- Rūta Stankevičiūtė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Krizė nesugniuždė išradingų smulkiųjų verslininkų - konditerijos gaminių kepyklos pirkėjų neprarado. Siūlydamos tik natūralius produktus jos geba išlikti šalia stambiųjų.
Eilės prie duonos
Zapyškio, Ežerėlio ir kitų aplinkinių miestelių gyventojai žino: tikros tradicinės ruginės duonos kepalą verta pirkti iš Dailidžių. Duona bus gardi, ilgai nesupelys.
"Turime nuolatinius klientus, kurie duonos atvažiuoja tiesiai į kepyklą. Atidarėme šalia namo kioskelį, kad žmonėms būtų patogiau", - šeimos valdomos bendrovės "Zapynė" savininkės Violetos Dailidienės eilės prie ruginės duonos nestebina.
Didelis trijų kilogramų kepalas kauniečių pamėgtos naminės duonos kainuoja 7,6 lito. Tokį kepalą vidutinė šeima valgo kelias savaites. Šią duoną, kaip ir antrą pagal populiarumą "Zapyškio duoną", Dailidės kepa naudodami tik natūralų raugą, į kepinius jokie cheminiai priedai nededami.
"Pas mus perka visi, kuriems rūpi sveikas maistas, yra pasiilgę tikros lietuviškos duonos, o tokių žmonių yra nemažai", - sėkmingo verslo paslaptį atskleidžia V.Dailidienė.
Įdarbinta visa šeima
Dar karšti kepaliukai duonos, batonai, riestainiai, bandelės iš Dailidžių kepyklos kasryt išrūksta į įvairias mažas parduotuves mieste, Kauno ir Jurbarko rajonuose. Tešlą minko, gaminius kepa ir jais prekiauja 14 žmonių, beveik visi - šeimos nariai.
"Sūnus Raimondas - direktorius, kitas sūnus Harimantas tvarko komercijos reikalus, abi marčios Gitana ir Jūratė yra vadybininkės, netrukus ir anūkę, studijuojančią neakivaizdžiai, įdarbinsiu", - šeimos narius išvardijo V.Dailidienė.
Diplomuota medikė visuomet žavėjosi duonos kepėjais, bet nemanė, kad tokį darbą galėtų dirbti pati. Jai atrodė, kad kepti duoną yra ypatinga veikla. 1995 m. susiklostė, zapyškietės žodžiais tariant, palankios aplinkybės imtis šeimos verslo.
"Vyras neteko darbo, pradėjome viską nuo nulio, nes santaupų per daug neturėjome, - prisiminimais dalijosi V.Dailidienė. - Paskui atėjo visai neblogas momentas, kai ir du priestatus prie namo pasistatėme. Kepykla mažutė, bet joje yra viskas, kas reikalinga."
Žmonės linkę taupyti
Nors "Zapynės" duoną kremta visos apylinkės gyventojai, kepyklos pajamos pastarąjį pusmetį yra sumažėjusios. Tai daugiausia lėmė sumažėjusi produkcijos paklausa - prasidėjus sunkmečiui buvo uždaryta daug mažų maisto prekių parduotuvių, kurios nepriklauso didiesiems prekybos tinklams.
Be to, žmonės dabar perka apgalvoję. "Anksčiau pirkdavo visą kepalą, o ko nesuvalgydavo atiduodavo šuniui arba katei. Dabar perka pusę kepalo arba ketvirtį - tiek, kiek tikrai suvalgys, kad nereikėtų išmesti", - apie pasikeitusius vartojimo įpročius kalbėjo V.Dailidienė.
Ją stebina ir smukęs mugių populiarumas. Esą per pastarąją mugę Žemės ūkio akademijoje buvo rekordiškai mažai pirkėjų. Zapyškio kepėjai atsigriebti tikisi kalėdiniu laikotarpiu, kai paprastai būna didelis darbymetis.
Šimtalapiai itin populiarūs
Namų pusrūsyje įrengtoje kepykloje kasdien 30-40 kilogramų šimtalapių su viena talkininke iškepa kaunietė Zita Šimėnienė. Tradicinio totoriško pyrago su aguonomis receptą konditerė saugo it savo akį.
Per saldu, per sausa, per riebu - reaguodama į ragautojų atsiliepimus Z.Šimėnienė surado geriausiai lietuvių skonį atitinkantį šimtalapio paruošimo būdą.
Eksperimentuodama kaunietė suprato, kad skanus gali būti ir šimtalapis su varškės arba varškės bei aguonų įdaru. Kai kurie pirkėjai nuolatos atvažiuoja šimtalapio su mėsa.
"Jokios krizės, kaip pirko žmonės, taip ir perka", - palyginti brangaus, 25 litus už kilogramą kainuojančio, šimtalapio mėgėjų Z.Šimėnienė sunkmečiu nepritrūko.
Dalį produkcijos kepėja tiekia prekybos centrams, dažni pirkėjai - įmonės, užsakančios šio skanėsto per bendrovių šventes. Nuo 1996 m. tik vienos rūšies konditerijos gaminį kepanti Z.Šimėnienė džiaugiasi palyginti dideliu nuolatinių pirkėjų būriu.
