Tinklalapis siūlo pasižiūrėti, kas nutiks nukritus asteroidui Pereiti į pagrindinį turinį

Tinklalapis siūlo pasižiūrėti, kas nutiks nukritus asteroidui

2010-12-16 16:50
Tinklalapis siūlo pasižiūrėti, kas nutiks nukritus asteroidui
Tinklalapis siūlo pasižiūrėti, kas nutiks nukritus asteroidui / Tinklalapio "Impact Earth" nuotr.

Sukurtas tinklalapis, leisiantis astronomams ir visiems norintiems įvertinti, kokią žalą padarytų į Žemę nukritusi kometa ar asteroidas.

Interaktyvus tinklalapis „Smūgis: Žemė!“ (Impact: Earth) toks tikslus, kad jį naudoja JAV Nacionalinio saugumo departamentas ir NASA. Tačiau jis taip pat patrauklus eiliniams vartotojams, tad juo gali naudotis ir pradinių klasių mokiniai, tvirtina jo kūrėjai.

Tinklalapis gali padėti mokslininkams ir visuomenei geriau suprasti kometų ir asteroidų naikinančiąją galią, juolab, kad jie ir praeityje planetoje sukėlė masinius išnykimus, teigia tyrėjai.

„Didelių susidūrimų buvo praeityje, jų tikimės ir ateityje. Šis tinklalapis pateikia informaciją apie tai, kas nutinka, kai toks susidūrimas įvyksta“, – SPACE. com teigė tinklalapio kūrimui vadovavęs Jay Meloshas iš Purdue universiteto.

Pasak J. Melosho, kiekvieną dieną į Žemę nukrinta daugiau kaip 100 tonų įvairių asteroidų ir kometų medžiagų. Bent porą kartų per metus planetos link lekia sedano dydžio uolienų nuolaužos, tačiau dažniausiai jos sudega patekę į atmosferą.

Didžiuliai susidūrimai yra reti, tačiau jie neįtikėtinai galingi ir visa naikinantys. Pavyzdžiui, kai prieš 65 mln. metų į Žemę įsirėžė 15 kilometrų pločio „Chicxulub“ objektas, jis sukėlė visą įvykių virtinę, kurie, mokslininkų manymu, išnaikino dinozaurus ir daugybę kitų rūšių.

Tačiau asteroidai neturi būti tokie dideli, kad paliktų savo žymę. Beveik 1,6 kilometrų pločio Barringerio Krateris Arizonoje atsirado tuomet, kai ten prieš 50 tūkst. metų nukrito maždaug 49,7 metrų skersmens iš nikelio ir geležies susidedanti uoliena.

„Tokie svarbūs įvykiai nutinka maždaug kartą per šimtmetį. Didžiausią grėsmę netolimoje ateityje mums kelia asteroidas Apofis. Egzistuoja nedidelė tikimybė, jog jis su Žeme susidurs 2036 metais. Jo skersmuo siekia maždaug 270 metrų, o skaičiuoklė parodys, kas nutiktų, jei jis nukristų jūsų kieme“, – aiškina J. Meloshas.

Tinklalapis leidžia vartotojams įvesti keletą parametrų, pavyzdžiui, objekto skersmenį, jo tankį, greitį, kritimo kapą ir kur jis atsitrenks į Žemę.

Skaičiuoklė tuomet įvertina susidūrimo pasekmes ir pateikia detales apie atmosferinio sprogimo bangą, žemės drebėjimą, galinčio kilti cunamio dydį, ugnies kamuolio plėtimąsi, nuolaužų pasklidimą ir susidariusio kraterio dydį.

Pasak tinklalapio, jei tokios pačios sudėties asteroidas, kaip nukritęs Arizonoje, tačiau dvigubai didesnis, nukristų už 32 kilometrų nuo Čikagos, susidūrimo metu išskirta energija prilygtų 97 megatonų TNT sprogimui.

Po susidūrimo susidarytų maždaug 3,2 kilometrų pločio krateris, o kiltų ugnies kamuolys pasklistų 1,6 kilometrų spinduliu. Po susidūrimo praėjus 6 sekundėms, kiltų 6 balų stiprumo žemės drebėjimas, oro banga išdaužtų langus, o miestas būtų padengtas dulkių sluoksniu.

Tinklalapyje teigiama, kad susidūrimai su tokio dydžio objektu nutinka maždaug kas 15 tūkst. metų.

„Smūgis: Žemė!“ – patobulinta panašios skaičiuoklės, kurią J. Meloshas su kolegomis sukūrė prieš 8 metus, versija. Dėl naujos tinklalapio grafinės sąsajos ja patogiau ir smagiau naudotis, tvirtina kūrėjas.

„Buvo daug prašančiųjų paskaičiuoti, koks kiltų cunamis, jei objektas nukristų į vandenyną, todėl pridėjome šią galimybę“, – teigia tinklalapį kūręs Garethas Collinsas iš Londono imperatoriškojo koledžo.

„Be to, programa dabar vizualiai parodo informaciją, kurią įveda vartotojas. Ketiname sujungti programą su „Geogle Earth“, kad būtų galima pamatyti padarinius žemėlapyje“, – sako jis.

Šiuo tinklalapiu naudojasi ir JAV valstybinės institucijos, tarp kurių – Nacionalinio saugumo departamentas, NASA ir JAV Geologijos tarnyba. Galima pasirinkti ir programos kalbą, tad ja naudojasi ir užsienio institucijos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų