Užtemus Saulei pakaks traškučių pakuotės

Jei šiandien valgysite bulvių užkandžius, neišmeskite pakuotės. Jos gali prireikti rytoj vidurdienį, jei ketinate stebėti dalinį Saulės užtemimą. Astrologai perspėja: penktadienį nepriimkite svarbių sprendimų, rašo „Vilniaus diena".

Į universitetą - teleskopo

Drakonas nori suvalgyti Saulę - taip prieš kelis šimtus metų išvydę Saulės užtemimą reaguodavo žmonės. Tačiau šiomis dienomis šis reiškinys ne tik nekelia baimės, bet dažnai - ir jokių emocijų.

„Tai normalus reiškinys, daugelis jo tikriausiai nepastebės", - mano Vilniaus universiteto (VU) astronomijos observatorijos vedėjas Jokūbas Sūdžius. Labiausiai keistu reiškiniu domisi astronomijos specialybės studentai. Jie turi galimybę stebėti ir tyrinėti dangaus objektus pro universiteto teleskopą.

„Pamatyti užtemimą suteiksime galimybę ir visiems norintiems", - sakė J.Sūdžius. Jis visus kviečia penktadienį atvykti į Vilniaus universiteto astronomijos observatorijos kiemą. Jis tikisi, kad oro sąlygos bus palankios - Saulės neužstos debesys, nelis.

Užtemimas truks dvi valandas. Įspūdingiausias reginys, kai Mėnulis uždengs beveik pusę Saulės disko, Lietuvoje bus matomas apie 13 val. Docentas sakė, kad visišką Saulės užtemimą galės pamatyti Šiaurės Kanados, Kinijos ir kai kurių kitų šiaurės šalių gyventojai. Lietuviai tokią galimybę turės dar negreitai - po 134 metų.

Siūlo saugoti akis

Smalsūs, tačiau neturintys laiko atvykti į observatoriją vilniečiai galės stebėti užtemimą ir patys.

„Yra net juokingų būdų, kurie padeda žvelgti į Saulę", - šypsojosi vyriausiasis inžinierius Vidas Dobravolskas. Vyras vardijo aibę būdų, kuriais dažnai naudojasi miestiečiai. Vienas populiariausių: stebėti pro senąsias fotografijos juosteles. Šiuolaikinės tam netiks. Jose nėra sidabro elementų, todėl nesugeria ultravioletinių spindulių.

„Reikia saugoti akis, kitaip padariniai bus liūdni", - patarė vyriausiasis inžinierius. Prastas regėjimas ar net aklumas - tokių padarinių sulauksite, jei keistą gamtos reiškinį stebėsite plika akimi arba būdami su saulės akiniais.

Iš su saugos priemonėmis į Saulę nederėtų žiūrėti ilgiau nei 10 minučių. Ar šį reiškinį gali stebėti ir vaikai? „Taip. Jiems itin įdomūs tokie dalykai", - nusijuokė vyriausiasis inžinierius.

Neplanuokite svarbių darbų

J.Sūdžius bei V.Dobravolskas kalbėjo ir apie psichologinę būseną per Saulės užtemimą. Vyrai tvirtino, kad kokių nors ypatingų pojūčių vilniečiai nepajus. Juo labiau kad penktadienį tik dalinai užtems Saulė.

Nejauku, ypač psichologinių bėdų turintiems žmonėms, gali būti per visišką Saulės užtemimą. „Kai vidury dienos atslenka naktis, apima keistas jausmas", - sakė J.Sūdžius.

Tačiau rytoj bijoti nėra ko, nors astrologai pataria neplanuoti svarbių darbų - nepriimti esminių sprendimų verslo, darbo, meilės srityse.

Taip pat ragina užmiršti negandas, nuoskaudas ir kitus nesklandumus. Jie teigia, kad gali kilti kvailų konfliktų dėl atostogų, bičiuliai gali neteisingai suprasti geranoriškus kvailiojimus.

„Tai laikas, kai svarbu išlikti ramiems ir apgalvoti kiekvieną sprendimą", - patarė astrologai.

Kaip stebėti Saulės užtemimą?

Teleskopas.

Jį galite įsigyti specializuotose parduotuvėse, šiuo prietaisu nemokamai pasinaudoti siūlo ir Vilniaus universiteto observatorija. Per teleskopą ryškiausiai išvysite užtemusios Saulės kontūrus. Tiesa, atsargiai elkitės su filtrais, juos dėkite ant objektyvo.

Stiklas.

Pasiimkite žvakę ir lygaus stiklo gabalą. Jį laikykite virš žvakės liepsnos, kol atsiras suodžių. Pro tokį stiklą bus saugu žvelgti į dangų ir stebėti keistą gamtos reiškinį.

Fotojuosta

Geriausia dalinį saulės užtemimą stebėti sudėjus dvi ar daugiau juostelių. Jos sugeria ultravioletinius spindulius, ypač pavojingus akims, tačiau praleidžia infraraudonuosius.

Traškučių pakuotė

Galite naudoti bet kokios spalvos pakuotę. Šią priemonę lengva gauti, nereikia ruoštis iš anksto. Tiesa, per pakuotę vaizdas nebus labai ryškus, tačiau matomas.

Diskas.

Tiks kompiuterių atminties diskeliai. Iš jų išimkite vidinę dalį - ploną juostelę. Per ją galite stebėti dalinį užtemimą.

Saulės užtemimo rūšys:

Dalinis užtemimas. Jo metu Mėnulis uždengia mažiau nei 50 proc. Saulės disko. Ji būna panaši į pradedantį dilti arba baigiantį pilnėti Mėnulį.

Žiedinis užtemimas. Vyksta, kai Mėnulis labiau nutolsta nuo Žemės ir būna mažesnis už Saulę.

Visiškas užtemimas. Mėnulis uždengia 80-100 proc. Saulės disko. Saulė būna mažesnė arba lygi Mėnuliui.

Hibridinis užtemimas. Tai itin retas reiškinys. Tokiais atvejais vienu metu vyksta dviejų rūšių užtemimai: žiedinis ir visiškas.

Paskutiniai Saulės užtemimai:

2004 m. spalio 14 d. Dalinis Saulės užtemimas buvo matomas Rusijoje, Aliaskoje, Ramiajame vandenyne.

2005 m. balandžio 8 d. Saulės užtemimas buvo matomas Ramiajame vandenyje, Centrinėje Amerikoje.

2005 m. spalio 3 d. žiedinis užtemimas buvo matomas Ispanijoje, Portugalijoje, Šiaurės Afrikoje, Indijos vandenyne.

2006 m. kovo 29 d. Saulės užtemimas buvo matomas Šiaurės Afrikoje, Turkijoje, Kazachstane.

2006 rugsėjo 22 d. žiedinis užtemimas buvo matomas Pietų Amerikoje, Atlanto vandenyne.

2007 m. kovo 19 d. dalinis Saulės užtemimas buvo matomas Rytų Azijoje.

2007 m. rugsėjo 11 d. dalinis užtemimas buvo matomas Pietų Amerikoje, Antarktidoje, Atlanto vandenyne.

2008 m. vasario 7 d. žiedinis užtemimas buvo matomas Antarktidoje, Ramiajame vandenyne.

Būsimi Saulės užtemimai:

2008 m. rugpjūčio 1 d. visiškas užtemimas bus matomas Šiaurės Amerikoje, Arkties vandenyne, Azijoje.

2009 m. rugpjūtis. Visiškas užtemimas bus matomas Indijoje.

2015 m. kovą dalinį užtemimą galės stebėti Lietuvos gyventojai.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių