Rugsėjo pradžia Pereiti į pagrindinį turinį

Rugsėjo pradžia

2022-09-03 02:00

Mokslo metai prasidėjo su 333 tūkst. moksleivių klasėse. 23 tūkst. iš jų – nuo karo pabėgusių ukrainiečių vaikai. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija neslepia: iš esmės šių vaikų dėka moksleivių skaičius Lietuvoje paaugo. Gali būti, kad kai kur jie išgelbėjo pradines klases nuo sujungimo ar net mokyklas nuo uždarymo. Žinoma, geriau jau tos klasės būtų sujungtos ar vaikai važiuotų į kitą mokyklą, bet Ukrainoje nebūtų Putino Rusijos sukelto karo. O ukrainiečių vaikai galėtų saugiai mokytis savo šalies nesubombarduotose mokyklose, nekrūpčiodami nuo sirenų gausmo ar sprogimų, nerizikuodami sveikata ir gyvybe.

Vaida Milkova
Vaida Milkova / Tomo Raginos nuotr.

Deja, net ir prasidėjus rugsėjui ne visi Lietuvoje esantys Ukrainos karo pabėgėlių vaikai žino, kur mokysis. Klaipėdoje klausimas, ar bus mokykla ukrainiečių vaikams, lieka neatsakytas.

Kad ir kaip ši kalba asocijuotųsi su okupantais, tačiau kol kas rusų kalbos žinios gelbsti susikalbant su tais ukrainiečių vaikais, kurie nemoka angliškai.

Staiga imta diskutuoti, ar mokyklose reikia vaikus mokyti rusų kalbos. Įdomią mintį LRT radijo eteryje išsakė apžvalgininkas Rimvydas Valatka: rusų kalbos galėtų būti toliau mokoma elitinėse gimnazijose, kurių absolventai, pasak jo, yra tokio skvarbaus proto, kad niekada nepasiduos Rusijos propagandai. Kad ir kaip ši kalba asocijuotųsi su okupantais, tačiau kol kas rusų kalbos žinios gelbsti susikalbant su tais ukrainiečių vaikais, kurie nemoka angliškai. Rugsėjo 1-ąją pati tapau situacijos liudininke: mokytoja ieškojo rusiškai bent šiek tiek kalbančio ketvirtoko, kuris į šventę atvestų ukrainietę pirmokę.

Vis dėlto mokyklose gana ramu, skirtingai nei universitetuose. Štai grupelė studentų protestavo, reikalaudami bendrabučių. „Prieinamas būstas – prieinamas mokslas“, – skelbė vienas plakatų. Iš tiesų, ne kiekvienas bendrabučio negavęs studentas gali sau leisti išsinuomoti vieno kambario butą Vilniuje, kai nuomos mokestis prasideda nuo 400 eurų mėnesiui.

Tuo metu Kaune protestavo aukštųjų mokyklų dėstytojai, reikalaudami ne 10 proc., kaip numatyta, o 30 proc. didesnio atlyginimo nuo kitų metų. „Sumokėjau už elektrą, pietums neliko!“ – teigė protestuotojai. Tiesa, kai kuriems pensininkams sumokėjus už elektrą neliko ir pusryčiams.

Naujausi komentarai

Komentarų nėra

Daugiau naujienų