Arabų kalbą išstumia kurdų kalba Pereiti į pagrindinį turinį

Arabų kalbą išstumia kurdų kalba

Arabų kalbą išstumia kurdų kalba
Arabų kalbą išstumia kurdų kalba / Scanpix nuotr.

Kurdų kontroliuojamuose Sirijos regionuose arabų kalbą išstumia kurdų kalba. Deja, šios permainos ne visiems patinka.

Autonominio kurdų regiono valdžia šią vasarą paskelbė, kad vietoj arabų kalbos mokyklose bus mokoma kurdiškai. Tiesa, kitos kalbos nebus draudžiamos. Jomis bus dėstomi kai kurie dalykai, tačiau socialiniai mokslai ir istorija – tik kurdų kalba.

Ruošdamasi tam, regiono administracija parūpino 40 tūkst.  vadovėlių kurdų kalba. Be kita ko, vietos aktyvistai sugebėjo parengti per pusantro tūkstančio mokytojų, kurie ves pamokas kurdų kalba.

Dvi didžiausios Sirijos kurdų politinės jėgos yra sudariusios sąjungą ir įkūrusios vadinamąjį Kurdų aukščiausiąjį komitetą, kuris kontroliuoja kurdų dominuojamus regionus Sirijos šiaurėje. Nuo 2013 m. Vakarų Kurdistanas (Sirijos Kurdistanas) yra paskelbęs apie savo autonomiją. Taip pat buvo įsteigti ir vadinamieji kariniai Piliečių apsaugos daliniai (YPG), kurių tikslas – apginti žmones, gyvenančius šioje teritorijoje.

Vis dėlto, nors daugelis gyventojų yra patenkinti gyvenimu Sirijos Kurdistane, ypač dėl stabilios saugumo situacijos, dėl kurdų kalbos statuso nuomonės skiriasi.

"Nesu prieš tai, kad būtų vartojama kurdų kalba. Tačiau turime turėti galvoje tai, kad arabų kalba dominuoja. Ir jeigu vėliau vaikai norės studijuoti universitetuose, vienaip ar kitaip, reikės mokėti arabiškai", – įspėjo 27 metų Roxan, Sirijos Kurdistane esančios vienos pradinės mokyklos mokytoja.

"Būtų kur kas geriau, jeigu kurdų kalba būtų laikoma antrąja kalba. Daugelis šeimų galvoja taip pat. Nenorima, kad vaikai nuo mažens mokytųsi tik kurdų kalbos, nes jie negalės įstoti į universitetus. O ar čia rasis universitetai, kuriuose bus mokoma kurdiškai, niekas negali pasakyti", – pridūrė mokytoja.

Kitas pavojus – įtampa, kuri gali išaugti. Mat Sirijos vyriausybė paskelbė, kad visos kurdų kalbą pagrindine laikančios mokyklos laikytinos veikiančiomis už įstatymo ribų. Tad jos bus uždarytos. Be kita ko, bus atleisti visi mokytojai, kurie moko vaikus kurdų kalba.

Salahas, mokytojas iš Sirijos Kurdistano, nors pripažino galįs susikalbėti kurdiškai, šia kalba nei rašo, nei skaito. Tad ir negalėtų mokyti vaikų.

Be to, prieštaraujantys vienas kitam Damasko vyriausybės ir Sirijos Kurdistano regiono administracijos pareiškimai kelia chaosą. "Tiek arabiška abėcėlė, tiek kurdiška – abi jos vartojamos pas mus. Ir nieko čia bloga. Tačiau dabar nežinai, ką turi rinktis. Vienas įsakas skelbia viena, o kitas – ką kita" , – piktinosi vyras, visą gyvenimą pradirbęs mokytoju.

Shelan, kaip ir daugelis kitų, nutarė, kad jos vaikai mokysis arabiškai. Taigi ji neleis savo atžalų į autonominio regiono kontroliuojamą mokyklą.

"Mokėsiu už privačią mokyklą. Pirmuosius dvejus metus mano vaikai mokėsi arabų ir anglų kalbų. Ir staiga jie turi mokytis kurdiškai. Nesąmonė", – sakė moteris. Tiesa, ji pridūrė, kad jeigu mokymas privačiose mokyklose bus uždraustas, o taip gali nutikti, ji pati mokys savo vaikus anglų ir arabų kalbų namie.

Bet Shiar, 31 metų kurdė, kuri ką tik baigė kurdų kalbos kursus, kad galėtų mokyti vaikus, tvirtino, jog kalba – būtina sąlyga norint išsaugoti tapatybę.

"Tai mūsų teisė. Mes neturėjome galimybės mokytis kurdų kalbos nuo tada, kai buvo įkurta Sirijos valstybė. Ir už tai kovojome daugelį metų. Dabar įgijome tą teisę. Ir ja naudosimės", – tvirtino moteris.

Vienas vietos politinis aktyvistas taip pat sakė, kad "galimybė mokykloje mokytis kurdų kalbos – kiekvieno kurdo svajonė". Vis dėlto, pasak jo, kiekvienas toks sprendimas turi būti labai pasvertas. "Žinoma, mes dar turime nuveikti daug darbų, kad mokymas būtų produktyvus, kad tai nesukeltų spaudimo žmonėms, neverstų jų išvykti iš regiono. Reikėtų vengti ir ideologinių klišių. Deja, kol kas ne viskas vyksta taip, kaip sakau", – pripažino jis.

Tą patį sakė ir 33 metų veterinaras Muniras, auginantis du vaikus.

"Priespauda, kurią taip ilgai kentė kurdai, dabar neturėtų tapti priespauda, kurią kurdai taiko kitiems. Taip, niekas mums nedraudžia mokytis arabiškai, tačiau gali būti, kad kitas žingsnis bus arabiškų ir kurdiškų mokyklų atskyrimas. O tai tik padidins atskirtį tarp kurdų ir arabų", – sakė jis.

Kaip ir kiti, Muniras labiausiai išgyvena, kad pokyčiai gali atnešti žalos vyresniųjų klasių moksleiviams ir studentams. "Tai kokia kalba šie jaunuoliai toliau mokysis – kurdiškai ar arabiškai? Valdžia privalo atsakyti į šiuos ir kitus aktualius klausimus, tik tuomet žmonės ją rems", – pastebėjo vyras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų