Alternatyva - „akiniuočių“ malonumui Pereiti į pagrindinį turinį

Alternatyva - „akiniuočių“ malonumui

2006-05-27 09:00

Alternatyva - „akiniuočių“ malonumui

Akiniai – puikus žmonijos išradimas, bet, tiesą sakant, kartais jie pradeda erzinti.

Juk vis dėlto tai papildomas daiktas ant mūsų ausų ir nosies, kurį kartkartėmis tenka pasitaisyti.

O apie problemas, kurių neišvengia sportininkai arba norintieji pasibučiuoti, net nekalbu...

Trumpa istorija

Pirmą kartą geniali kontaktinių lęšių idėja šovė Leonardui da Vinčiui maždaug 1508 metais.

Vinčis aprašė lęšį, kuris, įdėtas į akį, turėjo pakeisti optinius akies sugebėjimus.

Praėjus trims šimtams metų, 1827-aisiais, anglų astronomas Džonas Geršelis aprašė stiklinį kontaktinį lęšį, pagamintą taip, kad jo forma atitiktų akies formą.

Po šešiasdešimties metų F.Miuleris stiklinį lęšį įdėjo į paciento, kuriam buvo pašalintas vokas, akį. Lęšis saugojo akį nuo traumų ir išsausėjimo: rašoma, kad žmogus su tuo lęšiu gyveno daugiau nei 20 metų.

Ir tik praėjusio amžiaus ketvirtąjį dešimtmetį buvo sukonstruoti pirmieji kontaktiniai lęšiai iš plastiko. Iš pradžių jie buvo tik kieti, vėliau pradėta gaminti minkštus, hidrogeninius ir net silikoninius lęšius.

Rega, išvaizda ir pavojai

Kontaktiniai lęšiai ne tik koreguoja regėjimą. Spalvotais lęšiais galima pakeisti akių spalvą.

Pavyzdžiui, jei atsibodo numirėliškai pilkos akys, galite tapti rudaakiu arba iš žaliaakio tapti alaus spalvos akių savininku.

Jei susiruošėte į vakarėlį vampyrų tema, visus galite apstulbinti tamsoje švytinčiomis arba kraujo raudonumo akimis. Tiesa, akių gydytojai šiais lęšiais nesižavi ir pataria juos naudoti tik kelias valandas: ant tokių kontaktinių lęšių paviršiaus yra dažų sluoksnis, pro kurį į akis sunkiau patenka deguonis.

Deguonies stygius sukelia ragenos paburkimą ir gali būti rimtų regėjimo problemų priežastis.

Be to, akių spalvą keičiančius kontaktinius lęšius perka ir gerai matantys žmonės, kurie akių gydytojų patarimus praleidžia pro ausis, o kartais apie tai apskritai nieko nežino.

Prieš kelerius metus JAV maisto ir vaistų kontrolės tarnyba apie gresiantį pavojų perspėjo visus spalvotų kontaktinių lęšių mėgėjus. Tokių JAV pastaruoju metu vis daugėja.

Daugelis žmonių mąstė paprastai: jeigu kontaktiniai lęšiai skirti ne regai koreguoti, o akių spalvai pakeisti, vadinasi, juos galima įsigyti ir nešioti be oftalmologo konsultacijos – panašiai kaip saulės akinius.

Amerikiečiai buvo perspėti, kad kai kurie kontaktiniai lęšiai, pardavinėjami paplūdimiuose, turguose ir internetu, sukelia ragenos uždegimus. Blogiausiu atveju dėl infekcijos galima net apakti.

Amerikos pareigūnai patikrino įvairių firmų produkciją ir rado nemažai dekoratyvinių kontaktinių lęšių, parduodamų be atitinkamų instrukcijų. Garsūs internetiniai portalai „Yahoo“ ir „eBay“ buvo įspėti, kad prekyba kontaktiniais lęšiais internetu yra neleistina.

Infekcija ir vanduo

Net jei puikiai išmanote kontaktinių lęšių naudojimo ir priežiūros subtilumus, nereiškia, kad esate 100 proc. apsaugoti nuo klastingos infekcijos.

Pavyzdžiui, problemų gali būti dėl... kieto vandens. Prieš penkerius metus pietinėje Anglijos dalyje buvo atliktas tyrimas ir nustatyta, kad šiame regione galimybė susirgti gana reta akių liga – akantamebiniu keratitu – yra devynis kartus didesnė nei kitose teritorijose.

Mokslininkų nuomone, ligos priežastis yra vandens kietumas, mat būtent tame regione buvo ypač kietas vanduo. Tokio vandens paliekamos kalkių nuosėdos padeda daugintis ameboms.

Manoma, kad infekcija pakliūva per vandenį, pavyzdžiui, jei su kontaktiniais lęšiais prausiatės duše. Dar greičiau užsikrečia žmonės, naudojantys ilgai nešiojamus lęšius.

Paklausk oftalmologo

Yra keletas dalykų, kuriuos turi žinoti kiekvienas kontaktinius lęšius įsigijęs žmogus. Kaip rodo liūdna patirtis, daugelis šių elementarių tiesų nežino...

Laikydami rankoje naujutėlaičių lęšių pakuotę ir išklausę, kaip juos taisyklingai įsidėti ir prižiūrėti, nepamirškite pasiteirauti, ką daryti iškilus įvairioms problemoms, pavyzdžiui, jei nepavyksta lęšių išsiimti (kartais neįgudusiems žmonėms taip nutinka).

Būtinai naudokite tik tą lęšių tirpalą, kuris tam lęšių tipui rekomenduojamas.

Be to, kai kuriuose tirpaluose yra komponentų, galinčių sukelti alerginę reakciją.

Tą patį galima pasakyti ir apie lęšius: gali būti, kad jums netinka būtent to tipo ar to gamintojo lęšiai, tačiau kiti tiks puikiai.

Lęšius nešiojant visą parą, į akis patenka mažiau deguonies, todėl kelis kartus padidėja tikimybė susirgti kokia nors infekcine akių liga.

Kai kurie oftalmologai nepataria rinktis visą parą nešiojamų lęšių, nors šiandien jie vis labiau populiarėja.

Nepatariama lęšius nešioti ilgiau, nei nurodyta, pavyzdžiui, dar kartą įsidėti vienkartinius lęšius arba „tempti“ iki mėnesio tuos, kurie skirti 2 savaitėms.

Tokia „ekonomika“ gali turėti skausmingų pasekmių.

Lęšių negalima plauti muiluotame vandenyje ar pačių pasidarytuose tirpaluose.

Beje, vienas liūdnai pagarsėjusių infekcijos pakliuvimo į akį atvejų – lęšio savininkas, neturėdamas po ranka tirpalo, jį nuvalo savo seilėmis.

Tokiu atveju vandentiekio vanduo bus geresnė, nors ne pati geriausia išeitis. Geriausia tirpalą visada turėti kartu.

Oftalmologui būtinai pasakykite, jei būnate dulkėtose patalpose ar ten, kur yra įvairių cheminių medžiagų.

Tokiomis sąlygomis kontaktinius lęšius galima nešioti tik su specialiais akiniais, o kartais išvis negalima.

Ateitis ar fantastika?

Teigiama, kad jau ne už kalnų ta diena, kai rinkoje pasirodys kontaktiniai lęšiai, kurie patys sunaikins bakterijas, koreguos ragenos formą ir net elektros srove sugrąžins regėjimą.

Tačiau kol kas tai tik pažadai. O šiandien JAV jau atliekamos operacijos, kurių metu žmogui implantuojami kontaktiniai lęšiai, net 92 proc. pagerinantys regėjimą.

Naujieji implantuojami kontaktiniai lęšiai įsodinami ant natūralaus lęšiuko. Juos galima bet kada išimti.

Tačiau patariame dar kiek palaukti ir neskubėti šios naujovės išmėginti savo kailiu: JAV maisto ir vaistų kontrolės tarnyba pabrėžė, jog kompanija, pradėjusi prekiauti naujuoju gaminiu, turės 5 metus tirti galimą šalutinį poveikį, pavyzdžiui, kataraktos riziką.

Vokiečių mokslininkai sukūrė kontaktinius lęšius „Super Vision“, kurie keturis kartus pagerina net sveiko žmogaus regėjimą.

Tiesa, šiuo unikaliu išradimu naudotis galės ne kiekvienas: manoma, kad „Erelio akys“ bus pritaikytos naudoti armijoje, policijoje, spec. tarnybose.

Su šiais kontaktiniais lęšiais galima įžiūrėti odos poras, ploniausio audinio siūlus, o specialistai galėtų, pavyzdžiui, ieškoti mikroįtrūkimų lėktuvo korpuse.

Kai buvo pamėginta sukurti dar galingesnius kontaktinius lęšius, paaiškėjo, kad mūsų smegenys tokio informacijos srauto nepajėgia apdoroti – dalyvavusieji eksperimente pro ypač galingus kontaktinius lęšius nieko nemato.

Panašiai kaip kompiuteriui, nesugebančiam atlikti sudėtingų operacijų, žmogui, mokslininkų nuomone, pirmiausia į smegenis reikėtų įsodinti specialų implantą ir tik tuomet į pasaulį mėginti pažvelgti skvarbiu išradėjų sukurtu žvilgsniu.

Spalvoti kontaktiniai lęšiai itin populiarūs arabų šalyse, kur akys yra vienintelė matoma moters kūno dalis.

Kontaktiniai lęšiai prie akies obuolio laikosi dėl ašarų plėvelės molekulinės traukos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų