti ryšius su Dalai Lama.
2007 metais JAV prezidentas George W.Bushas tapo pirmuoju šios šalies vadovu, viešai pasirodžiusiu su Dalai Lama, kai įteikė jam Kongreso aukso medalį. Šis apdovanojimas Tibeto dvasiniam lyderiui buvo skirtas T.Lantoso pastangomis.
Holokaustą išgyvenęs T.Lantosas, kuris buvo ryžtingas žmogaus teisių gynėjas, po keturių mėnesių mirė nuo vėžio.
Naujausi komentarai