Taikdarys, vertas kulkos

Jau ne vieną dešimtmetį progresyvieji jaunuoliai ir kairieji intelektualai, siekdami paaiškinti daugialypiame politikos pasaulyje vykstančius sudėtingus procesus, bando surūšiuoti žmoniją, remdamiesi ideologine kairės ir dešinės skale.

Kairiosios politinės jėgos dažniausiai siejamos su empatija, bendravimu, bendradarbiavimu, diskusijas skatinančiais tarpininkais, atgyvenusių ritualų atmetimu, išmokomis vadinamiesiems paprastiems žmonėms, solidarumu, amžinąjį orgazmą žadančiomis utopijomis (socializmu, komunizmu ir pan.), "tuo savitarpio bendrumo jausmu" ir "tos kartos balsais".

Dešiniesiems neretai priskiriamas kietakaktiškumas, nuožmumas, empatijos stoka, ryšiai su stambiuoju privačiu kapitalu, susvetimėjimas, vartotojiškumo skatinimas, šimtmečius menančių tradicijų šlovinimas bei tariamas masių kiršinimas.

Šiuolaikinio Izraelio politikoje kairiosios jėgos dominavo nuo pat 1948 m. pavasario iki 1977 m. rinkimų. Empatijos ir išmokų valdantieji nestokojo, tačiau santykiai su kaimynais musulmonais tik blogėjo, stalinistinę saulę vežiojantiems užjūrio poetams paminklų taip pat niekas nestatė, tad svajonės apie socialistinę žydų valstybę apsiribojo XX a. pradžioje įsteigtais kibucais.

Po 1973 m. spalį įvykusio dar vieno Sirijos, Egipto ir Izraelio karo, visuomenės pasitikėjimas kairiaisiais pradėjo vėsti. Nors 1973 m. rudenį vykusį konfliktą žydai taip pat laimėjo, Izraelio visuomenėje įsivyravo gana pesimistinės nuotaikos, o valdžios atstovai buvo kaltinami pasirengimo ir atidumo stoka.

Panašūs procesai vyko ir kaimyniniame Egipte. Iki 1973 m. rudens naujasis Egipto valdovas Muhammadas Anwaras el-Sadatas (1918–1981) daugelio laikytas nykiu, charizmos stokojančiu biurokratu, tačiau po spalio karo ne vienas musulmonas pradėjo jame įžvelgti žmogų, atskleidusį žydų valstybės trapumą.

Karas buvo pralaimėtas, tačiau net ir nesunaikinę Izraelio, egiptiečiai ir kiti arabų pasaulio atstovai jautėsi atgavę orumą, tad dabar Anwaras el-Sadatas galėjo žengti kitą, žymiai ekscentriškesnį žingsnį ir atsiskleisti dar viename, daug kam netikėtame, diskusiją skatinančio tarpininko-taikdario amplua.

1977 m. lapkritį, kai visą Vakarų pasaulį krėtė disko stiliaus, muzikos ir šokių karštinė, Anwaras žengė netikėtą žingsnį ir atvyko oficialaus vizito į Izraelį. Lapkričio 20 d. semitų valstybės parlamente jis pasakė įkvepiančią kalbą, kuri nebūtų padariusi gėdos nei Michailui Saakašviliui (1967), nei Filipui Bedrosovičiui (1967), nei Gretai Thunberg (2003).

Atlikdamas savo oratorinį pasirodymą, Anwaras stengėsi atrodyti "paprastas ir savas". Jis akcentavo bendras musulmonų, žydų bei krikščionių šaknis ir netgi porą kartų pajuokavo, tačiau nepagailėjo populizmo ir nepamiršo paspausti izraelitų dėl teritorijų, kurių kontrolę 1967 m. vasarą perėmė Izraelis.

"Po ilgų apmąstymų priėjau išvadą, kad atsakomybė prieš Dievą ir liaudį įpareigoja mane keliauti kad ir į tolimiausią pasaulio kampelį, netgi į Jeruzalę, kreiptis į Kneseto narius, Izraelio liaudies atstovus, ir supažindinti juos su faktais, kurie man neduoda ramybės. Bet kuri kare prarasta gyvybė yra žmogaus gyvybė, ir nesvarbu, izraeliečio ar arabo. Našle tapusi žmona yra žmogus, turėjęs teisę į laimingą šeiminį gyvenimą, ir nesvarbu, ar ji arabė, ar izraelietė. Nekalti vaikai netekę tėvų globos ir užuojautos, yra mūsų vaikai, ir nesvarbu, kur jie gyvena – arabų ar izraeliečių žemėje", – kalbėjo egiptietis.

