Šeimynų steigėjai pageidauja būti įdarbinti

Šeimynų steigėjai pageidautų, kad jiems mokamos šeimynos dalyvio pajamos būtų traktuojamas kaip darbo užmokestis, nes dabar išeina, kad atlyginimo jie negauna, dėl to bankai neskolina pinigų.

„Mes gauname dalyvio pajamas, bankui neįrodysi, kad čia tavo pajamos. Aš pensininkė, vyras ūkininkauja, bet mes vis tiek negauname paskolos, nes negauname atlyginimų“, - penktadienį per šeimynų susitikimą Seime sakė Gražina Grigaliūnienė iš Panevėžio rajono.

Jos teigimu, jeigu būtų mokami atlyginimai, šeimynos turėtų daugiau erdvės savo veiklai, būtų galima pretenduoti į nedarbingumo išmokas, spręsti atostogų klausimą.

„Mes ėjome iš idėjos, rinkome vaikus iš pagriovių, kai kurie patys ateidavo, esu mėnesio kūdikį iš pijokų tėvų pavogusi ir jo niekas nepasigedo pusę metų. Dabar išmokos didesnės, bet kokios mūsų garantijos? Ar tenkina jus dalyvių pajamos? Visi mokesčiai mokami, o dalyvio pajamos nelaikomos atlyginimu“, - kalbėjo G.Grigaliūnienė.

Seimo narė Rita Tamašunienė atkreipė dėmesį, kad dabartines pajamas padarius darbo užmokesčiu šeimynų mamų ir tėvų gaunamos lėšos gali sumažėti.

„Reikia gerai teisiškai pagalvoti, ar nebus praradimo“, - sakė ji.

Dėl to įspėjo ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Vaikų skyriaus vyriausiasis specialistas Ričardas Černiauskas.

„Jeigu šeimynos dalyvius padarytume savivaldybių socialiniais darbuotojais, kaip buvo anksčiau, bijau, kad pagal dabartinius atlyginimus jūsų pajamos gali dar sumažėti“, - teigė jis.

R.Černiausko duomenimis, vienas šeimynos dalyvis negali gauti mažiau negu minimali mėnesio alga ir negali gauti daugiau negu einamųjų metų draudžiamosios pajamos, jos dabar padidintos iki 1488 litų. Nuo šių lėšų mokesčių mokėti nereikia. Konkretus išmokos dydis priklauso nuo globojamų vaikų skaičiaus. Vaikams mokamos kitos išmokos, bet pagal įstatymą jos gali būti panaudojamos tik vaiko poreikiams tenkinti.

Specialistas priminė, kad anksčiau šeimynų steigėjai būdavo įdarbinami kaip socialiniai darbuotojai savivaldybėse, bet jų pačių iniciatyva ši tvarka pakeista, nes socialinių darbuotojų darbo užmokestis nedidelis, savivaldybių administracijos esą per daug kišdavosi į jų reikalus.

Šeimynų steigėjai teigė esantys priversti už savo nedideles lėšas remontuoti namus, kurie jiems nepriklauso, vežti vaikus senais netvarkingais automobiliais, nes savivaldybės paprastai neturi pinigų nei remontui, nei transportui, nei vaikų poilsiui.

„Valdžia mumis net nesidomi. Vieninteliai žmonės, kurie mumis domisi, užtaria ir rūpinasi, yra vaiko teisių specialistai“, - teigė Nijolė Navickienė iš Pasvalio.

Ji sakė esanti pirmoji, kuriai komercinis bankas suteikė 50 tūkst. litų paskolą buičiai sutvarkyti, tačiau tai kainavo daug laiko, pastangų.

SADM specialistas suabejojo, ar išeitis šeimynoms imti paskolas, nes reikės ir grąžinti, ir palūkanas sumokėti.

„Ne tas kelias, kad šeimynos eitų per paskolas. Nevalia iš vaiko poreikiams skirtų pinigų mokėti procentų už paskolas. Būtų geriau, jei būtų apsispręsta, kad šeimyna turi teisę ir gali gauti valstybės finansavimą rimtiems rekonstrukcijos darbams“, - kalbėjo R.Černiauskas.

Jis dirba darbo grupėje, kuri iki spalio turi parengti ir Vyriausybei pateikti Šeimynų įstatymo pataisas.

Šeimynų atstovai siūlė griežtai nereglamentuoti jų veiklos, nes gyvenime susiduriama su situacijomis, kai dėl teisės aktų reikalavimų negalima padėti vaikams.

G.Grigaliūnienė pasakojo esanti priversta nusižengti teisės aktams, kad galėtų pagelbėti be tėvų globos likusiems vaikams, kurie prašo pagalbos. Jos teigimu, šiuo metu šeimynoms draudžiama priimti vaikus iš kitų savivaldybių, jeigu šeimynoje negyvena jų brolis ar sesuo. Tačiau pasitaiko atvejų, kad vaikai nori gyventi būtent toje šeimynoje.

„Įstatymas negali pabloginti vaikų gyvenimo“, - pabrėžė G.Grigaliūnienė.

SADM duomenimis, Lietuvoje veikia 47 šeimynos, jose globojami apie 400 vaikų. Ministerijos gairėse numatyta, didinti šeimynų skaičių, palaipsniui mažinant didelių vaikų globos namų skaičių.


Šiame straipsnyje: šeimynašeimavaiko globavaikas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuvoje   laikysis  šilti   orai
  Lietuvoje laikysis šilti orai

  Meteorologų duomenimis, Lietuvoje artimiausiomis dienomis bus šilta, beveik nelis. Antradienį lietaus nenumatoma, naktį laikysis 11-16 laipsnių temperatūra, o dieną oras sušils iki 20-25 laipsnių. Žymesnio lietaus nenumatoma. Vakariniuose rajonuose...

 • V. Mazuronis: aukščiausių prokurorų apsauga - nereikalinga
  V. Mazuronis: aukščiausių prokurorų apsauga - nereikalinga

  Vidaus reikalų ministerija (VRM) turės parengti Prokuratūros įstatymo pataisas patikslindama, kokia apimti ir kada turi būti saugomas generalinis prokuroras bei jo pavaduotojai, sako ministerijos kancleris Nerijus Rudaitis. Tuo metu aplinkos ministras ...

  1
 • Aplinkos ministras V. Mazuronis žvejams žada rojų
  Aplinkos ministras V. Mazuronis žvejams žada rojų

  „Lietuvoje norime sukurti specialią žvejybos zoną ir mūsų šalies, ir užsienio žvejams mėgėjams, kad norintiesiems sugauti trofėjinių žuvų nebereikėtų vykti į Norvegiją, Švediją ar kitas Skandinavijos šalis. Ir tas laikas nebe už kaln...

  2
 • Atidaryti trečdalį milijardo litų kainavę Valdovų rūmai
  Atidaryti trečdalį milijardo litų kainavę Valdovų rūmai

  Apie 337 mln. litų kainavę Valdovų rūmai šeštadienį – Mindaugo karūnavimo dieną – atvėrė vartus visuomenei. Šalies valstybingumo simbolis Ne vieną amžių Valdovų rūmuose  buvo spendžiamas Lietuvos likimas. O dėl to, ar tikrai reikia j...

  15
 • V.Gedvilas: ar piliečiai balsuos EP rinkimuose, priklauso nuo politikų
  V.Gedvilas: ar piliečiai balsuos EP rinkimuose, priklauso nuo politikų

  Europos politikų darbai ir iniciatyvos turės tiesioginės įtakos, ar Europos Sąjungos piliečiai balsuos per Europos Parlamento (EP) rinkimus kitąmet, teigia Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas. Tai parlamento vadovas pirmadienį sakė sveikindamas Seime vy...

  2
 • Generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams siūloma skirti apsaugą
  Generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams siūloma skirti apsaugą

  Siūloma, kad generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams apsauga būtų skiriama jiems jos raštiškai paprašius, o jų šeimos nariams apsauga būtų skiriama tik esant „realiai grėsmei“. Vyriausybė pasitarime pirmadienį svarstys Vidaus reikalų min...

  6
 • D. Valys jaučiasi kompetentingesnis už Atrankos komisiją?
  D. Valys jaučiasi kompetentingesnis už Atrankos komisiją?

  Sekmadienį LRT televizijos laidos „Savaitė“ studijoje – Generalinis prokuroras Darius Valys, kurio pateiktai meteinei ataskaitai Seimas nusprendė nepritarti. Generalinis prokuroras Darius Valys, regis, išgyvena ne patį geriausią savo vadovavimo p...

  6
 • Lietuvos ministrai Briuselyje pristatys pirmininkavimo prioritetus
  Lietuvos ministrai Briuselyje pristatys pirmininkavimo prioritetus

  Lietuvos ministrai Europos Parlamento (EP) komitetuose šią savaitę išsamiai pristatys Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai prioritetus. Ministrų pristatymai skirti pradėti diskusijas su EP komitetų atstovais dėl esminių darbų, kuri...

  1
 • E. Masiulis apie pareigūnų atlyginimų didinimą: problema – pažadai
  E. Masiulis apie pareigūnų atlyginimų didinimą: problema – pažadai

  Statutinių pareigūnų kantrybė senka – nesulaukę didesnio finansavimo šie grasina protestais, kurių pirmasis jau nuvilnijo penktadienį. A. Butkevičius didesnio finansavimo galimybę mato tik ateinančiais metais. Net ir didžiausia kantrybė turi ri...

  7
 • „Tautiška giesmė“ kelionę aplink pasaulį baigė Havajuose
  „Tautiška giesmė“ kelionę aplink pasaulį baigė Havajuose

  Šeštadienio vakarą „Tautiška giesmė“ savo kelionę aplink pasaulį baigė Ramiajame vandenyne, Havajų Kauai saloje. Iškėlusios Lietuvos vėliavas, lygiai 21 val. vietos laiku himną giedojo dvi baltomis suknelėmis ir gėlių vainikais pasipuošus...

  6
Daugiau straipsnių