Lietuvoje mažai kalbėta apie neseniai Minske įvykusį Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) ir Eurazijos sąjungos susitikimą.Yra įvairių nuomonių dėl posovietinės erdvės integracijos. Vieni sako, kad tokia integracija – sunkiai tikėtina. Kiti teigia, kad Rusijos, Kazachstano ir Baltarusijos sąjunga – turintis potencialo darinys.
Į šias diskusijas (apie ateitį) veltis nevaisinga. Įdomiau panagrinėti, ko kiekviena iš Eurazijos sąjungai priklausančių šalių siekia?
Baltarusija: Akivaizdu, kad Minskas – ekonomine prasme yra silpniausias žaidėjas šioje sąjungoje, tačiau (šiek tiek paradoksalu) politinėje sferoje Baltarusija dažnai griežia pirmuoju smuiku. T. y. Aliaksandras Lukašenka nuolatos pabrėžia Eurazijos sąjungos svarbą posovietinės erdvės integracijai. Aišku, Baltarusijos prezidentas mato naudą. Rinka produkcijai, ištekliai (kai kurių arba visų) muitų panaikinimas, finansinė pagalba (kai reikia)... Nenuostabu, kad būtent Minske dažniausiai patvirtinami (ar bent jau apsvarstomi) svarbiausi posovietinės erdvės integracijos projektai.
Kazachstanas: Astana – svarbiausia Rusijos sąjungininkė Vidurio Azijoje. Kazachstanas – Centrinės Azijos regiono lyderis. Tačiau rimtu konkurentu kazachams regione pamažu tampa Kinija ir, šiuo atveju, jėgos tampa nelygios. Galbūt tuo galima paaiškinti Narsultano Nazarbajevo norą plėsti bendradarbiavimą su kitu galios centru regione – Rusija. Kitaip sakant, pasirinkti mažesnį iš dviejų blogių. Vis dėlto tai tik prielaida... Galbūt Kazachstanas linksta Rusijos link tik dėl ekonominių abiejų šalių ryšių, kurie – labai tvirti.
Rusija: Maskva turi daug argumentų kurti Eurazijos sąjungą. Jų nepakaks vietos įvardyti. Manyčiau, kad Eurazijos sąjunga (Kremliaus požiūriu) veikiau kuriama ne kaip atsvara ekonominiam blokui ES, o kaip atsvara NATO. Jei Rusija prarastų tokias šalis kaip Baltarusija arba Kazachstanas – Kremliaus pozicijos tiek Europoje, tiek Azijoje būtų silpnos. Šiuo atveju, Rusija skaičiuoja, kad ekonominis susisaistymas – gerokai naudingesnis (nepaisant kai kurių nuolaidų) nei galimybė, kad šios šalys ateityje pereis į kitą orbitą – NATO (JAV).
Naujausi komentarai