1978 ir 1979 m. Egipto ir Izraelio atstovai, tarpininkaujant Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Jameso Earlo Carterio Jaunesniojo (1924) administracijai, sudarė net dvi sutartis. Egiptiečiai pažadėjo pripažinti Izraelio teisę į egzistavimą ir užmegzti diplomatinius santykius, Izraelis įsipareigojo išvesti savo pajėgas iš Sinajaus pusiasalio ir užtikrinti palestiniečiais vadinamų žmonių teises.

1978 m. rudenį už pirmosios sutarties sudarymą Anwaras el-Sadatas ir Izraelio ministras pirmininkas Menachemas Beginas (1913–1992) buvo apdovanoti Nobelio taikos premija.

M.Beginas taip pat buvo labai spalvinga ir kontroversiška asmenybė. Antrojo pasaulinio karo (1939–1945) metais jis, būdamas žydas, sugebėjo pakliūti į sovietų nelaisvę. Vėliau M.Beginas prisijungė prie Wladyslawo Alberto Anderso (1892–1970) žmonių, lenkų, kurie buvo paleisti iš Gulago sistemos įstaigų, nacionalsocialistinei Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą.

Keliaudamas su W.A.Anderso kariauna, jis atvyko į Pažadėtąją žemę, kurioje paskelbė asmeninį karą Palestinos mandatą valdančiai Didžiajai Britanijai. Sakoma, kad jis netgi bandė organizuoti britams priklausiusių pastatų sprogdinimus, tad Jungtinės Karalystės atstovai M.Beginą pradėjo laikyti pavojingu teroristu.

1977 m. pavasarį M.Begino partija "Likud" (Konsolidacija) netikėtai laimėjo Kneseto rinkimus. Nors diplomatinis XX a. 8-ojo dešimtmečio antrosios pusės Egipto ir Izraelio flirtas atitiko visas to meto Vakarų politinės mados tendencijas, nemaža musulmonų dalis Anwaro el-Sadato iniciatyvą sutiko priešiškai.

1979 m. pavasarį Arabų Lyga suspendavo Egipto narystę, o kadaise išaugęs Anwaro populiarumas pradėjo kristi. 1981 m. spalio 6 d., kasmetinio parado, skirto paminėti 1973 m. rudens puolimą metu, Khalido Ahmedo Showky El Islamboulio (1955–1982) žmonės išsitraukė savo ginklus ir pradėjo šaudyti į Anwarą.

Jie ne tik mirtinai sužalojo politiką, bet ir pražudė bei sužeidė visą būrį žmonių. Teigiama, kad kulkų neišvengė ne tik būsimasis Egipto diktatorius Muhammadas Hosnis El Sayedas Mubarakas (1928–2020), bet ir pats Airijos gynybos ministras Jamesas Tully (1915–1992).

Vieni pasikėsinimą sieja su maištaujančiais karininkais, kiti – su slaptąja Musulmonų brolija, kuri daugelį metų sėkmingai veikė pogrindyje, tačiau po 2010–2012 m. Arabų pavasario, įgijusi oficialią valdžią Egipte, pademonstravo absoliučią politinę impotenciją.NAUJAUSI KOMENTARAI

Vai vai vai

Vai vai vai portretas
Neparašei svarbiausio, nuo Camp David sutarties laikų Egiptas gaudavo iš JAV paramą grūdais, taip jų prisidaugino iki 80milijonų, dabar plūsta į Europą. O Izraelis gaudavo kasmet 3milijardų dolerių pagalbą ginklų detalėm, kurias vietoje susirinkdavo į tankus ir malūnsparnius,- taigi pagalbos vertę galima dvigubinti. Tokia yra JAV politika, ją apibrėžė lenkas Z.Bžežinskis,- sukūrti nestabilumo zonas šalia konkurentų,-Europos, Rusijos, Kinijos, Irano.

labai savotiškas taikdarys

labai savotiškas taikdarys portretas
tai dar vienas pvz. kai nobelio taikos premijos teikiamos labai abejotiniems veikėjams. Dar buvo susikruvinęs Gorbačiovas, nenustebsiu, kad kada nors nominuos ir Putiną, jei sėkmingai "suvaldys" migrantų krizę baltariusiu ES paienyje.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Rusų branduoliniai ginklai Baltarusijoje
  Rusų branduoliniai ginklai Baltarusijoje

  Gimtadienio sveikinimas visai nepriminė puokštės ar torto. Baltarusiams minint savo trumpo valstybingumo periodo po Pirmojo pasaulinio karo 105-ąsias metines, Vladimiras Putinas paskelbė planus dislokuoti jų šalyje taktinių branduolinių gi...

