Ar mokslo sprendimai pritaikomi tvariai verslo ir pramonės plėtrai?

 • Teksto dydis:

Europos žaliojo kurso – siekio tapti pirmuoju žemynu, kuris būtų neutralus klimatui, – įgyvendinimas reikalauja laikytis kryptingos strategijos ir politinių sprendimų, nukreiptų į konkrečius sektorius. Vienas iš jų – pramonė, kurią Europa numato kaip konkurencingą, žalią ir skaitmeninę. Tačiau ar mokslas ir akademinė bendruomenė gali prisidėti prie šio siekio realizavimo?

„Išgirdus šį klausimą kyla natūrali reakcija – tai žinoma, kad gali! Tačiau viskas ne taip paprasta. Visų pirma, turime gerai suprasti keliamus žalinimo, tvaraus pramonės vystymo uždavinius ir suvokti vartojamas sąvokas, kad sėkmingai judėtume siekiamo tikslo link“, – sako Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius Eugenijus Valatka.

Tvarios pramonės vystymo uždavinys skatina apgalvoti žalumo apibrėžtį. Ar tai tik gražūs žodžiai, ar vis dėlto ir harmoningas žmogaus, gamtos ir visuomenės egzistavimas?

„Įvedę žodį „tvarumas“ paieškos sistemoje „Google“ ir peržvelgę gautus atsakymus galite susidaryti įspūdį, kad netvarių organizacijų ar įmonių nebeliko. Žodis „tvarumas“ dabar vartojamas visais linksniais, net ir šauksmininko, todėl kyla pačios sąvokos devalvacijos grėsmė“, – pastebi E. Valatka.

Bendra atsakomybė

Europos Komisijos pasiūlymų rinkinys yra orientuotas į šiltnamio efektą sukeliančių dujų grynojo išmetimo kiekio sumažinimą bent 55 proc., žaliųjų darbo vietų kūrimą statybos sektoriuje, pastatų renovaciją ir kitus ambicingus tikslus. Tačiau ne visos tikslo siekimo priemonės  prieinamos dabar.

„Pasaulyje vykstančiuose procesuose pastebime tam tikrų pramonės plėtros trajektorijų, tačiau jos ne visada atitinka idealizuotas, tvarias plėtros kryptis. Įvairūs socialiniai, ekonominiai faktoriai lemia tai, kad tam tikrose srityse tiesiog neturime technologijų ir efektyvių priemonių, kurias galėtume pavadinti iš tiesų tvariomis“, – pastebi rektorius.

Ekspertas svarsto, kad tokios technologijos dar tik turės būti sukurtos, todėl universiteto atsakas į šią problemą turėtų būti efektyvios inovacijų ekosistemos vystymas.

„Nors „ekosistema“ ir „inovacijos“ – populiarūs žodžiai, galbūt kartais keliantys abejonių ir atrodantys tušti, tačiau esu įsitikinęs jų svarba. Ekosistemą, apie kurią kalbu, lemia keturios fundamentalios jėgos, kurios veikia viena kitą: žmonės, turima infrastruktūra, ekonominis išsivystymo lygis ir įgalinanti aplinka“, – teigia E. Valatka.

Svarbi motyvacija

Kalbėdamas apie faktorių, užtikrinančių tvarumo integraciją į įvairius pramonės procesus, svarbą, rektorius akcentuoja talentų, motyvuotų darbuotojų ugdymą ar perkvalifikavimą.

„Mes labai dažnai kalbame, kad galime viską – pakeisti pramonės procesus ir prisitaikyti prie iškeltų reikalavimų. Tačiau ar tikrai pakanka specialistų, kurie turi reikiamų kompetencijų, geba spręsti problemas, adaptuotis prie besikeičiančios situacijos? Juk ekosistemos pamatinis faktorius yra žmonės“, – primena E. Valatka.

Be profesionalų, pasak E. Valatkos, įtaką daro šalies, regiono ir miesto infrastruktūra. Tai – susisiekimas, informacinės technologijos ir telekomunikacijos, kultūros įstaigos, viešbučiai ir biurai.

Žodis „tvarumas“ dabar vartojamas visais linksniais, net ir šauksmininko, todėl kyla pačios sąvokos devalvacijos grėsmė.

Anot E. Valatkos, ekonominis išsivystymo lygis, kaip trečioji ekosistemos dedamoji, apima investicijas, verslo ir pramonės įmonių įvairovę, mokslo centrų ir universitetų potencialą: tai, ką mes šiuo metu turime, ir tai, ką galime pasiekti. Įgalinanti aplinka – ne tik kultūrinė, bet ir teisinė bazė, geopolitinė aplinka, komunikacinė terpė – turi būti pozityvi, viltingai nuteikianti, kad priimami sprendimai būtų orientuoti į teigiamus rezultatus ir kūrybiškumo skatinimą.

„Svarbu nepamiršti ir penktojo inovacijų ekosistemos elemento – tinklaveikos – galimybių. Per susitikimus, seminarus ar konferencijas galime ugdyti asmenines savybes, įgyti naujų žinių ir dalytis patirtimi, būti bendrystėje ir taip tapti stipresni. Man svarbi bendrakūros idėja, kuri turėtų tapti pamatiniu mūsų veiklos principu“, – sako E. Valatka.

Ne viskas – greitai

KTU rektorius skatina apsvarstyti, ar skirtingų pramonės šakų transformacija, remiantis tvaraus vystymo principais, yra reali ir įgyvendinama.

„Svarbu įvertinti tam tikrus faktorius – kainą, laiką, inovacijų ir žmogiškųjų išteklių poreikį šiems pokyčiams įgyvendinti. Ypač svarbu sau nemeluojant atsakyti, kokia kaina mes galime tam tikras pramonės šakas transformuoti, neprarandant jų konkurencingumo? Ar galime transformuoti jas visas? Juk norint transformuoti kai kurias ypač svarbias pramonės šakas vis dar reikalingas fundamentinių ir taikomųjų tyrimų proveržis“, – teigia KTU vadovas.

Kaip vieną iš pavyzdžių E. Valatka įvardija žaliojo vandenilio generavimą naudojant katalizatorius ir tiesioginę saulės šviesą. Vadinamoji dirbtinė fotosintezė, ko gero, galėtų būti vienintelis tikrai tvarus vandenilio generavimo iš vandens ir anglies dioksido fiksacijos procesas.

„Šioje srityje intensyviai dirbama bene 50 metų, tačiau proceso efektyvumas praktiniu požiūriu išlieka nepakankamas. Nors ir pastebima nuolatinė pažanga, ji vyksta gana lėtai. Norint tolesnės proceso pažangos ir ją įdiegti praktiškai, reikalingi fundamentiniai tyrimai ir ištekliai – ir tik nuo šalies, regionų ir įmonių kryptingų investicijų priklauso žaliojo vandenilio ateitis“, – sako E. Valatka.

Minėtoji transformacija daro įtaką ne tik pramonei, bet ir kitiems visuomenėje vykstantiems procesams, tokiems kaip darbo užimtumas, regionų plėtra ar švietimo sistemos pertvarka.

„Pasaulis keičiasi taip greitai, kad vis svarbiau gebėti prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių, o tam, kad rastume, kaip spręsti kompleksines problemas, reikia skirtingų įgūdžių“, – sako E. Valatka.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anksciau

Anksciau portretas
mokslas tarnavo geriui,o dabar - tvariu pletrai...

Al Razisui

Al Razisui portretas
Pritariu frazei "save vadinančiam mokslininku". Tokių "save vadinančių" dabar apstu. Tereikia žvilgterėti į mokslo duomenų bazes, tų atseit "mokslininkų" pasiekimai daugiau, nei kuklūs. Ypatingai rektorių tarpe.

