Bangladeše policijai susirėmus su islamistais žuvo 28 žmonės

Bangladešo sostinėje Dakoje mažiausiai 28 žmonės žuvo, policijai susirėmus su dešimtimis tūkstančių demonstrantų islamistų miesto gatvėse ir uždarius opoziciją remiantį proislamišką televizijos kanalą.

Per žiauriausią smurto protrūkį sostinėje per pastaruosius keturis dešimtmečius nuo nepriklausomybės paskelbimo, kai pareigūnai prieš aušrą išvaikė protestuotojų sambūrį svarbiame komerciniame rajone, buvo sužeista šimtai žmonių.

Dešimtys demonstruotojų buvo suimti, o protestuotojų lyderis palydėtas į lėktuvą, kuris išskrido į antrąjį pagal dydį šalies miestą Čitagongą.

Šimtams bankų, draudimo agentūrų ir biržų darbuotojų teko nakvoti savo biuruose, nes komercinio Motidžhilo rajono gatvėse beveik visą naktį aidėjo šūviai.

Pasak liudininkų, mieste buvo padeginėjamos parduotuvės, gatvės tiesiog nusėtos akmenimis.

Policija sakė, kad vaikydama bent 70 tūkst. islamistų, reikalaujančių teisinę atsakomybę už šventvagystę numatančio įstatymo ir įkūrusių protesto stovyklą komerciniame rajone, panaudojo garsines granatas, vandens patranką, ašarines dujas ir gumines kulkas.

„Buvome priversti veikti, nes jie neteisėtai tęsė savo susirinkimą Motidžhile. Jie puolė mus mėtydami plytas, akmenis, daužydami strypais ir bambukinėmis lazdomis“, - sakė Dakos policijos atstovas Masuduras Rahmanas ir pridūrė, kad protestuotojai išsiskirstė pirmadienį anksti ryte.

11 aukų, tarp jų - vieno policininko, kūnai buvo išvežti į Dakos medicinos kolegijos ligoninę, naujienų agentūrai AFP sakė medicinos centre policijos inspektorius Mozammelis Haqas (Mozamelis Hakas).

Kitų trijų privačių sostinės klinikų pareigūnai patvirtino, kad į jas buvo atvežta dar 11 žuvusiųjų.

Pasak medikų, dar šimtai žmonių buvo sužeisti.

Kitas smurto protrūkis įvyko pietrytiniame sostinės Kančpuro priemiestyje, kur daugiau nei 5 tūkst. islamistų susirėmė su policijos ir pasienio apsaugos pareigūnais ir šie buvo priversti panaudoti šaunamuosius ginklus, nurodė vietos policijos viršininkas Abdulas Matinas.

Per susirėmimus žuvo mažiausiai šeši žmonės, tarp jų - trys policininkai ir vienas pasienio apsaugos pareigūnas, naujienų agentūrai AFP sakė policijos pareigūnas Rezaulas Karimas.

Tuo tarpu privati televizija „Somoy TV“ pranešė, kad per susirėmimus Kančpurė žuvo 13 žmonių.

Policija apyaušriu atliko kratą opoziciją remiančioje televizijoje ir ją uždarė - po to, kai kanalas parodė reportažą apie kruvinus islamistų ir saugumo pajėgų susirėmimus Motidžhilo rajone. Televizijos „Diganta“ vyriausiasis reporteris M.Kamruzzamanas (M.Kamruzamanas) AFP papasakojo, kad maždaug 25 policininkai civiliais drabužiais ir pareigūnas iš Bangladešo telekomunikacijų priežiūros komisijos be perspėjimo įėjo į televizijos pastatą.

„Jie užantspaudavo mūsų pagrindinį valdymo kambarį, mūsų laidų valdymo kambarį ir mūsų inžinierių kambarį. Jie mums pasakė, kad negalime transliuoti iki atskiro pranešimo“, - pridūrė jis.

Smurtas prasiveržė sekmadienį po pietų, policijos pareigūnams pabandžius išvaikyti šimtus tūkstančius islamsitų, kurie blokavo pagrindinius Dakos kelius. Griežtosios linijos judėjimo „Hefajat-e-Islam“ aktyvistai, skanduodami „Allahu Akbar!“ (Dievas visų didžiausias!) ir „Vienas punktas, vienas reikalavimas: ateistai turi būti pakarti“, žygiavo mažiausiai šešiais keliais ir blokavo susisiekimą tarp Dakos ir kitų miestų.

Protestą organizavo judėjimo „Hefajat-e-Islam“ lyderis Allama Shahas Ahmadas Shafis (Alama Šahas Ahmadas Šafis), kuriam yra maždaug 90 metų. Pareigūnams pirmadienį pavyko įtikinti A.Sh.A. Shafį išeiti iš savo medresės Dakoje ir jis buvo palydėtas į oro uostą, iš kur buvo išskraidingas į Čitagongą. Policija jo nesuėmė, o leido savo noru išvykti iš miesto, norėdama išvengti įtampos augimo.

Tuo tarpu ministrė pirmininkė Sheikh Hasina (Šeich Hasina) atmetė naujo atsakomybės už šventvagystę įstatymo priėmimą pareikšdama, kad nepaklus radikalų, kurių pyktį sukėlė esą pranašą Mohammedą (Mohamedą) įžeidinėjantys tinklaraštininkai, reikalavimams.

Griežtosios linijos judėjimo „Hefajat-e-Islam“ aktyvistai, skanduodami „Allahu Akbar!“ (Dievas visų didžiausias!) ir „Vienas punktas, vienas reikalavimas: ateistai turi būti pakarti“, žygiavo mažiausiai šešiais keliais ir blokavo susisiekimą tarp Dakos ir kitų miestų. Policija nurodė, kad vienu metu protestuotojų buvo maždaug 200 tūkst., tačiau apyaušriu jų gretos praretėjo.

Socialiniuose tinkluose pasirodė daug nuotraukų, kuriose matyti po susirėmimų gatvėse gulintys kruvini islamistai. Baimindamasi dėl naujos smurto bangos Dakos policija pirmadienį uždraudė rengti bet kokius protestus ir nešioti ginklus iki vidurnakčio.

Smurtas Bangladeše, oficialiai pasaulietinėje valstybėje, kurios 90 procentų gyventojų yra musulmonai, nerimsta nuo šių metų pradžios, kai šalies teismas pradėjo skelbti nuosprendžius karo nusikaltimų bylose, susijusiose su 1971 metų Bangladešo išsivadavimo nuo Pakistano karu.

Už masines žudynes, kurios buvo vykdytos tuometiniam Rytų Pakistanui atsiskyrus nuo Islamabado režimo, buvo nuteisti trys svarbūs islamistai.

Iš viso per islamo radikalų ir policijos susirėmimus nuo sausio mėnesio jau žuvo daugiau nei 140 žmonių.


Šiame straipsnyje: Bangladešasislamasdaka

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių