Deja, ten įsiveisė vabalai.
„Kiekvieną dieną esu šios labai vertingos knygų kolekcijos globėja, prižiūrėtoja ir saugotoja. Kai matau, kad knygą graužia vabalas arba ji yra kitaip užkrėsta, jaučiu, kad nesvarbu, kiek egzempliorių bus išleista, kultūros dalis yra prarasta“, – kalbėjo bibliotekos direktorė Ilona Ásványi.
Duoniniai skaptukai dažniausiai aptinkami tarp maisto produktų, pavyzdžiui, grūdų, miltų, prieskonių ir kitų džiovintų produktų.
„Jau 30 metų daugiausia dirbame su pelėsio pažeidimais tiek saugyklose, tiek atvirose kolekcijose, tačiau dar niekada nebuvome susidūrę su tokio lygio užkrėtimu“, – teigė vyriausioji restauratorė Zsófia Edit Hajdu.
Vabalai apniko maždaug 100 tūkst. vertingų kūrinių.
„Visa kolekcija užkrėsta ir turi būti tvarkoma vienu metu. Turime išimti visas knygas iš lentynų, sudėti jas į dėžes, paskui į hermetiškai uždarytus plastikinius maišus. Juose vyksta anoksinis dezinfekavimo procesas. Iš esmės sukuriame aplinką be deguonies, kurioje vabzdžiai žūsta, nes deguonis būtinas jų gyvybei“, – šnekėjo vyriausioji restauratorė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Vabalų invazija aptikta per įprastą bibliotekos valymą. Darbuotojai pastebėjo neįprastus dulkių sluoksnius ant lentynų, o paskui pamatė, kad kai kurių knygų nugarėlėse išgraužtos skylės.
„Vabalai į knygas deda savo kiaušinėlius. Iš kiaušinėlių išsivysto lervos, kurios vystydamosi maitinasi knygų medžiaga. Jos labiausiai mėgsta knygas, kuriose yra gyvūninės kilmės medžiagų arba augalinio krakmolo, kuris tradiciškai naudojamas kaip klijai knygų įrišimui. Tačiau jos taip pat vartoja popieriaus ir odos pergamento medžiagas. Kai išsivysto nauji individai, jie palieka knygas per vadinamąsias išėjimo angas. Tai mažytės skylutės, kurias galite pamatyti“, – nurodė vyriausioji restauratorė.
Kiekviena knyga atskirai apžiūrima ir išsiurbiama. Kenkėjų pažeistos knygos bus atidėtos vėlesniam restauravimui. Restauratoriai mano, kad vabalų antplūdį paskatino klimato kaita, nes Vengrijoje sparčiai kyla vidutinė temperatūra.
Naujausi komentarai