Graikijos Zakinto sala, ilgai garsėjusi venecijiečių griuvėsiais ir žalsvai melsvais vandenimis, pastaruoju metu išpopuliarėjo kaip aklųjų sala.
Mato tik pinigų spalvą
Graikijos sveikatos ministerija, gavusi stulbinamą statistiką iš Zakinto pareigūnų, suskubo pradėti tyrimą. 1,8 proc. iš 39 tūkst. salos gyventojų pernai gavo pašalpas dėl aklumo. Šis skaičius devynis kartus viršija daugelio Europos šalių vidurkį, kurį 2004 m. apskaičiavo Pasaulio sveikatos organizacija.
Įdomu, kad tarp tų, kurie kreipėsi aklųjų pašalpos, pasitaikė ir taksi vairuotojų, ir paukščių medžiotojų.
Zakintas simbolizuoja plačiai išsikerojusią korupciją, kuri labai prisidėjo prie Graikijos finansinės katastrofos.
"Atrodo, kad Zakinto aklieji matė tik pinigų spalvą", – ironizavo Graikijos laikraštis "Ethnos".
Gauna ir mirusiųjų pašalpas
Į gilią finansinę duobę patekusi Graikija, spaudžiama tarptautinių kreditorių, ėmėsi aktyviai kovoti su korupcija ir sukčiavimu, bet susidūrė su dideliu gyventojų pasipriešinimu. Zakinto meras Stelijas Bozikisas neseniai per viešą renginį buvo apipiltas jogurtu.
Bet ši sala Graikijoje nėra jokia išimtis. Sveikatos ministerija teigia, kad apgaule gaunamos pašalpos yra visos šalies problema, kuri biudžetui kasmet kainuoja šimtus milijonų eurų.
Ministerija neseniai įpareigojo visus pašalpų gavėjus užsiregistruoti nacionalinėje duomenų bazėje, atvykus asmeniškai arba atsiuntus įgaliotą atstovą. Prašytojų žaibiškai sumažėjo keliomis dešimtimis tūkstančių. Iš 700 Zakinto salos aklųjų užsiregistravo tik 190.
Pareigūnai teigia, kad sukčiai dažniausiai įsigudrina gauti kelias pašalpas už tą pačią negalią arba savintis jau mirusių žmonių pašalpas. Taip pat dažni atvejai, kai gydytojai už kyšį surašo netikrą diagnozę arba vietos politikai leidžia ydingą praktiką, norėdami užsitikrinti gyventojų paramą.
Kaltų nėra
Pernai vasarą postą užėmęs sveikatos ministro pavaduotojas Markas Bolaris tikina, kad ši problema buvo žinoma ir anksčiau, bet ankstesnei valdžiai nerūpėjo.
Dėl sukčiavimo Zakinto saloje dabar kaltinamas buvęs salos prefektas Dionysijas Gasparas, be kurio parašo pašalpos negalėjo būti skiriamos. Šis verčia kaltę Zakinto ligoninės oftalmologui Nikolaosui Vartzeliui.
"Aš nesu tas, kuris nustato, žmogus aklas ar ne. Tai oftalmologo darbas", – atsikirto D.Gasparas.
N.Vartzelis išėjo iš darbo kovo pabaigoje. Gydytojas žiniasklaidai aiškino, kad jam jau atėjo pensinis amžius, ir kratėsi kaltinimų dėl klastotų diagnozių ir parašų suklastotuose pašalpų dokumentuose.
Naujausi komentarai