Visuomenės gyvenimas pakrinka, jei šeimai stinga palaikymo ir apsaugos. Taip parašė gudrūs ponai ir ponios Valstybinėje šeimos politikos koncepcijoje. Ir kaipmat apie tai pamiršo, nes sukūrė dokumentą dėl dokumento. O šeima vis tiek privalo kažkaip gyventi.
Irutė B. iš Kauno rajono, turinti 800 litų kišenėje, sprendžia didžiulę moralinę ir finansinę dilemą, nes ieško vaikų darželio savo sūnui. Gal pakišti šią sumą vietinio darželio direktorei? Būtų patogu, darželis netoli, nors ir perpildytas. Ji niekada neduoda kyšių. Greičiausiai neduos ir šį kartą.
Jeigu Irutė B. savo sūnų nuspręstų vesti į miesto darželį, irgi gali prireikti 800 litų. "Mieste rajono vaikas tampa nerūšinis, ir už tai turi susimokėti", - tokia logika vadovaujasi miesto valdžios žmonės. Nežinia, apie ką ir kuria kūno vieta jie galvojo kurdami dokumentą, kuriame įrašė tokias sumas. Galiausiai suskubo teisintis - miestas ir rajonas susitars, padengs šias išlaidas. Kol kas, atrodo, net nebandė tartis, bet ir tą dokumentą paslėpė stalčiuje. Išsigando?
Skambino Irutė B. ir auklėms pagal skelbimus. Prašo apie 800 litų per mėnesį. Vilniuje mėnuo privačiame darželyje kainuoja irgi tiek pat. Kažkokia mistinė 800 konstanta.
O jeigu vaikų daugiau nei trys? Jeigu ne asocialūs, valdžia neabejotinai ras būdų įteikti rožės žiedą ir padėkos raštą. Pagirs, kokie gražūs ir geri, sustos bendrai nuotraukai, ir misija jau atlikta.
Kas toliau? Tikriausiai noras, kad tos šeimos apie save neprimintų.
"Nepakankama socialinės pagalbos ir paramos šeimai sistema. Nėra ekonomikos stabilumo, neužtikrinta paramos šeimai plėtra ir kokybė. Esama socialinės paramos infrastruktūra silpnai išplėtota, trūksta veiksmų koordinavimo, jaučiamas kvalifikuotų specialistų, dirbančių su šeima, stygius. Socialinės pagalbos ir paramos sistema daugiau orientuota ne į prevencinį darbą ar paslaugų šeimai teikimą, bet į padarinius, socialinių išmokų mokėjimą", - teigiama toje koncepcijoje.
O kas daroma? Nemokami pietūs pradinukams valstybei nebepakeliami. Vaiko pinigai visiems vaikams irgi nebūtini. Motinystės ar tėvystės atostogos per ilgos, išmokos - per didelės. Alimentų fondas taip pat kažkam kliūva. Studentų ir daugiavaikės šeimos, vienišos mamos ir tėvai gyvena per gerai, kad pretenduotų į lengvatas už vaikų maitinimą darželyje.
Žinau, tuoj atsiras drąsių pareiškimų - negali išlaikyti, negimdyk. Tada kyla kitas klausimas: kodėl negimdai, jei gali išlaikyti? Tie drąsuoliai keiks nežinia ką, belaukdami pirmosios pensijos, nes paaiškės: nėra tų, kurie galėtų ją uždirbti.
"Vyro ir moters santuokos pagrindu sukurta šeima, net tapusi nepilna, geriau apsaugo savo narių teises ir rengia visaverčiam asmeniniam bei socialiniam gyvenimui negu bet kuri valstybės įsteigta ir remiama institucija", - teigia Šeimos politikos koncepcija. Irutė B. ir bet kuri kita šeima jaučia didžiulę atsakomybę už savo narius. Priešingai nei visos valstybės institucijos kartu sudėjus.
Lietuvos Respublikos Konstitucija sako: "Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę." Reikėtų suprasti: muša, vadinasi, myli.
Naujausi komentarai