Kleboniškio parke iš ten užkluptų porelių, kaip įtariama, kyšius rinkdavę Žaliakalnio policijos komisariato pareigūnai penktadienį turėjo išgirsti Temidės tarnų verdiktą, bet nuspręsta bylos tyrimą atnaujinti.
Kol kas nei Žaliakalnio policijos komisariato Prevencijos poskyrio tyrėjas Algimantas Babilas, nei postinis Paulius Sakalauskas už grotų nekeliaus, bet ir nesijaus išteisinti. Kauno apygardos teismas nutarė atnaujinti bylos tyrimą.
Pagrindinis tokio sprendimo motyvas, esą surašant nuosprendį nebuvo galimybės patikrinti ir įvertinti operatyviniu būdu surinktų įrodymų teisėtumo. Suprask, prieš skelbdamas nuosprendį, teismas turi įsitikinti, ar teisėtai buvo klausomasi kyšininkavimu ir neteisėtu disponavimu šaudmenimis kaltinamų pareigūnų telefoninių pokalbių bei pašnekesių tarnybiniame policijos automobilyje.
Kol kas byloje pažymėta, kad A.Babilo ir P.Sakalausko pokalbių imtasi klausytis tuomet, kai kilo rimtų įtarimų, jog pareigūnai kyšininkauja, bet to nepakanka. Kaltinimus šioje byloje palaikantis prokuroras teismui turės pateikti konkrečius dokumentus, įrodančius, kad buvo teisinis ir faktinis pagrindas operatyviniu būdu slapta rinkti tokius duomenis, nepažeistas operatyvinės veiklos įstatymas bei nesikertama su Baudžiamajame kodekse nustatyta tvarka.
Beje, penktadienį teisme prasitarta, kad iki šiol prie bylos tėra pridėtas vienintelis išviešintas slapta užfiksuotas garso įrašas, kuriame P.Sakalauskas kalbėjo turįs ginklą ir šovinių bei ketinantis kažką užmušti, nušauti. Po teismo posėdžio žurnalistų paklaustas, apie ką tuomet kalbėjęs ir su kuo konkrečiai ketinęs susidoroti, teisiamasis be perstojo žiaumodamas kramtomąją gumą ir nė nepraverdamas burnos nuskubėjo savo keliais.
Priešistorė
Byloje esama duomenų, kad A.Babilas ir P.Sakalauskas įžūliai pasipinigaudavo terorizuodami į Kauno pakraštyje esantį Kleboniškio parką užsukdavusias poreles. Nors dažniausiai šiedu „įstatymo ir viešosios tvarkos sergėtojai“ ten „medžiodavo“ naktimis, tačiau pasitaikydavo jų vizitų ir dienos metu.
Beveik pusė porelių, kurias įtariamiesiems pavykdavo sumedžioti, viduržiemį į miškelį užsukdavo pasimylėti. Jiems susidūrus akis į akį su pareigūnais, įsimylėjėliai ryždavosi padaryti bet ką, kad tik išvengtų administracinės atsakomybės. Vietoje oficialių baudų jie atseikėdavo uniformuotiesiems nuo vieno iki kelių šimtų litų. Neoficialiais duomenimis, praėjusių metų pradžioje beveik du mėnesius savavališkai siautėję pareigūnai į savo kišenes galėjo susižerti apie 18 kyšių. Uniformuotus reketininkus demaskavo jų automobilyje sumontuota slapta vaizdo kamera ir kita sekimo įranga.
Liepto galą teisėsaugininkų duetas priėjo pernai vasarį, kai ikiteisminį tyrimą dėl jų veiksmų pradėję kolegos iš Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus. Teismas leido slapta sekti galimus kyšininkus, o jau po kelių mėnesių buvo konstatuota, kad sukauptų įrodymų pakanka, jog kyšininkai sėstų į teisiamųjų suolą.
Nors A.Babilas ir P.Sakalauskas nė neturėjo įgaliojimų bausti Kelių eismo taisyklių pažeidėjus, tačiau didžiausias jų laimikis - 700 litų - gautas būtent už tai. Tokia suma atsipirko jaunuolis, neturėjęs vairuotojo pažymėjimo ir siautėjęs vienoje iš Kleboniškio parko automobilių stovėjimo aikštelių.
Meilės žaidimais užsiiminėdavusios porelės, užkluptos „nusikaltimo“ vietoje, iš pareigūnų išgirsdavo net absurdiškų grasinimų, esą jie viešąją tvarką pažeidusiems romantikams išrašys siuntimus į venerinių ligų dispanserį, o po to namų adresu atsiųs šaukimus į administracinės bylos nagrinėjimą. Pastarieji žodžiai itin gąsdindavo vedusius, bet miškelyje ne su žmonomis pasirodžiusius vyrus.
Savo kėslams įtariami kyšininkai naudodavo „Volkswagen Golf“ markės tarnybinį automobilį, kuris buvo priskirtas visam komisariato Prevencijos skyriui. Sulaikius kyšininkavimu įtariamus pareigūnus, paaiškėjo, kad apylinkės inspektorių funkcijas atlikdavę A.Babilas ir P.Sakalauskas turėjo dirbti visai kitose Žaliakalnio mikrorajono vietovėse, o Kleboniškio parkas į jų prižiūrimas valdas nepatekdavo.
Pareigūnų provokavimas duoti kyšį ar kyšio priėmimas už neteisėtą veikimą ar neveikimą vykdant įgaliojimus Baudžiamajame kodekse įvertintas griežtomis bausmėmis - teisės toliau dirbti policijoje atėmimu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.
Kratų metu P.Sakalausko namuose aptikta neteisėtai laikytas didelis kiekis šovinių. Už tai gresia laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.
Naujausi komentarai