Ji įsitikinusi, kad artimiausiu metu pardavimo apimtys nesumažės, juolab kad artėja Kalėdos. Esą šventiniu laikotarpiu galima užsidirbti tiek, kad nereikėtų dirbti iki kitų žiemos švenčių. Tačiau priimti visų užsakymų Z.Šimėnienė neskuba. Esą tuomet reikėtų įdarbinti daugiau žmonių, o patikimų ji daug nepažįsta.
"Sudėtingas gaminys, jeigu priimsiu žmogų iš gatvės, baisu, kad gali prikepti broko. Man svarbu išsaugoti reputaciją", - sakė Z.Šimėnienė.
Iš tortų užgyveno namą
Daugiabučio virtuvė, kūdikis ant rankų ir šimtai orinių sausainių, kuriuos dar neišaušus reikėdavo išvežti į Zanavykų turgų. Taip prieš dvidešimtmetį prasidėdavo kiekvienas Almos Simuntienės rytas.
"Prakutę ėmėme kepti keksiukus, o vėliau ir tortus", - apie verslo pradžią pasakoja diplomuota konditerė.
Šiandien pagrindinis jos talkininkas namo Ramučiuose pusrūsyje įrengtoje kepykloje yra vyras Povilas Virmantas, kurio įgyta ekonomisto specialybė praverčia tvarkant įmonės buhalteriją.
"Išmoko jis ir grietinėlę, ir kiaušinių baltymus plakti, - pasakojo A.Simuntienė. - Viską darome dviese, kiek spėjame, tiek prikepame. Nenorime plėstis, kurti didelės įmonės, nes esame paprasti, užtenka užsidirbti, kad galėtume pragyventi."
Įsikurti jaukiame name Simunčiams pavyko po daugelio metų sunkaus darbo. Esą, jeigu šiandien reikėtų pradėti tokį verslą, jie dar gerai pasvarstytų, ar verta.
Vis dėlto smulkiam verslininkui šiandien išgyventi Lietuvoje įmanoma - A.Simuntienė sako, kad kiekvienas gali užsidirbti, jeigu nesėdi sudėjęs rankų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prie pagrindinės Kauno eglės – lankytojų antplūdis: kalėdinės nuotaikos ir dovanų džiaugsmai4
Pasivaišinę kalėdinėmis vaišėmis kauniečiai ir miesto svečiai patraukė į Vienybės aikštę, kurioje šiemet stovi pagrindinė Kalėdų eglė. Kalbinti miestiečiai pasidalijo, ir kaip švenčia gražiausias metų &scaro...
-
Senelis Kalėda apie šventes Kaune: šiemet elniams buvo sunku nusileisti ant stogų3
Per Kalėdas rezidenciją prie pagrindinės Kauno eglės atidaręs Senelis Kalėda atskleidė, kad po dovanų dalybų nakties dar nemiegojo, tačiau jam stebuklingą naktį pavyko aplankyti visus vaikus. Tiesa, kadangi šiemet sniego nebuvo, roges tempia...
-
Kęstutis Kėvalas: visi esame sesės ir broliai15
Kiekvienais metais Caritas valgykla pakviečia sunkiai gyvenančius kauniečius Kūčių pusryčiams. ...
-
Kauno meras atlygino beveik 16 tūkst. eurų žalą už sunaikintas Kačiūniškės dvaro vertybes51
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis atlygino 15 tūkst. 886 eurų žalą, kurią jam priteisė teismas Kačiūniškės dvaro byloje. ...
-
Obelynės sodyboje Kūčių vakarą vyks eglutės įžiebimo šventė ir Kalėdų sutiktuvės8
Tado Ivanausko Obelynės sodyboje antradienio vakarą vyks penktus metus iš eilės rengiama eglutės įžiebimo šventė ir Kalėdų sutiktuvės. ...
-
Kauno vicemeras Tomas Jarusevičius palieka pareigas: laukia nauji iššūkiai24
Kauno vicemeras Tomas Jarusevičius pirmadienį pranešė paliekantis pareigas. ...
-
Viktorijai Treigytei – aukščiausia teisėjavimo kategorija
Lapkričio 29–gruodžio 4 d. Lusanoje (Šveicarija) vyko tarpžemyniniai aerobinės gimnastikos teisėjavimo kursai, skirti įgyti teisėjavimo licenciją 2025–2028 m. olimpiniam ciklui. Šiuose kursuose Lietuvai atstovavo Viktorija Tre...
-
Aptarė vaikų maitinimo organizavimo rezultatus ir aktualijas1
Mastaičių mokykloje-daugiafunkciame centre vyko konferencija „Vaikų maitinimo organizavimo aktualijos ir naujovės“, kurioje buvo aptarta ugdymo įstaigų virtuvių ir valgyklų būklė, jų 2024 m. patikrinimo ir reitingavimo rezultatai, prista...
-
Keičia Kauno rajono gyventojų santykį su knyga
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka (KRSVB) įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą projektą „Atver[s]k“, kuriuo buvo siekiama atverti interaktyvesnio skaitymo horizontus neurotipiniams, sutrikusios raidos vartotojams...
-
Apdovanojo už tautinių mažumų istorijos įprasminimą4
Gruodžio 11 d. Vilniaus Sapiegų rūmuose vyko Tautinių mažumų departamento organizuotas renginys, skirtas Žmogaus teisių dienai paminėti. ...