 • Šildymo sezono ypatumai
  Šildymo sezono ypatumai

  Laukėme sunkios žiemos su stresą ir sumaištį keliančiais išbandymais energetikoje. Sumaišties beveik nebuvo, nes iš dalies pasisekė – nežiemiška šiluma mus aprūpino visuotiniu atšilimu sergantis kl...

 • Kai kurie vaikai nebuvę miške
  Kai kurie vaikai nebuvę miške

  Gamtos mokyklos labai populiarios Norvegijoje, Švedijoje ir Suomijoje. Net mažiausi Norvegijos vaikai itin daug laiko praleidžia gamtoje, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Kauno marių regioninio parko atstovas sako, kad Lietuvoje vaikai praleidžia pe...

 • Dievas rūstauja
  Dievas rūstauja

  Bakinskajos miestelio kapinėse Krasnodaro krašte apverkti, o gal ir be ašarų, ir net be gedulingo dūdų maršo, tylomis užkasti dar bemaž du šimtai „Vagnerio orkestrantų“, kaip jie patys save vadindavo. Nekeista, ne...

 • Hodgesas informuotas gerai
  Hodgesas informuotas gerai

  Šiandien Lietuvos narystės NATO metinės ir nesena skausminga JAV pajėgų Europoje vado generolo Beno Hodgeso kalba negalėjo būti labiau laiku. ...

  11
 • Apokalipsės nebus
  Apokalipsės nebus

  Tuos, kurie turi įprotį dieną baigti peržiūrėdami pamėgtų jutubo kanalų įrašus, vakar naktį tikriausiai kankino košmarai. Žinomas Rusijos slaptųjų tarnybų ekspertas istorikas Jurijus Felštinskis svečiuose pas kitą alternat...

 • Neįgalieji neįsidarbina dėl motyvacijos stokos ir darbdavių požiūrio
  Neįgalieji neįsidarbina dėl motyvacijos stokos ir darbdavių požiūrio

  Kas skatina arba trukdo neįgaliems asmenims įsidarbinti ir tęsti darbinę karjerą? ES negalią turi apie 87 mln. gyventojų. Europos Komisijos nuomone, dauguma jų neturi tokių pat gyvenimo galimybių kaip žmonės be negalios, t. y. mokyklos ar darbo vie...

  2
 • Asmenybė ir viešoji paslauga
  Asmenybė ir viešoji paslauga

  Daugiausia dėmesio sulaukusi tema po savivaldos rinkimų ir „bebrus coloratus usensis“ skandalo tapo LRT generalinio direktoriaus rinkimai. Akivaizdu, kad ne tiek kandidatai ir jų programos patraukė dėmesį, o pirmą kartą LRT istorijoje neįv...

 • Kaip nepasiduoti panikai užgaudus oro pavojaus sirenoms
  Kaip nepasiduoti panikai užgaudus oro pavojaus sirenoms

  Kiekvienas žino, kad, išgirdus sirenas ir gavus perspėjimo pranešimą į telefoną, pirmiausia reikia įsijungti LRT radiją ar LRT televiziją. Nors visada tikimės, kad vyksta tik patikrinimas, ekstremalieji įvykiai tuo ir ypatingi, kad užk...

 • Kainos kyla, kanopinių fiesta tęsiasi
  Kainos kyla, kanopinių fiesta tęsiasi

  Lupikavimo fiesta nesibaigia. Nuo sausio 9-osios kilo automobilių taršos mokestis. Tie, kurie 2020 metais registruodami automobilį biudžeto kanopiniams mokėjo, pvz., 270 eurų, dabar tą pačią mašiną perregistruodami turės pakloti jau 364...

  14
Daugiau straipsnių