- Sandra Lukošiūtė, „Klaipėda“
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kaip reaguotų civilinės metrikacijos darbuotojai, jei susituokti ateitų dvi merginos? Žurnalistinė provokacija parodė, jog toks vizitas čia būtų labai netikėtas.
Elgėsi mandagiai
Lesbietėmis apsimetusios dvi „Klaipėdos" žurnalistės panūdo savo kailiu patirti, ką Lietuvoje išgyvena susituokti užsinorėję tos pačios lyties asmenys. Žurnalistes nustebino civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojų reakcija. Tikėjomės, kad galbūt būsime išvarytos ar bent apšauktos. Tačiau mumis iš tiesų patikėjo, o darbuotojos elgėsi mandagiai ir nepriekaištingai.
Kabinete sėdėjusi moteris, išgirdusi dviejų merginų pageidavimą paduoti prašymus santuokai įregistruoti, sutriko. Darbuotoja stengėsi ramiai paaiškinti, kad Lietuvoje tai neįmanoma. Susituokti galėtume nebent kurioje nors užsienio šalyje. Tačiau šito geriau klausti vedėjos. Darbuotoja prasitarė, kad šiame pastate teko matyti moterį, po lyties keitimo operacijos tapusią vyru ir pageidavusią ištekėti. Tačiau kad susituokti norėtų dvi moterys, jai dar netekę girdėti.
Pokštauja ir vaikinai
Panašiai kalbėjo ir Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Gražina Misevičienė. Moteris prisipažino, kad per penkiolika darbo metų su tokiu atveju susidurianti pirmą kartą. Pasitaiko, kad papokštauti nusprendę vaikinai į santuokos registracijos kabinetą užsuka nešini pareiškimais. Vėliau paaiškėja, vienas jų jau būna padavęs pareiškimus tuoktis su mergina.
Vedėja mūsų pageidavimą, paremtą tariamu noru įteisinti partnerystę ir taip susitvarkyti buitį, išklausė santūriai ir paaiškino, kad Lietuvoje tai neįmanoma. Tačiau jei ir sumanytume susituokti svetur, grįžus į Lietuvą mūsų santuoka būtų negaliojanti. Pagal Civilinį kodeksą partnerystė įteisinimas pripažįstamas tik tarp vyro ir moters.
Vyras su moters pavarde
Direktorė leido suprasti, kad mūsiškė „bėda" nėra pati didžiausia. Bet gali būti, kad ateis laikas ir jos sprendimui. Tiesa, labai negreitai. Kol kas apie homoseksualių porų santykių įteisinimą Lietuvoje nekalbama.
G.Misevičienė pasiūlė kreiptis į Teisingumo ministerijos atstovus, kuruojančius civilinės metrikacijos klausimus. „Galbūt jie turėtų žinoti, kad Lietuvoje gyvena šito pageidaujančių porų", - svarstė vedėja.
Gėjai rašo skundus
Skundų dėl netradicinės seksualinės orientacijos Lygių galimybių kontrolierės tarnyba kasmet sulaukia vis daugiau. Visi jie būna vienodo pobūdžio - gėjai ir lesbietės reiškia susirūpinimą homoseksualų situacija Lietuvoje.
Pasak tarnybos patarėjos teisės klausimais Laimos Vengalės, skunduose keliama problema labiau retorinė - ką daryti dėl aplinkinių žmonių nepakantumo.
Sulaukta keleto skundų ir dėl to, kad banko klientams nebuvo leista ant kreditinių kortelių pavaizduoti vaivorykštės spalvos vėliavos, simbolizuojančios toleranciją seksualinėms mažumoms.
Pernai tarnyba gavo 18 skundų dėl diskriminacijos lytiniu pagrindu. Daugiausiai jų parašė Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija "Amnesty International".
„Apie homoseksualių porų santuoką ar partnerystės įteisinimą nekalba net pati gėjų lyga. Lietuva dar nėra tam subrendusi", - išgirdusi klausimą, ar negauta skundų dėl diskriminacijos santuokos atžvilgiu, juokėsi L.Vengalė.
Nuo viešumo sulaiko baimė
Lietuvos gėjų lygos valdybos pirmininkas Vladimiras Simonko teigė, kad tautiečių nepakantumas netradicinės seksualinės orientacijos žmonėms pasiekė viršūnę.
Kol šalies gyventojai nebus tolerantiški, tol gėjai ir lesbietės bus priversti neviešinti savo santykių. Bandymas įteisinti partnerystę, jau nekalbant apie santuoką, priverstų išeiti viešumon. „Tačiau nuo tokio žingsnio sulaiko baimė", - atviravo V.Simonko.
V.Simonko prognozavo, kad Lietuva bus paskutinė valstybė, kurioje gėjai ir lesbietės galės sumainyti aukso žiedus.
Prieš kelias savaites Seime įnirtingai svarstytas įstatymas, V.Simonko manymu, prilygo homofobų cirkui, kur klounų vaidmenį atliko išrinktieji.
Seimo narys Petras Gražulis posėdyje stebėjosi: „Kokia mūsų tauta iškrypusi, jei rūpinasi visokiomis mažumomis".
Pasak gėjų lygos vadovo, šį posėdį stebėjo visa Europa ir negalėjo patikėti, kad tokie dalykai vyksta ES šalyje.
Informacija
Vienos lyties santuoka įteisinta Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje, nuo birželio vidurio - Kalifornijoje.
Pirmoji valstybė, dar 1989 metais įregistravusi vienos lyties asmenų partnerystę, yra Danija.
Registruoti partnerystę leidžiama 14 šalių.
Mirties bausme už homoseksualius santykius baudžiama kai kuriose Azijos ir Afrikos valstybėse.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Europos raketa „Vega-C“ po atidėjimų iškėlė palydovą į orbitą
Naujoji Europos raketa nešėja „Vega-C“ ketvirtadienį buvo paleista iš Prancūzijos Gvianos ir pirmą kartą po nesėkmingo 2022 metų skrydžio iškėlė į orbitą palydovą. ...
-
Paleisti du Europos palydovai, turintys imituoti Saulės užtemimus
Į orbitą ketvirtadienį buvo paleisti du Europos palydovai, vykdysiantys pirmąją dirbtinių Saulės užtemimų misiją preciziška rikiuote kosminėje erdvėje. ...
-
Didelė sėkmė: užfiksuotas įspūdingas asteroidas
Jakutijoje prieš kelias dienas dangų nušvietė skriejantis asteroidas. Europos kosmoso agentūra pranešė, kad dangaus kūnas buvo maždaug 70 centimetrų skersmens. Tiksli jo nukritimo vieta neskelbiama, tačiau dažniausiai tokio dydži...
-
Latvija steigs nacionalinį DI centrą
Latvijos vyriausybė pritarė nacionalinio dirbtinio intelekto (DI) centro kūrimo įstatymo projektui. ...
-
Prezidentas apdovanojo geriausių 2023 metų mokslinių disertacijų autorius2
Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį apdovanojo geriausių 2023 metų mokslinių disertacijų autorius. ...
-
Neįprastas eksperimentas bažnyčioje: sukurtas dirbtinio intelekto Jėzus10
Vienos katalikų koplyčios klausykloje porai mėnesių buvo įtaisytas dirbtinio intelekto Jėzus. ...
-
NASA stažavęsi lietuviai: atskleidė, ką išmoko, ir kodėl labiausiai sužavėjo ne technologijos1
Į NASA 16 savaičių truksiančiai pavasario stažuotei jau netrukus išvyks 10 studentų iš Lietuvos – šią žinią paskelbė konkursą organizavusi Lietuvos mokslo taryba (LMT). Kiek anksčiau paskelbtas ir kvietimas stažuotėms N...
-
Marso mėnulių mįslė: aerokosminių tyrimų agentūra planuoja pradėti naują misiją1
2026 m. Japonijos aerokosminių tyrimų agentūra planuoja pradėti misiją „Mars Moons eXploration“, kurios tikslas – ištirti Marso mėnulius Fobą ir Deimą bei pargabenti į Žemę mėginių iš Fobo. Tikimasi, kad ši m...
-
Tyrimas: Vidurio Europoje smarkiai padidėjo UV spinduliuotė
Naujo tyrimo duomenimis, pastaraisiais dešimtmečiais Vidurio Europoje netikėtai smarkiai padidėjo ultravioletinė (UV) spinduliuotė. ...
-
Sirijoje atrasti seniausi žinomi alfabetiniai rašmenys1
Naujausi archeologų atradimai rodo, kad seniausi alfabetiniai rašmenys gali būti net 500 metų senesni nei manyta iki šiol. ...