Al Razis

Al Razis portretas
Dėl sąvokos "tvarumas": Jūs teisus - nuvalkiojom ją iki begalybės.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Atšipę ginklai
  Atšipę ginklai

  Lietuvos futbolo rinktinė verčia naują istorijos puslapį. Naujojo stratego Edgaro Jankausko vedami lietuviai šiandien pradės 2024 m. Europos čempionato atrankos kovas. Nors prieš kiekvieną startą skamba aibės pažadų, šį kartą ...

  1
 • Merai ir šaligatviai
  Merai ir šaligatviai

  Renkant merus – šaligatviai yra bene svarbiausi. Be juokų. Galima sakyti, kad šaligatviai rinkimų laikotarpiu yra ypatingi nuomonės formuotojai. ...

  6
 • Žydinčių putinų šešėlyje
  Žydinčių putinų šešėlyje

  Ivaną Vasiljevičių (1440–1505) ir jo anūką Ivaną Vasiljevičių (1530–1584) galima laikyti pačiais įtakingiausiais Rusijos monarchais. Pirmasis siekė padidinti Maskvos miesto kontroliuojamas žemes, išplėsti politinę įtaką regio...

  12
 • Nors pažadėjo, bet neištesėjo
  Nors pažadėjo, bet neištesėjo

  Paaiškėjo, kad jau šį mėnesį vėl teks sukti laikrodžio rodykles. Atėjo pavasaris, ir vėl ta pati muzika. Naktį iš kovo 25 į kovo 26-ąją pasuksime valanda į priekį ir būsime „laimingi“ iki kito karto. ...

  4
 • Ar orderis nevėluoja?
  Ar orderis nevėluoja?

  Plačiai pasaulyje pasklidus žiniai apie tarptautinio tribunolo Hagoje perspektyvą, skardžiabalsis Kremliaus vieversys Filipas Bedrosovičius kol kas niekaip nesureagavo į savo dvasinio patrono nemalonumus. Amžinai jaunas ir pats sau gražus gražuolis tu...

 • Ar Xi nurašė Pu?
  Ar Xi nurašė Pu?

  Jei ne Rusijos invazija į Ukrainą, vargu, ar Xi Jinpingo vizitą į Maskvą taip akylai stebėtų ne tik tarptautinių santykių specialistai, bet ir memų kūrėjai. Nors šios auditorijos intencijos ir skirtingos, išvados bendros: tai ne dviej...

 • Kai šaukia pilnaties stogai
  Kai šaukia pilnaties stogai

  Seimas vėl tapo visaip šalyje skatinamos veltėdžiavimo subkultūros auka. Darbo dieną darbo metu į parlamentą įsiveržęs kažkoks veikėjas darkėsi taip, kad sureagavo ne tik šokoladu nepamaitinta A. Širinskienė, bet ir pats eksc...

  12
 • Giljotinos laikai
  Giljotinos laikai

  Po filmo „Poetas“ seanso užklupo klausimas – ar patiko? Kitu atveju savaime suprantamas būtų atsakymas „taip“ arba „ne“ – tik ne šiuo. ...

  16
 • Žinia Europai
  Žinia Europai

  Lietuvos klubai skelbia gerąją žinią Europai – krepšinis ne veltui vadinamas antrąja mūsų religija. Vos prieš porą mėnesių beveik visi mūsų šalies atstovai sunkiai kapanojosi tarptautiniuose turnyruose, o dabar lietuvi&sc...

 • Kibernetinės grėsmės: ko išmokome per metus?
  Kibernetinės grėsmės: ko išmokome per metus?

  Ukrainoje jau daugiau nei metus tęsiantis Rusijos invazijai, karas paraleliai vyksta ir virtualiojoje erdvėje. Apie kibernetinį karą girdime mažiau nei apie karinius veiksmus ant žemės. Natūralu, vienetų ir nulių erdvėje nėra žuvusių kareivių, s...

Daugiau straipsnių