Ban Ki-moono kadencijos pabaiga: blankus ir neryžtingas įvykių stebėtojas

Ban Ki-moonas Jungtinėse Tautose dirbo daug ir nuoširdžiai, tačiau jam trūko charizmos ir lyderystės sugebėjimų, tad per 10 metų trukusią kadenciją iškilo daug naujų kompleksiškų krizių. Taip LRT RADIJUI sako tarptautinės politikos analitikos fondo Berlyne tyrėja Anja Papenfuss. Žurnalo „Tarptautinė politika ir visuomenė“ redaktorės teigimu, naujasis JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas itin daug dėmesio skirs migracijos ir pabėgėlių klausimams ir atlaikys didelį Donaldo Trumpo spaudimą.

Su paskutinėmis 2016 m. minutėmis baigėsi ir Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus Ban Ki-moono kadencija. Atsisveikindamas jis sakė apgailestaujantis, kad jam nepavyko sustabdyti karo Sirijoje ir kad nepadarė užtektinai, siekdamas pasaulyje užtikrinti taiką. Politologai 10 metų trukusį jo valdymą apibūdina kaip labai diplomatišką, bet blankų ir neryžtingą. Tikimasi, kad naujasis Jungtinių Tautų vadovas A. Guterresas atkurs organizacijos įtaką tarptautinėje arenoje. Jam teks vadovauti vienu dramatiškiausiu laikotarpiu nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos.

A. Guterresas Generalinėje Asamblėjoje kalbėjo, kad šiuo metu Jungtinėms Tautoms ir visam pasauliui trūksta teisingos lyderystės  ir stiprių vertybių. Jis teigė kovosiantis prieš plintantį populizmą, ksenofobiją, rasizmą, ir ekstremistus. Tarptautinės politikos analitikos fondo Berlyne tyrėja ir buvusi žurnalo „Jungtinės Tautos“ vyriausioji redaktorė A. Papenfuss Ban Ki-mooną apibūdina, kad vidutinį vadovą ir tiki, kad A. Guterresui pavyks atlaikyti spaudimą.

– 10 metų – ilgas laikotarpis, per kurį visame pasaulyje buvo įvairių krizių, svarbių įvykių ir dilemų. Kaip būtų galima susumuoti visą 10-ies metų Ban Ki-moono kadenciją?

– Ban Ki-moono kadencija nevienareikšmiška. Bet kuris analitikas jums pasakytų, kad jis nebuvo tik prastas ar tik geras vadovas. Pati asmeniškai galiu pasakyti, kad esu nusivylusi jo kadencija. Šiuo metu pasaulis išgyvena prastus laikus. Per 10 metų trukusią kadenciją iškilo daug naujų kompleksiškų krizių. Ar bent viena jų buvo išspręsta? Vargiai. Visas krizes nustelbė karas Sirijoje, tačiau nevertėtų pamiršti Krymo aneksijos, karo Jemene, konfliktų Malyje ir Centrinėje Afrikos Respublikoje, Pietų Sudane. Vardiju tik akivaizdžiausius.

Ban Ki-moonas dirbo daug ir nuoširdžiai, tačiau jam trūko charizmos ir lyderystės sugebėjimų. Jo anglų kalba nėra sklandi, todėl jo viešos kalbos skambėdavo nykiai ir neįkvepiančiai. Labai dažnai jis buvo tiesiog įvykių stebėtojas ir nuolatos kartodavo, koks yra dėl jų susirūpinęs, tačiau, kai tikrai reikėjo įsikišimo ir tvirtos pozicijos, jo tarsi iš viso nebūdavo. Be abejo, pirmiausia tai yra Jungtinių Tautų šalių narių pareiga dirbti kartu stabdant konfliktus. Tačiau, mano nuomone, jis, kaip generalinis sekretorius, turėjo nuolatos daryti spaudimą šalims, kad šios veiktų ir vienytųsi dėl svarbiausių Jungtinių Tautų tikslų palaikant tarptautinį saugumą ir taiką. Manau, kad daugeliu atvejus jis tikrai galėjo pasielgti geriau.

Taip pat reikėtų paminėti ir kitus dalykus, kurių jis nepasiekė – tai branduolinių ginklų draudimas, efektyvesnis atsakas į migrantų krizę, Jungtinių Tautų organizacijos ir taikos palaikymo misijų reformos, vidaus informatorių apsaugojimas, kompensacijos nukentėjusiems dėl choleros Haityje.

– Kiek teko skaityti kitų politologų komentarus apie Ban Ki-moono veiklą, daugelis pabrėžia būtent Jungtinių Tautų reakciją į choleros krizę Haityje ir kad Ban Ki-moonas Haičio žmonių dėl to atsiprašė visai neseniai.

– Jo reakcija buvo visiškai netinkama, jis turėjo sureaguoti daug anksčiau ir efektyviau. Dėl techninių detalių jis buvo iš dalies teisus, tačiau atsiprašydamas nepaminėjo, kad choleros virusą į Haitį atvežė Jungtinių Tautų taikos palaikymo misijos karys iš Nepalo. Net jeigu to negalima įrodyti 100 proc. Norėdamas „nublizginti“ savo kadenciją, jis paskyrė didesnę kompensaciją nukentėjusiesiems nuo epidemijos, tačiau tai galėjo padaryti daug asmeniškiau.

– Tarp visų jo klaidų minėjote ir konfliktą Sirijoje. Kaip kitaip, t. y. geriau, Ban Ki-moonas galėjo sureaguoti?

– Sirijos konfliktas tikriausiai yra pati kompleksiškiausia krizė per visus paskutinius 10 metų. Tiesą sakant, negaliu įsivaizduoti, kad situacija galėtų būti dar dramatiškesnė. Jungtinės Tautos turi specialųjį  pasiuntinį Sirijoje Staffaną de Misturą, prieš tai buvo Lakhdaras Brahimis ir Kofį Annaną. Nė vienam iš jų nepavyko pasiekti teigiamų susitarimų. Neseniai kalbinau S. de Misturą, jis sakė, kad situacija Sirijoje labai komplikuota. Šalyje veikia 89 skirtingos sukilėlių grupės, visos jos turi skirtingus tikslus, humanitarinės pagalbos beveik neįmanoma suteikti dėl Basharo al-Assado politikos, Rusija blokuoja visus klausimus dėl Sirijos Saugumo Taryboje. Taigi, Jungtinių Tautų vadovui rasti geriausią reakciją – be galo sudėtinga užduotis. Jis gali nebent tarpininkauti tarp šalių.


Šiame straipsnyje: Ban Ki-moonasJTpolitika

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių