Mokslininkai ištyrė, ar gyvūnai gali šypsotis Pereiti į pagrindinį turinį

Mokslininkai ištyrė, ar gyvūnai gali šypsotis

Mokslininkai ištyrė, ar gyvūnai gali šypsotis
Mokslininkai ištyrė, ar gyvūnai gali šypsotis / Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Linksmai atrodančios gyvūnų mimikos anksčiau buvo aiškinamos paprasčiausiais refleksais. Dabar mokslininkai nelinkę laikytis tokios kategoriškos nuomonės.

Pasak Tuftso medicinos mokyklos profesoriaus Nicholaso Dodmano, iki šiol mokslininkai tiesiog nuvertindavo gyvūnų emocijų spektrą. N.Dodmanas teigia, kad šiandien mokslininkams plačiai žinoma, kad žinduoliai patiria pirmines emocijas. Tokioms priskiriamos: baimė, liūdesys, pyktis ir džiaugsmas. Taip pat gyvūnai patiria ir antrines emocijas, tokias, kaip: pavydas ir gėda. Nustatyta, kad jie gali bendrauti šiomis emocijomis.

Profesoriaus teigimu šunys netgi turi humoro jausmą ir gali juoktis savotišku garsu. H.Dodmanas kaip pavyzdį pateikė bandymą, kurio metu, paleidus panašų į šunų juoko garsą buvo nuraminti prieglaudoje gyvenantys šunys.

Kalbėdamas apie šunų šypsenas, H.Dodmanas atkreipė dėmesį į tam tikrą šunų lūpų padėtį. „Horizontaliai sudėtos lūpos leidžia suprasti, kad šuo nėra nusiteikęs piktai. Tai panašu į žmogaus šypseną“, - sakė profesorius. Tuo tarpu, šimpanzės gali pavaizduoti tai, kas vadinama „žaismingu veidu“ - ar kvietimu padūkti.

Kačių snukučiai natūraliai lenkti. Todėl, anot H.Dodmano, sunku nustatyti, ar katė šypsosi. Tačiau, jos yra emociškai jautrios ir treniruojamos. Iš kitų gyvūnų H.Dodmanas išskiria žiurkes, kurios, anot jo, yra meilios ir inteligentiškos. Profesiorius teigia, kad naminiai gyvūnai gal ir nesupranta, ar jų šeimininkams buvo sunki diena, tačiau, jie visada pasirengę išklausyti namiškius.

Kolorado universiteto profesorius Marcas Bekoffas pritaria H.dodmano teiginiams. „Žmonės dažnai būna akylesni gyvūnų elgesio stebėtojai, negu jie patys galvoja“. M.Bekoffo teigimu, moksliniai tyrimai patvirtino tai, ką gyvūnų mylėtojai buvo pastebėję anksčiau. Jis pažymi tai, kad biologiškai ir evoliuciškai galima pagrįsti tai, jog gyvūnai patiria emocijas ir gali jas parodyti. Lygiai taip pat, kaip žmonės. Vienas iš pavyzdžių - žiurkių jaunikliai. Eksperimento metu kutenamos žiurkės pradėjo skleisti garsus. Mokslininkų manymu, tai gali būti panašu į žmonių vaikystėje patiriamą džiaugsmo emociją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų