Japonijai pavyko zondu paimti asteroido dulkių

Japonų mokslininkai patvirtino, kad asteroidą Itokavą aplankęs zondas "Hayabusa" sugrįžo į Žemę pargabenęs nežemiškos kilmės grunto dalelių.

Tai jie paskelbė ištyrę daugiau kaip pusantro tūkstančio dalelių, kurias pargabeno zondas.
Abejonių, ar zondui pavyko paimti asteroido grunto, kilo todėl, kad nutūpus zondui ant asteroido nepavyko iššauti šrato, kuris turėjo sukelti dulkes. Vis dėlto į mėginiams paimti kapsulę dulkių pateko, ir tai įrodė ilgai truklę tyrimai.

"Šis laimėjimas yra pirmasis ir nuostabiausias pasaulyje - namo pargabenta medžiagos iš dangaus kūno, ne Mėnulio", - sakė Japonijos mokslo ir technologijų ministras Yoshiaki Takagi (Jošiakis Takagis) per antradienį surengtą spaudos konferenciją.

MOklsininkų grpė buvo "neįtikėtinai laiminga", - sakė projekto "Hayabusa" vadybininkas Junichiro Kawaguchi. "Aš nežinau kaip tai apsakyti, mes to net nesvajojome, dabar esu perpildytas emocijų", - kalbėjo jis.

2005 metais zondas "Hayabusa" išbuvo tris savaites Itokavos asteroido orbitoje, paskui nutūpė ant jo paimti grunto.

Projektas kainavo apie 200 mln. dolerių, dėl techninių problemų grėsė žlugimas, bet mokslininkai vis rasdavo išeitį.

2010 metų birželio mėnesį asteroido gruntas pateko į Žemę. Kaip buvo planuota, pats zondas sudegė pasiekęs Žemės atmosferą, tapęs įspūdingu liepsnos kamuoliu nakties danguje virš Australijos dykumų.

Tačiau prieš sudegdamas "Hayabusa" išmetė kaitrai atsparią kapsulę, kuri laimingai pasiekė žemės paviršių.

"Hayabusa", kurio pavadinimas japonų kalba reiškia "sakalas", startavo 2003 metais, ir grįžo nuskriejęs iki bulvės pavidalo asteroido Itokavos ir atgal - iš viso apie 5 mlrd. kilometrų.


Šiame straipsnyje: Asteroido dulkės

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių